Your Pet, Our Passion.
Köpek Zeka Oyunları

Köpek Zeka Oyunları

7 dakika okuma

'Getir' gibi klasik komutlar siz ve köpeğiniz için çok eğlencelidir, ancak egzersiz sadece fiziksel aktivitelerden ibaret değildir. Zihinsel egzersiz de önemlidir çünkü can sıkıntısıyla mücadele etmenize ve köpeğinize harika yeni beceriler öğretmenize yardımcı olabilir.

Köpek zeka oyunları, hava dışarıda oynayamayacak kadar yağmurlu olduğunda evcil hayvanınızın aktif kalmasına yardımcı olabilir, köpeğiniz bu oyunlardan her zaman keyif alacaktır. Zeka oyunları her yaştaki köpek için mükemmeldir; yavru köpeklere yönelik zeka oyunları, onların gelişmekte olan beyinlerini zorlar ve yeni beceriler öğrenmelerini sağlar. Ayrıca yetişkin köpeklerin uyarılmasına ve hatta yaşlı köpeklerin uyanık ve aktif kalmasına yardımcı olabilirler.

Köpekler için en sevdiğimiz on beyin oyununu sizler için derledik.

1. Hazine avı

Köpeğinizin düşünme becerilerini test etmek için harika bir zeka oyunudur! Köpeğinizin en sevdiği ödül mamasını evin etrafına (ya da dışarısı uygunsa bahçeye) saklayın ve lezzetli ödülü aramasına izin verin. Köpeğinizin ödülün kokusunu almak için burnunu kullanması gerekecek.

Bu oyununu her oynadığınızda,oyunu zorlaştırmak için ödülleri giderek zorlaşan yerlere saklayın. Köpeğiniz kokuları takip etmeyi seviyorsa evin veya bahçenin çevresine takip edebilmesi için bir 'iz' bırakmayı deneyin. Ödül mamasını, evin etrafındaki yüzeylere sürekli bir iz bırakarak dokundurun ve sonunda saklayın.

Köpekler kokuları takip etmekten hoşlanırlar; fakat en önemlisi oyun dışındaki zamanı da evin veya bahçenin etrafında yiyecek arayarak geçirmemeleri için, bu oyunda bir başlatma sinyali ("arama" gibi) ve oyunu bitirmek için başka bir sinyal ("bitir") eklemek iyi bir fikir olabilir. Bu şekilde köpeğiniz oyun bittiğinde ödül aramaması gerektiğini ve ne zaman oyunu bırakacağını bilecektir.

2. Beyin egzersiz oyuncakları

Bu amaçla satın alabileceğiniz pek çok oyuncak var; köpeğinizin en sevdiği yiyeceklerden bazılarını içine koyun ve onu serbest bırakmaya çalışmasını izleyin.

Oyuncağın şekline ve türüne göre sabırla ve kararlılıkla yuvarlayarak veya sıkarak ödül mamalarına erişebilir. Hangi oyuncağı seçerseniz seçin ödüllerin veya yiyeceklerin daha uzun bir sürede tüketilmesine ve aynı zamanda onları meşgul etmeye yardımcı olacaktır.

3. Bir veya iki numara öğrenin

Köpeğinize bir veya iki numara öğretmek, onlarla kaliteli zaman geçirmenin ve beyinlerini çalıştırmanın harika bir yoludur. Onlara nesneleri tanımayı, terliklerinizi getirmeyi veya komut üzerine yuvarlanmayı öğretin.
İnsanları etkilemenin yanı sıra, bu köpek zeka oyunları köpeğinizin hafızasını ve dikkatini geliştirecek! Evcil hayvanınıza öğretebileceğiniz beş gelişmiş köpek eğitim tekniğini burada keşfedin.

4. Üç bardak

Bu oyun, köpeğinizin dikkatini size vermesi için idealdir. İhtiyacınız olan tek şey üç fincan ve bir parça ödül maması.

Oyuna başlamadan önce, bardakların her birinin ödül maması koktuğundan emin olun. Bunu tüm ikramları her bardağın iç kenarına sürmektir. Daha sonra, köpeğiniz sizi izlerken ödülü ters çevrilmiş fincanlardan birinin altına yerleştirin ve diğer ters çevrilmiş fincanları da yanına yerleştirin.

Köpeğiniz sizi izlerken bardakları karıştırın ve bardağı ters çevirmek için patilerini veya burunlarını kullanmalarına izin verin. Yanlış olanı seçerlerse, onlara ikramı gösterin, ancak ikramı almalarına izin vermeyin; tekrar karıştırın ve doğru bardağı takip edene kadar denemeye devam etmelerine izin verin!

5. Köpekler için gelişmiş zeka oyunu - bağımsız düşünme

Bu gelişmiş köpek beyin oyununda köpeğiniz kendi bulduğu yeni 'hileleri' deneyerek ödüllendirildiği için bağımsız düşünmeyi teşvik eder. Bu onların yaratıcılığını teşvik etmenin harika bir yoludur.

