Your Pet, Our Passion.
Polidaktil Kedi Nedir?

Polidaktil Kedi Nedir?

5 dakika okuma

Tüm kediler sahiplerine özeldir ancak ekstra ayak parmakları sayesinde ekstra çekiciliğe sahip bazı kedigiller de vardır. Bunlar, tüm dünyada sevilen, Dünya Rekorları kitabına muhteşem kayıtlar yapan, tarihi bir hazine olarak korunan ve efsaneye göre mutlu sahiplerine şans getiren polidaktil kedilerdir. Bu yazıda polidaktil kedilerin muhteşem dünyasını ve kökenlerini keşfederken, fazladan parmakları olan kedileri ailelerine kabul eden sahiplerine temel bilgiler sunuyoruz.

Polidaktil kediler nelerdir?

Polidaktil kediler herhangi bir ayağında ekstra ayak parmakları olan kedilerdir. 'Polidaktil' kelimesi Yunancadan gelir ve basitçe 'birçok ayak parmağı/parmak' anlamına gelir. Öndeki her pençede beş ve arkadaki her pençede dört olmak üzere toplam 18 ayak parmağı bulduysanız, kediniz polidaktil değildir. Bir polidaktil kedinin en az 19 parmağı vardır ve bir polidaktil kedi için kaydedilen en yüksek ayak parmağı sayısı 28'dir.

Kedilerin neden fazladan ayak parmakları var?

Fazladan ayak parmakları olan kedilerde, ebeveynlerden birinden gelen baskın bir gen yoluyla aktarılan bir genetik mutasyon vardır. Polidaktili herhangi bir cinste ortaya çıkabilir, ancak Maine Coon kedilerinin genetik olarak yatkın olduğu fark edilmiştir.

Polidaktil kediler ne kadar nadirdir?

Popüler inanışın aksine polidaktil kediler aslında oldukça yaygındır. Ebeveynlerden birinde polidaktilizm varsa yavru kedilerin bunu almış olma ihtimali %50'dir. Polidaktilinin Maine Coons'ta daha yaygın olduğu bildirilmektedir; tahminen %40'ının polidaktil olduğu tahmin edilmektedir; ancak uzun süredir bu özelliğin Maine Coons'tan çıkarmak için çaba sarfedilmektedir.

Polidaktil kediler daha uzun yaşar mı?

Hayır, polidaktil kediler yaşam beklentisi açısından normal kediler gibidir. Kediler sağlıklarına ve koşullarına bağlı olarak genellikle 15 yıl civarında yaşarlar.

Polidaktil kedilerin sağlık sorunları var mı?

Polidaktil kedilerin normal kedilere göre daha fazla sağlık sorununa sahip olduğu bilinmemektedir, bu nedenle sahip olabilecekleri ekstra ayak parmakları genellikle sağlıkları üzerinde hiçbir fark yaratmayacaktır. Tek fark, bazen kıvrılmaya ve içe doğru büyümeye eğilimli olan tırnaklarıdır, ancak bunun dışında polidaktilizm herhangi bir sağlık sorununa veya ağrıya neden olmaz.

Kedilerde polidaktili tehlikeli midir?

Yavru kedinizin tırnak bakımı konusunda fazladan çalışmanın dışında fazladan ayak parmakları genellikle zararlı değildir. Kedinizin tırnaklarını iyice kontrol etmeniz önemlidir, çünkü sahiplerinin evcil hayvanlarının bir veya daha fazla ekstra ayak parmağı olduğu gerçeğini gözden kaçırması mümkündür. İster oldukça küçük olsunlar ister sadece kürkün içinde saklanmış olsunlar, bu ekstra ayak parmaklarında bulunan tırnaklar kesilmediklerinde batık hale gelebilir ve ağrıya veya enfeksiyonlara yol açabilir. Ekstra ayak parmaklarının takılma, tırnak kırılmasına veya başka bir yaralanmaya yol açma olasılığı da daha yüksek olabilir.

Polidaktil kedilerin bakımı nasıl olmalıdır?

Kedigiller kendi pençelerine bakma konusunda iyi olsalar da, yine de düzenli olarak kontrol ederek patilerine ve tırnaklarına bakım yapmalarına yardımcı olmalısınız. Tırnaklar pürüzsüz ve patiler temiz olmalıdır. Ara sıra tırnakların kesilmesi, içe doğru büyümesinin önlenmesine yardımcı olabilir, bu da ağrı ve enfeksiyon oluşmasına engel olur.

Veteriner klinikleri tırnakların kesilmesi için imkan sunar ve tırnakların kesilmesi konusunda tavsiyelerde bulunabilir. Kedinizin tırnaklarını nasıl yapılacağını görmeden kesmeye çalışmayın, çünkü çok kısa kesilirse çok fazla kanayabilir ve aşırı derecede acı verebilir.

