Your Pet, Our Passion.
Pro Plan logo
Köpeklerde alerji̇
Köpek Alerjileri Belirtileri, Tetikleyicileri ve Tedavisi

Köpek Alerjileri Belirtileri, Tetikleyicileri ve Tedavisi

5 dakika okuma
Pro Plan logo
Sponsorlar Pro Plan

Tıpkı bizler gibi köpeklerimiz de bazı alerjilerden muzdarip olabilir. En yaygın köpek alerjilerinin neler olduğunu ve tanısının nasıl konduğunu keşfedin.

Köpek alerjileri, köpeğinizin bağışıklık sistemindeki yabancı maddelere karşı gösterilen bir reaksiyondur; bu insanlardaki alerjik reaksiyonların da nedenidir! İnsanlarda alerjileri teşhis etmek nispeten basit olsa da, birçok farklı alerji türü olduğundan ve semptomların sıklıkla örtüşmesinden dolayı köpekler için genellikle oldukça zordur. Gerçekte hangi alerjiden muzdarip olduklarını anlamayı zorlaştırır.

Köpeğinizin alerjisi olduğundan şüpheleniyorsanız, potansiyel köpek alerjisi semptomlarını ve veteriner hekiminizden ne zaman yardım almanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

Köpek alerjilerinin yaygın belirtileri

Alerjilerin köpeğinizi etkilemesinin çeşitli yolları vardır. Sebebe bağlı olarak aşağıdaki klinik belirtilerden bazılarını fark edebilirsiniz:

 • Kaşıntılı deri köpek alerjilerinin en yaygın belirtilerinden biridir. Köpeğiniz aşırı derecede yalar veya ısırır; bu da sıklıkla tüy dökülmesine, kızarıklığa ve deride tahrişe neden olur.
 • Özellikle patiler arası yangı yaygın olarak görülür ve köpeklerin patilerini aşırı derecede yalamasına veya çiğnemesine neden olur. Bu durum bazı durumlarda ikincil enfeksiyonlara yol açabilir.
 • Hapşırma, öksürme veya burun akıntısı: İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de, özellikle polen veya toz akarları gibi şeylere karşı alerjileri varsa, burun akıntısı oluşabilir.
 • Gastrointestinal problemler: İshal, sık bağırsak hareketleri veya ara sıra kusma.
 • Deri döküntüleri: Köpeğinizin derisinde döküntüler fark edebilirsiniz. Bunlar kaşıntılı veya ağrılı olabilecek kırmızı lekelere veya kabarık şişliklere benzeyecektir.

Akut anafilaktik reaksiyonda hırıltı, nefes almada zorluk, yüz şişmesi, kurdeşen ve kusma gibi belirtiler fark edebilirsiniz. Bu kronik beslenme alerjisi veya çevresel alerjilerden farklı bir durumdur ve acil tedavi gerektirir. Kronik alerjisi olan köpeklerin çoğu yüksek anafilaksi riski altında değildir.

Köpek alerjisine ne sebep olur?

Köpeklerde alerjiler, normalde zararsız olan maddelere karşı aşırı aktif bağışıklık tepkisi nedeniyle ortaya çıkar. Alerjen olarak bilinen bu maddeler hassas köpeklerde belirli reaksiyonları tetikleyebilir. Köpek alerjilerinin en yaygın nedenleri şunlardır:

 • Pire ısırıkları
 • Ağaçlardan, yabani otlardan ve otlardan gelen polenler
 • Toz akarları, küf sporları veya kepek
 • Sığır eti, tavuk veya süt ürünleri gibi yiyecekler

Alerjilerin diğer nedenleri şunlardır:

 • Belirli kumaşlar, temizlik ürünleri veya bakım ürünleri
 • İlaçlar
 • Sigara dumanı, parfümler veya aerosol spreyler

Köpek derisi alerjileri

Alerjik dermatit olarak da bilinen cilt alerjileri, köpek alerjilerinin en yaygın türlerinden biridir. Bunlar genellikle pire ısırıklarına veya polen, toz veya küf gibi çevredeki ortamlara verilen reaksiyonlardan kaynaklanır.

Pire alerjileri

Pire veya pire ısırığı alerjisi köpeklerde en sık görülen deri hastalığıdır. Bu köpek alerjileri, köpeğinizin derisinde pire tükürüğüne verilen reaksiyonun bir sonucudur ve semptomlar hafif kaşıntıdan şiddetli reaksiyona kadar değişecektir.

Genellikle bu alerjiler genç yaşta (1-5 yaş arası) ortaya çıkar ancak her yaşta gelişebilir.

Pire alerjisi olan köpeklerin derisi genellikle şiddetli kaşıntılıdır. Tüylerini veya derilerini çizebilir, ovalayabilir, çiğneyebilir veya yalayabilirler ve bu bazen ciltte travmaya veya ikincil bir enfeksiyonun ortaya çıkmasına neden olabilir. Ek olarak, tüy dökülmesi ve kabuklanma gibi diğer köpek alerjisi belirtileri de mevcut olabilir ve pire lekelenmeleri de ciltte veya tüylerde görülebilir.