Köpeğinize etkileşim kurması için oldukça alışılmadık bir şey verin (sandalye gibi) ve ona "numara" deyin. Köpeğiniz onunla etkileşime girdiğinde (örneğin, onu koklayabilir) ona bir ödül maması verin.
Tekrar “numara” komutunu verin. Köpeğiniz sandalyeyi itmek gibi yeni bir şey yaptığında ona başka bir ödül verin.

Onlara emir vermeye devam edin ve yeni bir şey bulduklarında onları ödüllendirin. Sandalyeyi ikinci kez itmek gibi aynı davranışı tekrarlarsa, onları görmezden gelin ve onlara ödül teklif etmeyin.

Bir süre sonra köpeğiniz "numara" dediğinizde yeni davranışlar denemenin ödülle sonuçlanacağını anlayacaktır. Kısa zamanda ödül kazanmak için sandalyenin üzerine atlamak veya altına sıkışmak gibi türlü yaratıcı yollar bulacaktır.

6. Oyuncağı bulun

Bu oyunu oynarken ilk adım bir oyuncak seçmektir. Köpeğinizin favorilerinden herhangi biri olabilir ancak kolayca tanıyabileceği ve sizden almaktan keyif alabileceği bir şey olduğundan emin olun. Oyuna başlarken bir battaniyenin altı veya bir minderin arkası gibi biraz görülebilecek kolay saklanma yerleri seçmek iyi bir fikirdir.

Köpeğinizi oyuncağı göstererek ve koklamasına izin vererek onu aramaya teşvik ederek başlayın. Daha sonra dikkatlerini kaybetmeden saklanma noktalarından birine gidin ve oyuncağı oraya yerleştirin ve “Ara!” gibi ipucu sözcükleri kullanarak onu bulmaya teşvik edin.

Oyunlar söz konusu olduğunda ödüller ve takdir çok önemlidir. Köpeğinize oyuncağı bulduğunda övgü, ödül ve sevgi gösterin; hatta ödül olarak oyuncakla hızlı bir çekişme oyunu bile deneyebilirsiniz.

Bir süre sonra oyuncağı kapı arkası, yüksek yüzeyler gibi daha zorlu yerlere, hatta arka bahçeniz varsa dışarıya saklayarak oyunun zorluğunu artırmaya başlayabilirsiniz.

Oyunun bitmesini istediğinizde köpeğinize bir sinyal vermenin, onun da rahatlayabilmesi için iyi bir fikir olabileceğini unutmayın.

7. Muffin kutusu oyunu

Bu oyun için sadece bir çörek kabına ve köpeğinizin en sevdiği ikramlardan bazılarına ihtiyacınız olacak. Bardakların teneke kutuya sığması için küçük ödül mamaları olmalıdır. Daha sonra, köpeğinizi muffin kalıbıyla tanıştırmanız, koklamasına izin vermeniz ve siz içine ödül mamaları koyarken sizi izlemesi gerekecek. Sürekli kontrol etmenizi gerektirecek veya kolayca yutup tıkanmaya neden olması muhtemel herhangi bir şeyden kaçınmayı unutmayın.

Amaç, köpeğinizin teneke içindeki her bardağı keşfetmesi ve nesneyi kaldırarak ödülü ortaya çıkarmasıdır. Ayrıca onları oynamaya teşvik etmek için "Bul!" veya "Ödülü al!" gibi bir ipucu kelime de kullanabilirsiniz. Ardından başarılı olduklarında övgü ve takdir sunun. Köpeğinizin çok eğleneceğinden emin olabilirsiniz!

8. Bir nesneyi adlandırın

Bir köpeği saatlerce eğlendirebilecek bir başka harika köpek zeka oyunu da basit ama son derece ödüllendirici bir oyundur. Köpeğinizin aşina olduğu birkaç nesneyi seçmeniz ve her birine "top", "oyuncak" veya "peluş" gibi benzersiz bir ad vermeniz yeterlidir. Köpeğinizin adı tanımayı ve belirli bir nesneyi başarılı bir şekilde almayı öğrenmesi gerekecektir.

Nesnelerden birini (örneğin bir top) önünüze yerleştirin. Köpeğiniz topu burnuyla veya patisiyle keşfettiğinde, ona bir ödül verin (hiçbir şey söylemeden). İkramiyeyi verdikten sonra topu arkanıza saklayın ve ikramı yemeyi bitirdiğinde topu tekrar yere koyun. Köpeğiniz tekrar dokunduğunda ödülü tekrar verin ve işlemi birkaç kez tekrarlayın. Daha sonra topu yere koyun ve "top" kelimesini söyleyin. Köpeğin ona dokunmaya çalışacağını fark edeceksiniz (aslında siz "top" demeseydiniz bile bunu yapacaktı). Böylece onlara nesnenin adının "top" olduğunu öğretmiş olacaksınız. Daha sonra aynı işlemi başka bir farklı nesneyle yapın. "Top" ve "Oyuncak" gibi adlara sahip iki nesneniz olduğunda, bunları bir araya getirin ve bunları iyi öğrenip öğrenmediklerini görün. Her seferinde yeni nesneler ekleyerek egzersizi daha zorlu hale getirebilirsiniz.

