Your Pet, Our Passion.
Pro Plan logo
Evde Kedi Alerjenlerini Yönetmenin 8 Basit Yolu

Evde Kedi Alerjenlerini Yönetmenin 8 Basit Yolu

2 dakika okuma
Pro Plan logo
Sponsorlar Pro Plan

Bir kedi alerjen duyarlılığıyla yaşamak söz konusu olduğunda bu durum hiç kolay değildir, ancak ya hep ya hiç olmak zorunda değildir.

İnternette önerilen bazı uygulamalar ve tavsiyeler kedi dostu değildir ve kedinizle olan ilişkinizi olumsuz etkileyebilir. Örneğin, kedinizi yıkamak ikiniz için de gerçekten stresli bir deneyim olabilir.

Kedinizi yıkamak, kedinizin tüylerinde bulunan alerjen seviyelerini azaltsa da etkisi kısa sürelidir ve alerjen seviyeleri banyodan sonraki 24 saat içinde eski haline döner. Benzer şekilde, özellikle kapalı alanda yaşamaya alışmış bir kediyi dışarıda tutmak veya evin belirli bir kısmıyla sınırlı tutmak da onlar için strese neden olabilir.

Bir yandan kedinizle bağınızı korurken, bir yandan da evinizdeki kedi alerjilerini yönetmenize yardımcı olacak güvenli, kolay ve kedi dostu adımlar vardır.

Kedi alerjisine ne sebep olur?

Kedi alerjen hassasiyetine sahip kişilerin %95 kadarı , kedilerin esas olarak tükürük ve yağ bezlerinde üretilen bir protein olan Feld 1'den etkilenir.

'Hipoalerjenik' kedi ırkı diye bir şey yoktur . Tüm kedi severlerin bildiği gibi, her kedi benzersizdir ve ürettikleri Feld 1 seviyeleri de farklılık gösterir; tıpkı her insanın bu alerjenlere karşı hassasiyet seviyesinin farklı olması gibi.

Kedi alerjenlerine maruz kalmayı yönetmenin 'herkes için uygun tek bir yolu' yoktur. Her bir detay önemlidir, bu nedenle bir çok yöntemin bir kombinasyonu, evinizdeki alerjenleri azaltmaya yardımcı olmak için genellikle en iyi sonucu verir. Önemli olan rutininizle tutarlılığı korumaktır.

Kedi alerjilerinin belirtileri

Kedi alerjileri çeşitli şekillerde ortaya çıkabileceğinden belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Birinin yaşayabileceği en yaygın kedi alerjisi belirtilerinden bazıları şunlardır:

 • Hırıltı ve nefes almada zorluk gibi astım semptomlarında alevlenme
 • Hapşırma
 • Öksürme
 • Burun akması
 • Kaşıntılı, şişmiş gözler
 • Kurdeşen
 • Kötüleşen egzama

Bazı kişilerde bu belirtilerin tümü yaşanabilirken, bazılarında kişinin duyarlılığına ve maruz kalma düzeyine bağlı olarak yalnızca birkaçının ortaya çıkabileceği akılda tutulmalıdır. Oldukça hassas kişilerin bir kediyle temasa geçtikten birkaç dakika sonra bu belirtileri fark etmesi mümkündür.

Pro Plan LiveClear ile kedi alerjilerini en aza indirin

Pro Plan LiveClear , evinizdeki kedi alerjenlerini en aza indirmede ekstra yardım sunan yeni bir yöntemdir; diğer alerjen yönetim uygulamalarının yerini alması değil, mevcut rutinleri tamamlaması amaçlanmaktadır. Ayrıca reçetesiz satın almanız da mümkündür, böylece satın almak için doktor veya veteriner hekimden reçete almanıza gerek kalmaz.

Evde kedi alerjenlerini yönetmek için 8 basit adım

Pro Plan LiveClear'ı genel yönetim rutininize dahil etmenize ve onu daha kedi dostu hale getirmenize yardımcı olacak 8 basit adım.

 1. Evcil dostunuzu Pro Plan LiveClear ile besleyin. 
  Tüm mama geçişlerinde olduğu gibi, beslenmeye bağlı problemleri önlemek için Pro Plan ® LIVECLEAR ® ' kedinize 7-10 gün boyunca yavaş yavaş eski mamasıyla karıştırarak tanıtın.
 2. Feld 1 izlerini gidermek için evinizi temizleyin. 
  Feld 1 alerjenlerini çıkarmak için evinizi nemli bir bez kullanarak temizleyin. Kedinizin kendini evinde hissetmesi için koku önemli olduğundan kullandığınız kimyasal deterjan miktarını sınırlayın.
 3. Kedinizi geniş bir alanda tarayın. 
  Kedinizi yumuşak mobilyalardan uzakta, geniş bir alanda taramaya yapmaya alıştırın. Alerjenleri kürklerinden çıkarmak için onları nemli bir bezle veya anti-alerjen mendillerle silin.
 4. Kedinizle ilgilenirken hijyen kurallarına uyun. 
  Kedinizi sevdikten sonra daima ellerinizi yıkayın.
 5. Süpürge kullanımınızı artırın. 
  Düzenli olarak süpürün. Mümkünse HEPA filtreli elektrikli süpürge kullanılması tavsiye edilir.
 6. Evinizdeki hava akışını artırın. 
  Pencereleri ve/veya kapıları açarak evinizi havalandırın; alternatif olarak hava temizleyici kullanabilirsiniz.
 7. Pro Plan LiveClear'ı günlük 2-3 öğüne bölün. 
  Nötrleştirici etki kedinizin ağzında meydana geldiğinden, kedinizin mamayı günün farklı saatlerinde yemesi önemlidir. Pro Plan LiveClear'ın her gün kedinizin ana besin kaynağı olması gerekir, ancak onları daha da mutlu etmek için arada sırada ıslak mama da ekleyebilirsiniz. Kedinizin her zaman temiz suya erişebildiğinden emin olun.
 8. Pro Plan LiveClearla beslemeye devam edin. 
  Faydaları sürdürmek için Pro Plan LiveClear'ı günlük olarak kullanın ve mamayı güneşten ve ısıdan uzak, serin ve kuru bir yerde saklayın. Pro Plan LiveClear'la beslemeyi bırakırsanız alerjen azaltma etkisi de ortadan kalkacaktır, bu nedenle dolaplarınızda her zaman yeterli bir stok bulundurmanızı öneririz.

Dost canlısı Evcil Hayvan Bakım ekibimizle iletişime geçmekten çekinmeyin.