Your Pet, Our Passion.
Kedim Yemek Yemiyor: Seçici Kediler İçin Beslenme Kılavuzu

Kedim Yemek Yemiyor: Seçici Kediler İçin Beslenme Kılavuzu

5 dakika okuma

Kedilerin seçici ve özel hayvanlar olduğu bilinir ve konu ne yediklerine gelince özel olduklarını unutmamak gerekiyor! Bizim gibi, her kedinin de favori yemeği ve tatları olacaktır, bu nedenle yemek konusunda seçici kediler, damak zevklerini tatmin etmeyen bir şeye burun kıvırabilirler.

Kedinizin özellikle seçici olduğunu veya hiç yemek yemediğini fark ederseniz, akşam öğününü yemesini sağlamak için deneyebileceğiniz bazı şeyler vardır. Bununla birlikte, kedinizin bir günden fazla bir süre mamasını yememesi, hepatik lipidoz (yağlı karaciğer) gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Aşağıdaki ipuçları kedinizin iştahını kısa sürede iyileştirmezse mutlaka bir veteriner hekime başvurmanız gerekir.

Kediniz neden yemek yemiyor?

Kediler çok titiz tüketicilerdir ve bu, aşağıda sıralanan bazı faktörlerle daha da ilerleyebilir. Anoreksi aynı zamanda bir hastalığın veya rahatsızlığın belirtisi de olabilir, bu nedenle kediniz 24 saatten fazla bir süre yemek yememişse veteriner tavsiyesi almalısınız. İşte kedinizin yemek yememesinin 10 olası nedeni:

1. Rutin eksikliği

Bir rutin oluşturmak, seçici yemeyi daha başlangıçta engellemenin ilk adımıdır. Sınırsız beslenme yerine, günün belirli saatlerinde yemek içeren bir beslenme planı uygulayabilirsiniz; bu yemek zamanınında rutin oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Kedinizi nasıl, ne zaman ve neyle beslediğinizi değiştirmek onlar rahatsız edici olabilir ve tüketmeyi reddetmesine neden olabilir.

2. Çok fazla İkram

Kedinizin yemek konusunda seçici olduğunu düşünüyorsanız sabırlı olun. Eğer seçici bir kediyi ödül mamalarıyla baştan çıkarmaya çalışırsanız, kendi mamasını reddettiklerinde lezzetli bir ödül alabileceklerini çok geçmeden öğreneceklerdir.

3. Aromalar 

Bazı seçici kediler belirli tatları tercih eder. Kediniz balıkları kümes hayvanına tercih ediyorsa, Felix Pick 'n' Mix kedi maması paketlerinde bu sırrı çözebilirsiniz.Lezzetli tarifler içeren geniş lezzet yelpazemize göz atın ve mükemmel Felix paketinizi oluşturun.

4. Stres

Bazı kediler yemek yerken izlenmekten hoşlanmazlar, bu nedenle akşam yemeğinde evcil hayvanınıza biraz huzur ve sessizlik verin. Bazı kediler ise eşlik edilmesinden hoşlanırlar ve yalnızca hafifçe okşandıklarında veya elle beslendiklerinde yemek yiyebilirler. Daha sonra göreceğimiz gibi, birden fazla mama kabına sahip olmak ve bunları doğru yerlere yerleştirmek de önemlidir: diğer kedilerin veya insanların geçişinin olmadığı sessiz alanlar. Ayrıca çöp kutusunun yakınında yemek yemeyi sevmezler, bu nedenle çöp kutusunu yiyeceklerinin yakınına koymayın.

5. Mama kaselerinin temizliği

Bizlerin yemeğimizi kirli bir tabakta yemek istemediğimiz gibi kediler de kirli bir kaseden yemek yemek istemez. Kedinizin yemek yemesini teşvik etmek ve mama kaselerindeki  bakteri üremesini önlemek için her kullanımdan sonra kaseyi temizlemelisiniz.

6. Yiyecek sıcaklığı

Kediniz her zamanki ıslak mamasını yememeye başladıysa bunun neden mamanın çok soğuk olması olabilir. Islak mama buzdolabında saklandığında lezzetli aromasını kaybedebilir ve kediniz kokusunu alamadığı mamayı yemeyecektir. Soğutulmuş ıslak mamayı mikrodalgada birkaç saniye ısıtmayı deneyin, böylece oda sıcaklığına ulaşır ve bu, kedinizi mamayı tüketmeye teşvik edecektir.

7. Mama kabı sayısı

Çok kedili bir aileniz varsa, her kedinin kendine ait mama kabı olduğundan emin olun ve yemek yerken kendilerini güvende hissetmemeleri için onları birbirinden ayırın. En dost canlısı kediler bile mama kabını diğer kedilerle paylaşmak konusunda stres hissedebilir.

8. Bayat gıda

Kediniz normalde kuru mamayı seviyorsa ancak birdenbire yemek konusunda seçici olmaya başladıysa, mamayı değiştirmeniz gerekebilir. Kuru mamalar nemi emdiğinden (özellikle sıcak havalarda) stoklarınız bayatlamış olabilir.

9. Çok fazla yiyecek alıyor olabilir

Kediniz evden dışarı çıkıyorsa, eğer bir şeyi yakalayacak kadar hızlıysa bir atıştırmalık için pek çok fırsat bulduğunu unutmayın. Bazı kedi seven komşular da kedinizi beslemekten keyif alabilir. Akşam yemeği zamanı geldiğinde kediniz aç olmayabilir. Evden çıktıklarında yemek yiyip yemediklerini anlayabilmek için hayvanın kilosunu ve sağlık durumunu düzenli olarak takip etmek iyi bir fikirdir. Yemek yemeyi tamamen bırakmışlarsa, hızla kilo vermeleri veya hastalanmaları (hepatik lipidoz) ve kusma, ishal vb. diğer klinik belirtilerin ortaya çıkması mümkündür. Bu değişikliklere dikkat etmelisiniz.

