Your Pet, Our Passion.
Kedi Nanesi Nedir ve Kediler Neden Hoşlanır?

Kedi Nanesi Nedir ve Kediler Neden Hoşlanır?

5 dakika okuma

Yavru kedinizin yakınına biraz kedi nanesi serpin; davranışlarında ani bir değişiklik olduğunu fark edeceksiniz. Bu bitki hakkında daha fazla bilgi edinin ve tüylü kediniz üzerinde neden bu kadar etkili olduğunu öğrenin. İşte kediler ve kedi nanesi hakkında bilmeniz gereken her şey.

Kedi nanesi, kedi krallığında çok seviliyor gibi görünüyor; hem büyük hem de küçük kediler bu bitkinin cazibesine sırılsıklam aşık oluyor. Peki kedi nanesi nedir ve kediler neden onu bu kadar çok seviyor? Biz insanlar üzerinde bir etkisi var mı? Güvenli mi değil mi? Aşağıda kedi nanesinin tüm gizemlerini çözüyoruz.

Kedi nanesi nedir?

Kedi nanesi (ya da resmi adıyla Nepeta cataria ) nane ailesinden bir bitkidir. Başlangıçta Asya ve Avrupa'nın birkaç bölgesinde yaygın olarak bulunmaktaydı, günümüzde ise dünyanın birçok köşesine yayılmayı başardı. Köy yollarının yanında ya da insanların bahçelerinde kuraklığa dayanıklı bir eklenti olarak büyüdüğünü fark etmiş olabilirsiniz.

Kedi nanesi kedilere ne yapar?

Kedinizi kedi nanesi bitkisinin yakınına bırakın ve saf bir sevinç tepkisi içindesiniz. Kediniz onu yalamaya ve sürtünmeye başladığında tepkisinin vahşi ve tuhaf görünen bir şeye dönüştüğünü fark edeceksiniz. Bir hiperaktivite anında esnemeye, salya akıtmaya veya zıplamaya başlayabilirler. Diğer kediler odanın içinde bir aşağı bir yukarı çılgınca koşmaya başlayacak. Daha uysal veya sakinleştirici reaksiyonlar da fark edilmiştir; tepki, kedinin bireysel durumuna bağlıdır.

Kedi nanesinin kediler üzerindeki etkileri geçicidir ve genellikle yarım saat içinde kaybolur, çünkü kediniz kısa süreliğine bu etkilere karşı bağışıklık kazanır. Kedilerin coşkulu bir reaksiyonun ardından etkiler geçinceye kadar hareketsiz oturması da yaygın bir şekilde görülmektedir.

Kedi nanesi nasıl çalışır?

Kedi nanesindeki organik bileşik, nepetalakton, kedilere bu tuhaf reaksiyonları veren şeydir. Nepetalakton kedinin burnuna girdiğinde , beyne sinyal gönderen koku alma hücrelerine (olfaktör hücreler) bağlanır.

Nepetalakton bitkinin yapraklarını, saplarını ve kabuklarını kaplayan küçük mikroskobik ampullerde depolanır. Bitki ezildiğinde, çiğnendiğinde veya kediniz ona sürtündüğünde salınır.

Kediler neden kedi nanesini sever?

Kimse bu bitkinin kedilerde neden garip etkilere neden olduğunu tam olarak anlamamaktadır, ancak bazı bilim adamları beynin bunları kedi feromonları olarak yorumladığını ve bunun da davranışlarının kontrolden çıkmasına neden olduğunu düşünüyor. Bunun yanı sıra, doğal bir ruh hali arttırıcı görevi de görür; bu da kedilerin kedi nanesini neden bu kadar çok sevdiğini açıklayabilir!

Neden bazı kediler kedi nanesine tepki vermiyor?

Kedi nanesinin kediler üzerindeki etkileri farklı olabilir; bazı kediler bitkinin büyüsüne karşı bağışık gibi görünmektedir. Araştırmacılar , bunların yaklaşık %30'unun kedi nanesine karşı herhangi bir reaksiyon göstermediğini tahmin ediyor. Uzmanlar bunun ebeveynlerden geçen genetik olarak kalıtsal bir özellik olduğunu düşünüyor; bu da bazı durumlarda "kedi nanesi reaksiyonundan" sorumlu genin ya eksik ya da kapalı olduğu anlamına geliyor. Araştırmacılar ayrıca hem yavru kedilerin hem de yaşlı kedilerin etkilenme olasılığının daha düşük olduğunu fark etti.

Ancak bu sadece evcil kediler için geçerli değildir; aslan ve kaplan gibi büyük kediler de kedi nanesine karşı reaksiyon gösterebilir!

Kedinize kedi nanesi nasıl verilir?

