Your Pet, Our Passion.
Kediler Neden Mırlar?

Kediler Neden Mırlar?

6 dakika okuma

Kediniz mırlarken onunla birlikte sarılarak kıvrılmak tüm evcil hayvan sahipleri için bir rahatlıktır. Bu onların mutlu, memnun olduklarının ve kucağınıza yerleştiklerini, çok fazla üzerine titlemekten ve yoğun ilgiden keyif aldıklarını gösteren bir işarettir - yoksa öyle mi?

Kediler neden mırlar?

Kediler genellikle duygularını mırlayarak ifade ederler; tıpkı bizim mutlu olduğumuzda gülümsediğimiz ve köpeklerin kuyruklarını salladığı gibi. Mırlayan kediler her zaman mutlu kediler değildir ve neden mırladıklarını ve bu sesi nasıl çıkardıkları konusunda pek çok gizem vardır.

Genel olarak kediler yalnız olduklarında mırlayabilirler, ancak başka bir kedi veya bireyle (özellikle insanlar ile) birlikteyken bunu yapmaları çok daha yaygındır. Ancak eğer iyi hissediyorlarsa köpeklere veya diğer hayvanlara karşı da mırlayabilirler. Başka bir deyişle mırlamanın işlevlerinden birinin farklı canlılarla iletişim kurmak olduğu varsayılmaktadır.

Kedinizin mırlamasının bazı olası nedenleri şunlardır:

Onlar mutlular

Kediler mutlu, güvende ve halinden memnun olduklarında mırlayabilirler. Eğer kedinizi okşuyorsanız ve mırlamaya başlıyorsa, bu muhtemelen onun mutlu olduğunun bir işaretidir! Bu normalde kendilerini güvende hissettiklerini göstermek için esneme gibi rahat bir vücut diliyle birleştirilir. Yani kediniz size “lütfen bunu yapmaya devam edebilir misiniz?” diyor.

Onlar korkuyorlar

Önceki bilimsel araştırmalar, kedilerin sadece mutlu olduklarında değil, aynı zamanda sıkıntılı olduklarında veya korktuklarında da mırladıklarını göstermişti. Mırlamanın bir savunma mekanizması olduğu ve kedilerin stresli durumlarda sakin kalmasının bir yolu olduğuna dair bir teori de vardır; çünkü üretilen titreşimler kedileri rahatlatmaya yardımcı olabilir. Ancak bu hipotezin doğru olup olmadığını doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bu durumda özellikle yakınlarda başka biri varken bunu yapıyorlarsa “korktukları için yanlarında kalmanızı istiyorlar” anlamına gelebilir. Bu ifadeyi doğrulamak için yine daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kendi kendilerini sakinleştiriyorlar veya acıyı yönetiyorlar

Mırlamak yalnızca sözsüz bir iletişim yöntemi değildir; ama aynı zamanda kedilerin kendilerini sakinleştirmesinin ve acıyı yönetmesinin bir yolu da olabilir. Anne kediler doğum sırasında sık sık mırlar ve bu da rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir ve yavru kedileri doğduktan sonra da onları emzirmek için vücuduna doğru çekmek üzere mırlamaya devam eder.

Anneleriyle iletişim kuruyorlar

Yavru kediler kör ve sağır doğduklarından, anneleri yavru kedileri beslenmeleri için meme uçlarına götürmek üzere mırlayacağından, annelerinin titreşimleri yavru kedilerin hayatta kalmaları için çok önemlidir. Ve sadece yavru kedi iki günlükken, mırlayarak anneleri ve kardeşleriyle iletişim kurmaya başlayabilir. Örneğin,emzirme sırasında yavru kedilerin annenin hareket etmemesi için mırladığı olasılığına dair spekülasyonlar yapılmıştır.

Onlar aç

Kedinizin acıktığında daha yüksek sesle ve daha çaresizce mırladığını hiç duydunuz mu? Araştırmacılar kısa bir süre önce, normal mırlamayı daha acil bir 'ağlama benzeri' sese dönüştüren 'talep mırlaması’ adı verilen yeni bir iletişim belirlediler. Ek olarak, bu mırlamaya ses tellerinin ürettiği bir ses de eşlik edebilir (aşağıdaki “kediler nasıl mırlar?” bölümüne bakın). Bu frekans, ağlayan bir bebeğinkine benzer, bu da içgüdüsel olarak yardım etme isteği uyandırır ve acıkmış olan kedinize ödül maması vermeniz için acele etmenize sebep olur.

