Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
arka arkaya oturan iki köpek

Sürdürülebilirlik

Purina'da gezegenimizi gelecek nesiller için korurken evcil hayvanlar için kaliteli bir beslenme sunmayı taahhüt ediyoruz.

İklim değişikliğiyle mücadele bekleyemez bu yüzden biz de bekleyemeyiz.

Nestlé ailesinin bir parçası olarak, işimiz büyümeye devam etse bile, sera gazı emisyonlarımızı 2030 yılına kadar yarıya indirme ve 2050 yılına kadar net sıfıra ulaşma hedefimizi paylaşıyoruz. Büyük bir fark yaratacak ölçeğe ve erişime sahibiz.

Net sıfır emisyon elde etmek, işimizi dönüştürecek büyük değişiklikleri içerecektir. İleriye dönük olarak, net sıfıra giden yolumuz, hızlandırılmış eylem için dört temel alana odaklanacaktır:

1. İçeriklerimizi sürdürülebilir bir şekilde tedarik etmek
2. Ürün portföyümüzü dönüştürmek
3. Ambalajımızı geliştirmek
4. Verimli üretim ve lojistiği teşvik etmek

Malzemeleri sürdürülebilir bir şekilde tedarik etmek

Tedarikçilerin Nestlé Sorumlu Tedarik Standardına uyması gerektiğinden, malzemelerinizin sorumlu kaynak olduğundan emin olmak için süreçlerimizi sürekli geliştiriyoruz. Bu, içeriklerimizin nereden geldiğini ve nasıl üretildiğini bilmemize ve ormansızlaşma, insan hakları ve hayvan refahı gibi çevresel ve sosyal sorunları ele almamıza yardımcı olur. Sorumlu kaynak sağlama uygulamaları aracılığıyla, faaliyet gösterdiğimiz topluluklar üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabiliriz.

Toplumdaki Purina Taahhütlerimizin bir parçası olarak, eylemlerimiz şunları içerir:

 • Balık kaynaklarımızı değerlendirmek için Sürdürülebilir Balıkçılık Ortaklığı ile birlikte çalışarak, deniz ürünleri malzemelerimizin %76'sı sorumlu şekilde tedarik ettik.
 • En çok kullanılan balığımız Atlantik somonu, 2021'de Batı Avrupa'da% 100 sorumlu kaynaklı veya organik olan ilk balık olacak.
 • Formüllerimizde kullanılan soyanın % 99'u 2020 sonundan itibaren izlenebilir ve sorumlu bir şekilde tedarik ediliyor.
 • Soya kaynaklarımızı değerlendirmek için Proforest ile birlikte çalışarak, 2020'de %100 ormansızlaşma ilan edildi.

Ayrıca yoğun tarım uygulamalarını toprak, su ve biyolojik çeşitlilik gibi doğal kaynakları koruyan ve geri kazandıran rejeneratif tarım yöntemlerine dönüştürmek için çiftçiler, tedarikçiler ve topluluklarla birlikte çalışıyoruz. Daha sağlıklı topraklar daha üretkendir ve daha fazla organik karbon depolayabilir.

Eylemlerimiz şunlardır:

 • İngiltere'deki LENS (Landscape Enterprise Networks) ile işbirliği yapıyoruz. Girişim, modern tarımı geliştirmeyi ve doğayla uyumlu, ölçeklenebilir öncü rejeneratif tarım uygulamaları geliştirmeyi amaçlıyor. Çeşitli sektörlerden işletmeler birlikte çalışır ve faaliyet gösterdikleri peyzajların kalitesini artırmaya yatırım yapar.  
 • Rejeneratif tarım uygulamalarını uygulamaya ve toprak üzerindeki etkilerini ölçmeye istekli çiftçilere eğitim ve teknik destek sağlamak için Fransa'daki Canlı Topraklar Girişimi ile ortaklık kurduk. Proje, çiftçilerin bu yeni yöntemlere geçişini hızlandırmak için yeni finansal araçlar geliştirmeyi amaçlıyor.  

 

Amacımız, 2025 yılına kadar Rejeneratif Tarım yöntemleriyle kilit bileşenlerin %20'sini tedarik etmek ve 2030 yılına kadar %50'ye yükselmektir.

 

Sürdürülebilirlik çabalarımızın bir diğer önemli yönü de hayvansal yan ürünleri kullanmamızdır. Evcil hayvan mamalarının etiketinde “et ve hayvan türevleri” olarak tanımlanan bu bileşenler, veteriner hekim kontrollerinden insan tüketimine uygun olarak geçen ancak insan gıda endüstrisinden arta kalan hayvanlardan gelmektedir. Akciğerler, böbrekler ve karaciğerler gibi malzemeleri içerdikleri için görüntüsü ve düşük tüketici talebi gibi nedenlerle kullanılmama eğilimindedirler.