ÇEŞİT: DAHA DA ZOR

Köpeğiniz zaten 10 farklı nesneyi bildiğinde şunu deneyin: 10 nesneyi önünüze yerleştirin (ancak bunu, kararlarını etkileyebilecek nesnelerle görüş alanınızdan uzakta yapmak daha iyi olacaktır). Daha önce hiç görmedikleri yeni bir nesneyi (örneğin doldurulmuş bir inek) alın (hatırlayın, zaten 10 farklı nesneyi biliyorlar) ve onu diğer 10 nesnenin yanına yerleştirin. Şimdi köpeğin önünde 11 nesne var ve biri onun için bilinmiyor. Şu anda "inek" deyin. Köpeğinizin eleme işlemi sonucunda yerleştirdiğiniz yeni nesnenin adının "inek" olduğunu ve bu nedenle seçtiği nesnenin bu olduğunu öğrenmesi muhtemeldir. Onlara yeni bir kelime öğretmiş olacaksınız ("hızlı haritalama" yoluyla). Bu sayede onlara onlarca yeni kelimeyi çok hızlı bir şekilde öğretebilirsiniz.

9. Engel parkuru

Bu oyun en iyi şekilde dışarıda oynansa da, kesinlikle içeriye de uyarlayabilirsiniz. Sadece biraz boş alanınız olduğundan emin olun ve köpeğinizin büyüklüğüne, yaşına ve çevikliğine bağlı olarak koniler, alçak atlamalar veya hulahuplar gibi güvenli ve sabit nesneler kullanın.

Önemli nokta köpeğinizi her seferinde bir engele alıştırmaktır. Ödüller veya övgüler gibi olumlu detaylar kullanırken onlara incelemeleri ve koklamaları için zaman verin. Bu yapıldıktan sonra, engelleri daha kolay olanlardan başlayarak mantıksal bir sıraya göre düzenleyerek parkurunuza başlayabilirsiniz. Köpeğinizin aralarında rahatça gezinebilmesi için bunları birbirinden uzak bir mesafeye yerleştirin.

Oyuna, onlara rehberlik edecek "otur", "kal", "bırak" veya "gel" gibi temel komutları kullanarak başlayın. Bu komutları anlamaları önemlidir, dolayısıyla henüz bilmiyorlarsa önce onları öğretmeniz gerekir. Oyunu her zaman köpek için bir ikram veya övgü gibi ödüllendirici bir deneyimle bitirin!

10. Saklan ve ara

Tıpkı normal 'Saklambaç' gibi, bu da köpeğinize birçok zihinsel uyarı sağlayan bir oyundur.

Saklandığınızda anda köpeğinize sizi aramaya başlaması için komut verin. Köpeğinizin sizi ararken güvende kalmasını sağlamak için uygun saklanma noktaları seçmeyi unutmayın. Sizi bulduğunda ödül maması, övgü ve bolca sevgi gösterdiğinizden emin olun. Bu oyunun en iyi yanı, saklanma yerlerini değiştirerek, hatta diğer aile üyelerini de dahil ederek oyunu istediğiniz kadar tekrarlayabilmenizdir.

Özetle köpekler için üç tür oyun vardır:

  1. Köpeğinizin sizinle oynayabileceği oyunlar: toplar, halatlar, frizbiler vb. Siz onlarla bu oyuncaklarla oynadığınız sürece köpeğiniz onlardan çok keyif alacaktır. Bu, çocuklar için bir top gibidir, yani bir çocuk bir süre topla tek başına oynayabilir, ancak topla çok fazla zaman harcaması gerekiyorsa, iki takım oluşturup bir futbol maçı oynamak daha iyidir.
  2. Köpeğinizin uzun süre tek başına keyif alabileceği oyunlar (çocuklardaki eşdeğeri, çocuğun başka birine ihtiyaç duymadan tek başına saatlerce oynayabileceği bir video oyun konsolu olabilir). Yiyecek oyuncakları iyi bir seçenektir.
  3. Bilişsel oyuncaklar veya yalnızca köpeğinizi meşgul etmek için değil aynı zamanda beynini meşgul edebilmeleri için tasarlanmış oyuncaklar. Bilişsel matlar, etkileşimli oyuncaklar vb. Bu durumda sahibinin varlığı da önemlidir çünkü öğrenme sürecine yardımcı olmak çoğu zaman gereklidir.

Tüm bu köpek zeka oyunlarında ustalaştığınızda, yaratıcılığınızı kullanarak köpeğiniz için yeni zorluklar yaratın. Harika bir oyun bulduysanız bizimle de paylaşın!

Yedi sağlıklı köpek ödülü listemize göz atın.