Kedilerin neden mırladığını biliyoruz ama aslında nasıl bu kadar büyüleyici bir ses çıkarıyorlar?

Kediler nasıl mırlar?

Kedilerde mırlamaya neden olan süreçten hâlâ tam olarak emin değiliz. Araştırmalar, kedinizin boğazındaki kasların ses tellerini titreştirebileceğini ve kediniz nefes alıp verirken havanın titreşen kaslara çarptığını, kedinin mırlama sesi çıkarmasına neden olan şeyin büyük olasılıkla bu olduğunu öne sürüyor.

Araştırmacılar ayrıca bunun olmasına neyin sebep olduğundan veya kedilerin neden mırladığından emin değiller. Öyle görünüyor ki, kedinizin beynindeki sinyaller tüm mırlama hareketini yaratıyor; bu nedenle bilim insanları, mırlamanın insanlardaki gibi sesli bir iletişimden ziyade kas seğirmesi olduğunu düşünüyor.

Kedi mırlaması insanlara nasıl yardımcı olur?

Kedi sahibi olmanın insanlarda stresi hafifletmeye yardımcı olabileceği bilinen bir gerçektir ve bunun nedeni yalnızca görünüşlerinin sevimli olması ve kucaklanmalarının yumuşak olması değil, aynı zamanda mırlamanın üzerimizde yarattığı olumlu etkilerden de kaynaklanıyor olabilir.

Bir çalışma, bazı kedi sahiplerinin, kedi sahibi olmayanlara göre %40 daha az kalp krizi riskine sahip olduğunu ve kedilerle etkileşime girdikten ve onların yumuşak mırıltılarını duyduktan sonra kan basıncını düşürdüğünü gösteriyor. Ancak en ilginç olanı 'ilişki yoluyla iyileşme' olarak bilinen şeydir. Bu, kedilerin sadece yakınlarda bulunarak insanları sakinleştirme, yatıştırma ve hastalıkları iyileştirmeye yardımcı olma yeteneğine sahip oldukları teorisidir ve birçok kişi, mırlayan kedileriyle birlikte uzanarak migrenlerini hafifletebileceklerini söylemiştir. Ancak bunu doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır ve iyi tıbbi bakımın yerine kullanılmamalıdır!

Kedim neden bu kadar yüksek sesle mırlıyor?

Bazı kediler diğerlerinden daha yüksek sesle mırlayabilir ve bu, anatomideki bireysel farklılıklardan veya uyarı seviyesinden kaynaklanmaktadır. Hatta bazıları yaşlandıkça daha yüksek sesle mırlıyor; Bunun kaslarının ve ses tellerinin gelişip güçlenmesinden kaynaklandığı düşünülüyor, dolayısıyla yaşlandıkça mırlama konusunda "daha iyi" oluyorlar. Mırlamak aynı zamanda kendini sakinleştirmenin ve acı ve stresle baş etmenin bir yolu olabileceğinden, kedi de buna yanıt olarak mırlama düzeylerini artırabilir. Bir kedinin mırlaması önemli ölçüde değişirse, bu altta yatan bir sağlık sorununa işaret edebilir, bu nedenle veteriner hekiminize bahsetmeye değer. Dikkatinizi çekmek veya onları beslemenizi sağlamak için mırlıyorlarsa, onları duyduğunuzdan emin olmak için yüksek sesle mırlayabilirler. Başka bir deyişle, kediler zamanla öğrenerek mırlamalarını değiştirebilirler.

Kedim uyurken neden mırlıyor?

Uyurken mırlamak birçok kedinin rahatlamasına ve mutlu hissetmesine yardımcı olacaktır. Kedinizin bunu yaptığını fark ettiyseniz endişelenmeyin, bu sadece kendi kendini sakinleştiren bir mekanizmadır ve onun güzel rüyalar gördüğünün veya sadece rahat ve güvende hissettiğinin göstergesi olabilir. Aynı zamanda nefes almalarını ve kalp atışlarını düzenlemenin bir yolu da olabilir, bu da daha derin ve daha dinlendirici bir uyku sağlar. Bazı araştırmalar kedilerin kemik ve doku iyileşmesini destekleyen bir ses frekansında mırladığını, böylece vücutlarını iyileştirebileceğini öne sürüyor. 