10. Sıcak hava

Bizim gibi kedilerin de iştah kaybı sıcak havayla ilişkilendirilebilir. Biz bir yaz gününde hafif bir salata yemeyi tercih ederken, evcil hayvanınız da hava sıcakken ağır bir yemek yemekten hoşlanmayabilir.

Kediniz neden yemek yemiyor ama normal davranıyor?

Bazen yemeğin kendisi dışındaki faktörler de huzursuzluğa neden olabilir. Kedinizin davranışı normalse, bunun nedeni çok aç olmaması olabilir. Ancak 24 saat boyunca ciddi anlamda yiyecek yemeyi reddediyorsa veya birkaç günden daha uzun bir süre çok az yemeye devam ediyorsa sorunu çözmek için zaman kaybetmeden veteriner hekiminizle iletişime geçmeniz gerekir. Yemek yememenin (sıcaklık gibi çevresel faktörler, kedinin stresli olması vb.) kedinize ciddi şekilde zarar verebileceğini unutmayın. Yani kediniz hasta ise yemeyi bırakabilir ancak yemeyi bırakmak da problemin ilerlemesine sebep olabilir.

Kediniz yemek istiyor ama yemiyor.

Kedinizin yemek isteyip yememesinin çeşitli nedenleri vardır. Her ne kadar seçicilik bir faktör olsa da, bir kedinin yalnızca bundan dolayı uzun bir süre boyunca yemeği reddetmesi pek olası değildir. Diğer nedenler arasında diş hastalıkları, diğer ağrılı ağız rahatsızlıkları, stres ve altta yatan hastalıklar ve enfeksiyonlar yer alır.

Kediniz aç olabilir ama yemeğini yiyemiyor olabilir, bu yüzden oradan uzaklaşacaktır. Bu durumlarda vakit kaybetmeden veteriner hekiminize danışmak en iyisidir. 

Kedinizin huysuzluğu devam ederse ne yapmalısınız?

Hiçbir şey işe yaramıyorsa ve kediniz yemek yemiyorsa mamasını değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Önceki ıslak veya kuru mama tercihlerine bağlı kalın ve her öğüne yavaş yavaş daha fazla yeni mama ekleyerek onları 7-10 günlük bir süre içinde yeni mama tanıştırın. Diyetteki ani değişiklikler ishal ve kusmaya neden olabilir. Bazen tarifteki basit bir değişiklik onların damak zevkine hitap etmek için yeterlidir.

Kediniz istekli görünüyor ancak yemek yemekte zorlanıyorsa, yemek yemeyi zorlaştıran veya acı veren diş problemleri olabilir. Kedinizin diş etlerinin kırmızı veya şişmiş göründüğünü düşünüyorsanız veteriner hekiminizden randevu almalısınız. Diş problemlerini önlemek için kedinizin dişlerine nasıl bakacağınıza dair yazımıza bir göz atın ve veteriner hekimlerin tavsiyelerine uyduğunuzdan emin olun.

Kediniz 24 saat veya daha uzun süre hiç yemek yemediyse...

Eğer seçici kediniz 24 saatten daha uzun bir süredir tüm yiyecekleri reddediyorsa veya normalden çok daha az yiyorsa mutlaka veteriner hekiminize danışın. Kedinin yemek yememesi nispeten spesifik olmayan bir semptomdur ve bir dizi hastalık ve rahatsızlığın göstergesi olabilir.

Kediler temel amino asitleri beslenmelerinden alırlar ve bunların eksikliği birkaç gün içinde bile ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Ayrıca hepatik lipidoz olarak bilinen bir karaciğer rahatsızlığı da geliştirebilirler ve fazla kilolu kediler bu durumdan özellikle risk altındadır.

Yavru kediniz yemek yemiyor mu?

Zaten farklı türde yiyecekler denediyseniz ve yavru kediniz onlara dokunmuyorsa, mide rahatsızlığı veya altta yatan başka sağlık sorunları olması mümkündür. Kediler gençken çok hassastır, bu nedenle yavru kediniz bir günden fazla bir süredir yemek yemediyse, onu acil bir muayene için veteriner hekiminize götürün. Sütle beslenen veya sütten yeni kesilmiş çok küçük yavru kediler için de yemeyi bırakmaları durumunda 24 saat içinde bir veteriner hekime başvurmalısınız.

Seçici bir kediye ilaç nasıl verilir?

Herhangi bir kediye ilaç vermek bile zorken seçici bir kedi için bu durum daha da zordur.

Evcil hayvanınızı tabletlerle tedavi etmekte zorlanacağınızı düşünüyorsanız alternatif tedavilerin olup olmadığı konusunda veteriner hekiminizle konuşun. Ayrıca hapları nasıl güvenli ve etkili bir şekilde uygulayacağınızı size göstermelerini de isteyebilirsiniz.

Zaten seçici olan bir kedinin mamasına tablet veya ilaç saklamaktan kaçının, çünkü bu onların yemekten daha fazla uzaklaşmasına neden olabilir.

Seçici bir kedi yavrunuz mu var? Genç kedileri canları istemediğinde yemek yemeye ikna etmek biraz daha zor olabilir. Yavru kedinizin yemek yememesinin olası nedenlerini ve iştahını geri kazanmasına yardımcı olmak için neler yapabileceğinizi anlattığımız rehberimize bir göz atın.