Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
PPVD master logo
Yavru köpek bir yastığı parçalıyor

Yavru köpeklerde çİğneme ve isirma

1 dakika okuma
PPVD master logo
Sponsorlar PPVD

Pek çok yavru köpek büyüdükçe baze şeyleri çiğnemeyi sever. Bu çevrelerini ve yeni şeyler keşfetmenin bir yoludur.

Yavru köpekler aynı zamanda "diş çıkarma" evresi geçirirler, bu nedenle yavru köpeğiniz için en sevdiği oyuncakları ısırması doğal ve güvenlidir.

İlk başta yavru köpeğinizin çiğnemesini hemen kesmeye çalışabilirsiniz. Fakat çiğneme işlemi güvenli oyuncaklarla yapıldığında ve aşırı olmadığında, tamamen sağlıklıdır.

Çiğneme problemi nedir?

Eğer yavru köpeğiniz her zaman bir şeyler çiğniyorsa - ya da çiğnedikleri şeyler tehlikeli veya sınırsızsa - bu davranışı yönetmeniz gerekir. Aşırı çiğneme can sıkıntısı ya da stres nedeniyle olabilir, bu nedenle bu ana nedenleri ele almak sadece çiğnemeyi durdurmakla kalmayacak, aynı zamanda genel iyiliği de iyileştirecektir.

Veterineriniz aşırı çiğneme nedenini bulmanıza yardımcı olabilir. Ama bu arada, çiğnemeyi güvende tutmaya yardımcı olabilecek bazı genel ipuçlar:

  • Evinizden ayrılırken yavru köpeğinizi yatağında kalması için teşvik edin. Yatağın içinde kalırlarsa, çok fazla yaramazlık yapamazlar.
  • Köpeğinize sıkıntıyı hafifletmeye yardımcı olan güvenli çiğneme oyuncaklarından verin. Çiğnemeyi bu oyuncaklara yönlendirebilirseniz, sınırsız öğelere çok fazla odaklanmayacaklardır.
  • Köpeğinizin sınırsız bir şey çiğnediğini gördüğünüzde, uygunsuz davranışları bildirmek için "Hayır" deyin. Güvenli bir şekilde çiğneyebilecekleri bir oyuncağına dikkat çekin.
  • Güvenli ve uygun bir oyuncağı çiğnediklerinde yavru köpeğinizi takdir edin.
  • Evde yavru köpeğiniz oyun alanındayken ve siz onu her an izleyemezken onlara bazı güvenli çiğneme oyuncakları bıraktığınızdan emin olun. Bu şekilde hem oyun oynayacaklar hem de istemediğiniz şeyleri çiğneyemeyecekler.

Yavru köpek mi sahiplendiniz? Sırada bunu okuyunuz:

PPVD