Your Pet, Our Passion.
Pro Plan logo
Köpeklerde Pankreatit
Köpeklerde Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Köpeklerde Artrit Belirtileri ve Tedavisi

4 dakika okuma
Pro Plan logo
Sponsorlar Pro Plan

Köpeklerde artrit, özellikle yaşlı evcil hayvanlarda kronik ağrının en büyük nedenidir. Erken teşhis ve uygun tedaviler ile evcil hayvanınız mutlu bir yaşam sürmeye devam edebilir.

Köpeklerde artrit oldukça yaygın bir durumdur ve köpeklerde kronik ağrının ana nedenidir. Canine Arthritis Management'a göre , Osteoartrit tahminen beş yaşlı köpekten dördünü etkileyen ve ne yazık ki ilerleyici bir hastalık; yani hastalıktan etkilenen hayvanlar tedavi edilemiyor ve yavaş yavaş kötüleşiyor. Ancak hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaya ve semptomları hafifletmeye yardımcı olan birçok yönetim seçeneği mevcuttur. Birçok köpek tanı konulduktan ve tedaviye başlandıktan sonra mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmeye devam eder.

Köpeğinizde artrit olduğundan şüpheleniyorsanız , muhtemelen semptomları, tedavisi ve yönetim seçeneklerini merak ediyorsunuz. Köpeklerde artrit hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatmak için bu kılavuzu hazırladık.

Köpeklerde artrit nedir?

Köpeklerde farklı artrit türleri vardır, ancak genellikle Osteoartritle (OA) daha sık karşılaşıyoruz. Sağlıklı bir eklemde, kemik yüzeyleri az miktarda eklem sıvısı içeren ince ve pürüzsüz bir kıkırdak tabakasıyla kaplıdır; bu kemiklerin sürtünme olmadan birbirleri üzerinde kaymalarına ve bu sayede köpeğinizin serbestçe hareket edebilmesine olanak tanır.

OA'dan etkilenen bir eklemde, kıkırdak ve kemikte dejenerasyon meydana gelir ve bu da eklem instabilitesi ve ağrıya yol açar. Süreç bir döngüdür ve bu yapısal değişiklikler daha fazla inflamasyona ve dejenerasyona neden olur. Bu aynı zamanda eklem hareketinin ve kemik büyümesinin etkilenmesine  ve eklem çevresindeki yumuşak dokuların (kaslar, tendonlar ve bağlar) zayıflamasına neden olabilir.

Köpeklerde artritin potansiyel nedenleri

Köpeklerin bacaklarındaki veya diğer eklemlerindeki (örneğin boyundaki) artrit çoğu zaman yaşlanmayla ilişkilidir bu yüzden en yaygın olarak yaşlı evcil hayvanlarda görülür. Bir köpeği artrit geliştirmeye yatkın hale getiren başka risk faktörleri de vardır.

Eklemlere anormal ağırlık yüklenmesinin sonucunda kıkırdak dejenerasyonunu artabilir. Kalça displazisi gibi eklem anormallikleri, yavru köpeklerin yetersiz veya aşırı egzersiz yapıyor olmasına bağlı olarak eklem gelişimini bozulması, bağ hasarı ve kırıklar gibi eklemi etkileyen yaralanmalar buna sebep olabilir.

Labradorlar , Springer Spaniel'ler , Alman Çoban Köpekleri , Bernese Dağ Köpekleri , Rottweiler'lar ve Golden Retriever'lar gibi ırklar artrite genetik olarak yatkınlardır . Bu ırklar artrite daha yatkın olsa da, artrit her köpek ırkı için ihtimaldir. 

Köpeklerde artrit belirtileri

Köpeklerde artrit, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi semptomla ilişkilidir:

  • Genellikle egzersiz sonrası veya uyandıktan sonra daha da kötüleşen eklem sertliği
  • Topallama
  • Uyuşukluk ve egzersiz isteksizliği
  • Merdiven atlama veya tırmanma konusunda isteksizlik
  • Yürüyüşte değişiklik, daha kısa adımlar
  • Kas ve kas tonusunun kaybı.
  • Ağrılı bölgeleri yalamak veya ısırmak
  • Yatarken veya kalkarken inleme
  • Tuvalet pozisyonlarında zorluk, örneğin erkeklerde bir bacağın kalkması

Köpeğinizde yukarıda sıralanan belirtilerden herhangi biri varsa, kontrol için onu veterinere götürmelisiniz. Erken teşhis ve etkili bir artrit yönetimi, evcil hayvanınızın refahını artırmaya yardımcı olabilir.