Kedi nanesi, kedinizin davranışlarını iyileştirmeyeteşvik etmek için etkili bir şekilde kullanılabilir. Evdeki kedinizin ekstra egzersize ihtiyacı varsa , en sevdiği oyuncakların içine biraz kedi nanesi koyarak oyun zamanını daha da heyecanlı hale getirebilirsiniz, ancak etkilerin geçici olduğunu belirtmekte fayda var. Yani bir süreliğine kedi nanesinin etkilerine karşı bağışıklık kazanırlar ve yaklaşık 20-30 dakika sonra etki yeniden ortaya çıkar.

Kedi nanesi, kedinizi belirli oyuncaklarla etkileşime girmeye teşvik etmek için de harika olabilir. Kedinizin pençelerini keskinleştirmek ve mobilyalardan uzak tutmak için bir tırmalama direği kullanmak istiyorsanız , tırmalama direğine bir miktar kedi nanesi sürebilir veya tabanına bir miktar kedi nanesi serpebilirsiniz.

Kedi nanesinin kediler üzerindeki etkisi, onların dikkat edeceği ve bu yeni oyuncağın ne yaptığını keşfetmek isteyecekleri anlamına gelir.

Kediniz bitkiye karşı sakinleştirici bir reaksiyon benimsiyorsa (hiperaktif tepkinin aksine), arabada seyahat etme konusunda endişeli olan kediler için de kedi nanesi kullanabilirsiniz . Yolculuklarını stressiz bir şekilde tamamlamalarına yardımcı olmak için taşıma kutularına kedi nanesi serpin.

Kedi nanesi oyuncakları

Kedinizi eğlendirmek ve aktif tutmak için çeşitli kedi nanesi oyuncakları mevcuttur. Aşağıda birkaçına yer verilmiştir:

Kedi nanesi fareleri – Bunlar, kedi nanesi ile doldurulmuş, fare şeklinde küçük oyuncaklardır. Kediniz onlarla oynayabilir veya onları ağzında taşıyabilir.

Kedi nanesi topları – Yumuşak malzemelerden yapılmış ve kedi nanesi ile doldurulmuş olan bu toplar oyun için mükemmeldir. Kediler onlaa vurmayı ve kovalamayı severler.

Kedi nanesi baloncukları – Kedinizi büyülemenin ve onu aktif tutmanın bir başka harika yolu. Kedi nanesi kabarcık solüsyonları satın alabilir veya toksik olmayan bir baloncuk solüsyonu alıp kedi nanesi sıvısıyla karıştırabilirsiniz. Kedinizin denemeyi ve patlatmayı seveceği baloncukları üflemek için bunu kullanabilirsiniz.

Kedi nanesi yastıkları – Bunlar, kedinizin üzerinde yuvarlanıp yüzünü ovalayabileceği kedi nanesi ile doldurulmuş küçük yastıklardır. Bu onların duyularını harekete geçirmeye yardımcı olacaktır.

Eğitim için kedi nanesi nasıl kullanılır?

Kediniz büyük bir kedi nanesi hayranıysa ancak sizi dinlemeyi pek sevmiyorsa, kedi nanesini teşvik olarak kullanmayı deneyebilirsiniz. Kum kabını kullanmak veya çağrıldığında gelmek gibi istenen bir davranışı sergilediklerinde, onları biraz kedi nanesi ile ödüllendirebilirsiniz.

Kedi nanesi kedim için tehlikeli midir?

Kedi nanesinin sevgili kedinize zararlı olabileceğine dair hiçbir kanıt yoktur. Uzmanlar, kedilerin alımlarını sınırlama konusunda oldukça iyi olması nedeniyle aşırı dozun olası olmadığını düşünüyor. Uzun süreli kullanımın etkinliğini azaltacağı fark edilmiştir, bu nedenle kediler için kedi nanesini yalnızca gerekli olduğunda kullanmak en iyisidir.

Kediler kedi nanesi yiyebilir mi?

Evet, kediler kedi nanesi yiyebilir ve bunu yapmaları güvenlidir. Çok miktarda bitki yerlerse hafif karın ağrısı yaşayabilirler, ancak çoğu kedinin tadı yerine kokusu ilgilendiğinden bunun gerçekleşmesi pek mümkün değildir.

İnsanlar kedi nanesine tepki verir mi?

Kediler kedi nanesini sever, peki ya biz? Biz de benzer şekillerde etkileniyor muyuz? Kedilerimizle aynı coşkuyu yaşamasak da insanlar bazen bunu alternatif ilaç olarak kullanıyor. Webmd.com , uykusuzluk ve migreni hafifletmekten, cilde uygulandığında şişliği ve artriti hafifletmeye kadar uzanan bir dizi kullanımı listeliyor.

Kedi nanesi aynı zamanda sivrisinek kovucu olarak da kullanılabilir; çoğu markanın kullandığı DEET kadar uzun süre dayanmamaktadır ancak o kadar sert olmayan bir ürün isteyen insanlar için iyi bir seçenektir.

Artık kedi nanesinin ne olduğunu ve kedinizin neden bunun için delirdiğini biliyorsunuz! Muhteşem kedinizin davranışları hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz ? Şimdi farklı kedi seslerinin ne anlama geldiğini öğrenin.