Polidaktil bir kediniz varsa aklınızda bulundurmanız gereken bir diğer şey, pençe sayısıyla birlikte tırmalama gücünün de artmasıdır. Neyse ki, yavru kedinizin kanepenizi parçalamasını veya halınıza zarar vermesini önlemenin, bir tırmalama minderi veya tırmalama ağacı satın almak da dahil olmak üzere yolları vardır. Kedilerin mobilyaları tırmalamasını nasıl önleyeceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız kılavuzumuza göz atın.

Polidaktil kedileri nereden geldi?

İlk polidaktil kedi 1800'lü yıllarda Amerika Birleşik Devletleri ile Kanada arasındaki ticari gemilerde tarihe geçmiştir. Denizciler bu özel kedi yavrularını şanslı ve fare yakalama konusunda son derece becerikli bulmuş ve bu yüzden bu polidaktil kedileri yolculuklarda yanlarına almışlardır.

Fazladan ayak parmakları onları yalnızca iyi birer fare avcısı yapmakla kalmıyor, aynı zamanda sürekli rüzgar ve dalgalarla karşı karşıya kalan gemilerde yaşamaya da son derece uygun hale getiriyor. Denizciler bu kedilerin dengelerini normal ayak parmak sayısına sahip olanlardan daha iyi koruyabildiklerini iddia ediyor.

Ünlü polidaktil kediler

Çok ayak parmaklı kediler nesiller boyu bizi etkilemiştir. İşte bu sevilen kedigillerden bazıları ve ünlü sahipleri.

Ernest Hemingway'in Kartopu

Yazar Ernest Hemingway polidaktil kedileri o kadar çok seviyordu ki günümüzde bu kedilere 'Hemingway kedileri' adı da veriliyor. Snowball adlı ilk polidaktil kedisi ona 1930'larda bir gemi kaptanı tarafından verildi ve çok geçmeden onu başkaları da takip etti. Bugün Florida'daki Hemingway Müzesi'nde yaklaşık 50 kedi bulunuyor ve bunların çoğu polidaktildir. Bunların Snowball'un doğrudan torunları olup olmadığı belli değil, ancak müze bir parçası ve dikkatle korunuyorlar.

Theodore Roosevelt'in Kedileri

Beyaz Saray'da altı parmaklı bir polidaktil kedi de yaşıyordu. Amerikan başkanı Theodore Roosevelt'e ait Slippers adlı kedi yavrusu Beyaz Saray’daki birçok evcil hayvandan biriydi. Yetkililer Başkanı ziyaret ettiğinde ya koridorun ortasında uyuyakaldığında ya da resmi akşam yemeklerinde ileri gelenlerle bir araya geldiğini söylüyorlardı.

Çok parmaklı yavru kedi rekorunu elinde bulunduran kedi Jake

Guinness Dünya Rekorları Kitabı'nda kızıl tekir Jake'e ayrılmış özel bir bölüm bulunmaktadır. Jake, şimdiye kadarki en fazla parmağa sahip olan kedidir; her pençesinde yedi tane olmak üzere toplam 28 parmak vardır ve her birinin kendine ait kemik yapısı, pençesi ve yastığı vardır.

Polidaktil kedilerin en önemli gerçekleri

  1. Bir polidaktil kedinin sahip olabileceği ayak parmaklarının sayısı değişir. Bazıları yalnızca bir ekstra ayak parmağa sahip olabilirken, diğerlerinin her bir pençede birden fazla ekstrası olabilir. Bununla birlikte en yaygın görülen ekstra ayak parmaklarının başparmağa benzediği "eldiven" modelidir.
  2. Polidaktil kedilerin ekstra ayak parmakları onlara daha iyi denge ve el becerisi kazandırarak tırmanma ve atlama becerilerini geliştirebilir.
  3. Irkı ne olursa olsun her kedi polidaktil olabilir. En yaygın olarak Maine Coon kedileriyle ilişkilendirilse de polidaktili, ebeveynlerden birinin bu geni taşıdığı sürece herhangi bir kedide ortaya çıkabilir.
  4. Bazı kültürlerde polidaktil kedilerin iyi şans getirdiğine inanılır. Sahiplerine refah, para ve iyi şans getirdiklerine inanılıyor, bu yüzden birçok denizci onları gemilerde tutuyordu.
  5. Sırasıyla Kanada ve Minnesota'dan gelen polidaktil kedileri Jake ve Paws, toplamda 28 ayak parmağı sayarak Guinness Dünya Rekorunu elinde tutuyor.

Kedinizin 18 veya daha fazla parmağı olsun, onlar hiç şüphesiz ailenin özel üyeleridir. Evcil hayvanınıza (polidaktil olsun ya da olmasın) en iyi şekilde nasıl bakacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, kedinizin bakımıyla ilgili kolay kılavuzumuzu okuyun.