Köpeklerde artrit tanısı

Muayene sırasında veteriner hekiminiz evcil hayvanınızda gözlemlediğiniz değişiklikleri ve bunun onun hayatı üzerindeki etkisini anlamanıza yardımcı olacak bir dizi soru soracaktır. Veteriner hekiminiz köpeğinizde artrit olduğundan şüpheleniyorsa kapsamlı bir sağlık kontrolü yapacaktır. Köpeğinizin eklemlerini esnetmeyi, uzatmayı ve yürümelerini izlemeyi içerebilecek ortopedik muayeneler yapacaktır. Bu, evcil hayvanınızın belirli eklemlerde ağrı yaşayıp yaşamadığına dair ilk belirtiyi gösterecek ve eklem hastalığının diğer nedenlerini ortadan kaldırmaya başlamanıza yardımcı olacaktır. Veterineriniz muhtemelen kesin teşhis için röntgen gibi daha ileri teşhis yöntemleri önerecektir.

Köpek artrit tedavisi

Şu anda artritin bilinen kesin bir tedavisi yoktur, ancak uygun bakım ve tedaviler ile hastalığın yaşam boyu yönetimi köpeğinizin rahat ve mutlu kalmasına yardımcı olabilir. 

Köpeklerde artrit için takviyeler

Veterinerinizden köpeğinize takviye vermesini istemeniz de iyi bir fikirdir. Purina Pro Plan Mobility+ gibi bazı takviyeler, köpeğinizin hareketliliğinin yanı sıra eklem sağlığı ve esnekliğini de desteklemeye yardımcı olabilir. Takviyeler tablet, sıvı veya toz şeklinde olabilir. Purina Pro Plan Mobility+'ın toz formülasyonu, köpeğinizin maması üzerine serpmeyi kolay ve rahat hale getirir.

Artritli bir köpek ne kadar yaşayabilir?

Artritli bir köpeğin ömrü, hastalığın ciddiyeti, genel sağlık durumu ve aldığı tedavi gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Artrit, uygun tedavi ve bakım ile bir köpeğin yaşam kalitesini etkileyebilirken, artritli köpeklerin çoğu, tanı konulduktan sonra birkaç yıl boyunca normal yaşamlar yaşayabilir.

Artritli bir köpek gezdirilebilir mi?

Evet, artritli köpekler yürüyüşlerden keyif alabilir ancak yürüyüşün uzunluğunu ve hızını köpeğinizin ihtiyaçlarına göre ayarladığınızdan emin olmak önemlidir. Çoğunlukla, yorgunluk veya eklem stresi yaşamadan ihtiyaç duydukları egzersizi yapabildikleri için kısa yürüyüşler en iyisidir.

Kısa veya orta uzunlukta yürüyüşlerden oluşan düzenli bir rutin, ara sıra yapılan uzun yürüyüşlerden daha iyidir. Köpeğinizin yürüyüş sırasındaki davranışlarına dikkat ettiğinizden daima emin olun ve eğer çok yorgun veya rahatsız görünüyorlarsa bir ara verin ve planlarınızı düzenleyin.

Örneğin 30 dakikalık bir yürüyüşün sonuna doğru zorlandığını fark ederseniz veya ertesi gün özellikle kasıldığını fark ederseniz, yürüyüş planınızı değiştirmeniz gerekebilir. Bunları 20-25 dakikaya indirmek veya daha uzun yürüyüşleri gün içine yayılmış 15 dakikalık birkaç yürüyüşe bölmek durumu yönetmenize yardımcı olabilir.

Veteriner hekiminiz köpeğinizin hayattan mümkün olduğunca keyif alabilmesi için ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilmiş bir egzersiz planı oluşturmanızda size yardımcı olabilir.

Yaşlı köpek bakımında size yardımcı olacak en iyi ipuçlarını öğrenmenin zamanı geldi.