Bununla birlikte, evcil hayvanlar için güvenli ve kaliteli protein içermeleri bu değerli bileşenleri kullanmak veya ‘döngüsel hale getirmek’ için iyi nedenlerdir. Kullandığımız yan ürünler, sağladıkları yarar açısındsn özel olarak seçilmiştir. Kedilerin ve köpeklerin, sağlıklarını ve refahlarını korumaya yardımcı olan esansiyel amino asitler, vitaminler, mineraller ve sağlıklı yağlar gibi bol miktarda besini sindirmeleri kolaydır.

Aslında, hayvansal yan ürünler, evcil hayvan sahipleri arasında popüler olan et türlerinden daha fazla besin sağlayabilir. Örneğin böbrekler ve karaciğerler, yağsız ete göre on kata kadar daha fazla B2 vitamini (riboflavin) içerebilir.

Ürün portföyümüzü dönüştürüyoruz

Küresel gıda üretimi önümüzdeki 20-30 yıl içinde önemli ölçüde değişecek. Tüketici beklentileri ve talepleri hızla değişiyor. Vejeteryan ve vegan beslenmeye olan ilginin artması evcil hayvanlarımızı nasıl beslediğimizi de etkileyebiliyor. Ayrıca et bazlı proteinlerine olan talebin arzı aşacağını da biliyoruz. Bu nedenle, gezegenin kaynaklarını daha iyi kullanırken evcil hayvanlar için tam ve dengeli beslenme sağlamanın yenilikçi yeni yollarını keşfetmeye başladık.

Araştırma ve geliştirme kaynaklarımızı ve uzmanlığımızı kullanarak portföyümüzü evcil hayvanlara ve gezegene iyi gelen ürünlerle dönüştüreceğiz.

Eylemlerimiz şunlardır:

 • Şimdi ve gelecekte evcil hayvanlarımız için sürdürülebilir bir besin kaynağına sahip olmamızı sağlayacak çeşitli yüksek kaliteli bileşenleri belirlemek için bir dizi protein kaynağını araştırıyoruz.
 • Beyond Nature's Protein serimizi alternatif proteinlerle İsviçre'de piyasaya sürüyoruz. Yeni hat, fava fasulyesi ve darı gibi kaynaklardan elde edilen bitki proteinlerle mama üretiyor.
 • Adventuros markamız altında Hollanda'da pilot olarak Avrupa'nın ilk ileri dönüşümlü köpek ödüllerinden birini tanıtıyoruz. Bu sayede atılacak bira fabrikalarından gelen ve besleyiciliği yüksek fazla tahılları ileri dönüştürerek, gıda israfını azaltabiliyoruz.

Ambalajlarımızı geliştirmek

Plastik ambalaj atıkları sorununun çözümünde de üzerimize düşeni yapıyoruz. Paketleme, fabrikadan evinize kadar ürün tazeliğini, güvenliğini ve kalitesini sağlamada kritik bir rol oynadığı için önemli bir konudur. Birçok alanda atığı azaltmak, yeniden kullanmak ve geri dönüştürmek için geliştirilmiş çözümler buluyoruz. Eylemlerimiz ve ilerlememiz hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

Hedefimiz, ambalajlarımızın %100'ünün 2025 yılına kadar yeniden kullanılabilir veya geri dönüştürülebilir olması.

 

 

Verimli üretim ve lojistiği teşvik etmek

İyileştirilmiş çevresel performans, yenilenebilir enerji projeleri ve yenilikçi ortaklıkların bir araya gelmesiyle üretimlerimizin etkisini azaltıyoruz.

Eylemlerimiz şunlardır:

 • İngiltere, Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki tüm fabrikalarımız çöp sahasına sıfır atık sertifikasına sahip.
 • Bu, yapılan işlemden sonra hiçbir fabrika atığının çöp sahasına gitmediği veya yakılmadığı anlamına gelir.

Eylemlerimiz şunlardır:

 • Transfer sayıslarını azaltmak ve yolculukları daha verimli planlamak için en son teknolojiyi kullanmak, gelen ve giden ulaşımı birbirine bağlayarak boş millerden kaçınmaya yardımcı oluyoruz.
 • Demiryolu ve nakliye gibi daha düşük emisyon araçları kullanıyoruz.
 • Nestlé aracılığıyla Avrupa'daki sıfır emisyonlu karayolu taşımacılığını destekleyen Avrupa Temiz Kamyon İttifakı'na katılıyoruz.

 

Amacımız, sözleşmeli veya sahip olduğumuz araç filomuzu daha düşük emisyon seçeneklerine geçirmektir.

 

 

Purina

Bizimle iletişime geçin

Tüm evcil hayvan sorularınızı cevaplamak için buradayız. Bizimle her zaman, her şekilde iletişime geçebilirsiniz. Hatlarımız pazartesiden cumartesiye sabah 9'dan akşam 7’ye kadar açıktır.​