Bu davranış kediniz için anormalse veya uykuda artış, davranışlarında değişiklik veya iştah ve su içme sıklığında değişiklikler gibi başka değişiklikler fark ettiyseniz, bu aynı zamanda kedinizin altta yatan bir sağlık sorunu nedeniyle kendi kendini sakinleştirmeye çalıştığını da gösterebilir. Böyle bir durumdaonlarıveteriner hekiminize kontrole götürmeniz önerilir.

Yavru kediler ne zaman mırlamaya başlar?

Yavru kediler birkaç günlükken, genellikle anne sütü emerken veya annelerine yakın olduklarında mırlamaya başlarlar. Mırlamadan kaynaklanan titreşim, henüz kör ve sağır olan yavru kediler ile anneleri ve yavru arkadaşları arasındaki ilk iletişim şeklidir. Büyüdükçe ve daha fazla bağımsızlığa kavuştukça, oyun oynarken, keşfederken veya insan arkadaşlarının ilgisini görürken mırlamaya devam edebilirler.

Kediler okşadığınızda neden mırlar?

Kediler, okşandıklarında memnuniyetlerini ve zevklerini göstermenin bir yolu olarak sıklıkla mırlarlar. Sevilme eylemi endorfin salınımını uyararak kedinin mutlu ve rahat hissetmesini sağlayabilir. Bu aynı zamanda rahatsızlıkla başa çıkmanın bir yolu da olabilir, bu nedenle davranışlarına dikkat etmelisiniz ve kediniz sevilmekten hoşlanmıyor gibi görünüyorsa, sevmeyi sürdürmeyiniz. 

Kedim neden mırlamıyor?

Tüm kedilerin mırlamadığını bilmek önemlidir. Bazılarının mırlamasını zorlaştıran fiziksel veya nörolojik sorunları olabilir veya daha çekingen ve bağımsız olabilirler. Bazıları ise başka yollarla iletişim kurmayı tercih ediyor olabilir. Ayrıca kedinizin mırlamayı öğrenme fırsatına hiç sahip olmamış olma ihtimali de vardır. Bu durum, küçük yaşta annelerinden ayrıldıklarında ya da yeterince sosyalleşemedikleri zaman meydana gelir.

Kedi mırlaması hakkında ilginç gerçekler

Kedi mırlaması şifa olabilir

Daha önce de belirtildiği gibi, bir kedinin mırlamasının düşük frekansının, vücudunda bir dizi titreşime neden olduğunu, bunun da bir tür ağrı kesici görevi görürken nefes almasını kolaylaştırmaya ve yaralanmaları iyileştirmeye yardımcı olabileceğini öne süren bir çalışma vardır.

Yine de, iyileşme ve mırlamanın doğrudan ilişkili olup olmadığını doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır ve mırlamanın hiçbir zaman veteriner hekim bakımının yerine geçilmemesi gerektiğini hatırlamak önemlidir.

Bütün kediler mırlamaz

Bütün kediler mırlamaz ve rahatlatıcı titreşim yalnızca evcil kedilerde ve bazı vahşi kedilerde bulunur. Mırlayan kediler kükremez ve kükreyen kediler de mırlamaz! Bunun nedeni, kükreyen kedilerde esnek bir bağ olan ses tellerinin içinde bulunan küçük kemiktir. Bu bağ gerilebilir ve bu da büyük kedilerin derin, kükreyen bir ses çıkarmasına olanak tanır, ancak evcil kedilerde bu bağın yerini nefes alırken yalnızca hava titreşimlerine izin veren tamamen sertleşmiş bir kemik alır.

Mırlayan bir kedi mutlu, stresli, aç veya halinden memnun olabilir, ancak davranışlarına bakarak ve ruh hallerini hissederek, genellikle sizinle ne iletişim kurmaya çalıştıklarını anlayabilirsiniz.

Ffarklı kedi seslerinin ne anlama geldiğini öğrenin veya  gün boyu tıslama sesleri çıkaran bir kediniz varsa işte kedilerin tıslamasının nedenleri.