Bununla birlikte, pire lekelenmeleri ve kalıntılarını tespit etmek çoğu zaman zor olabilir. bu durumda 'ıslak kağıt' testi yardımcı olabilir: köpeğinizin tüylerini nemli bir kağıt parçası üzerinde dururken hafifçe ovalayın. Kaplamadan düşen herhangi bir siyah nokta (pire kiri) kağıdı kırmızıya boyayacaktır (pire kiri kurumuş kan olduğu için). Bu, pirelerin mevcut olup olmadığına dair yararlı bir gösterge olabilir. Köpeğiniz her ay pire tedavisi görse bile yine de pire alerjisinden muzdarip olabileceğini unutmayın! Çoğu pire tedavisi, pireyi yalnızca köpeğinizi ısırdıktan sonra öldürür ve ne yazık ki bu tek ısırık, hassas bir köpekte alerjik reaksiyonu ve kaşıntıyı tetiklemek için genellikle yeterlidir.

Çevresel alerjiler

Çevresel köpek alerjilerine genellikle toz, polen veya küf neden olur. Bu tür genellikle mevsimseldir, bu nedenle muhtemelen yalnızca yılın belirli zamanlarında ortaya çıkar; köpekler saman nezlesinden muzdarip olabilir , bu nedenle polen sayısı yüksek olduğunda hapşırma veya tahriş hissedebilirsiniz. Patilerin, kulakların, alt bacakların, ağız ve kasıkların etrafındaki alanlar genellikle en çok etkilenen bölgelerdir ve köpeğinizde aşırı kaşıntı nedeniyle tüy dökülmelerine neden olabilir. Bazen çevresel bir alerjen basitçe 'kaçınma' yoluyla çözülebilir; örneğin, köpeğinizin alerjik semptomlarının uzun çimenlerin bulunduğu belirli alanlarda yürüyüş yaparken daha kötüleştiğini biliyorsanız, bundan kaçınmanız ve yılın belirli zamanlarında kaldırımları kullanmanız gerekebilir.

Köpek maması alerjileri

Popüler inanışın aksine, köpeklerde gıda alerjileri çok yaygın değildir ve aslında köpeklerde alerjilerin yalnızca %10'unu veya daha azını oluşturur. Sahiplerin 'gıda alerjisi' olduğuna inandıkları şeylerin çoğu aslında intoleranstır.

İntolerans alerjiden farklıdır: Alerji bağışıklık sistemini uyarır, bu nedenle vücudun daha önce 'alerjene' (genellikle zararsız bir molekül olan) maruz kalmış olması gerekir. Karşılaştırıldığında, intolerans bağışıklık sistemini uyarmaz ve köpek bu maddeyle ilk karşılaştığında ortaya çıkabilir. Örneğin laktoz intoleransı olabilir. Bu durumda köpek, laktozu sindirmek için gereken enzimlerden yoksun olacaktır; bu nedenle kendisine biraz süt verilirse, içeriği sindirememekten dolayı ishal olabilir.

Her zaman böyle olmasa da alerji, kusma ve/veya ishal gibi gastrointestinal problemlerden daha yaygın olarak şişlik veya kaşıntı gibi bir cilt reaksiyonuna neden olma eğilimindedir; intoleransın ise gastrointestinal belirtilerle sonuçlanma olasılığı daha yüksektir.

PRO PLAN® VETERINARY DIETS HA Hipoalerjenik Kuru Köpek Maması gibi hipoalerjenik bir diyetle beslemeyi deneyebilirsiniz .

Akut alerjik reaksiyonlar

Bazen köpek alerjileri şiddetli hale gelebilir ve anafilaktik şokla sonuçlanabilir. Çoğu zaman bu reaksiyonlar arı sokması gibi şeylerden kaynaklanır.

Anafilaktik şok belirtileri maruz kaldıktan birkaç dakika sonra ortaya çıkabilir ve nefes almada zorluk, salya akması, kusma, nöbetler ve hatta bazen bilinç kaybını içerebilir. Böyle bir durumda derhal veteriner hekiminize başvurmalısınız.

Köpek alerjilerinin teşhisi

Köpeğinizin alerjisi olduğundan şüpheleniyorsanız, onu en kısa sürede veteriner hekime götürmelisiniz. Veteriner hekiminiz diğer olası nedenleri ekarte edebilecek ve evcil hayvanınızın semptomlarının nedeninin alerji olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilecek testler uygulayacaktır.

Gıda alerjileri genellikle en az üç hafta boyunca hidrolize, hipoalerjenik bir diyetle beslenmeyi ve kesinlikle başka hiçbir şeyi içermeyen bir eliminasyon diyeti yoluyla ve iyileşme belirtileri aranarak teşhis edilir. Veteriner hekiminiz daha sonra olası köpek alerjisi semptomlarını gözlemlemek ve alerjilerin nedenlerini belirlemeye çalışmak için ek bileşenler ekleyerek köpeğinize yeniden kontrol etmeyi gerektirebilir.

Pire ısırığı alerjisini, köpeğin kürkünde pire veya pire pisliği görünüyorsa teşhis etmek nispeten kolay olabilir, ancak bazı durumlarda pirenin zaten öldürülmüş ve düşmüş olabileceğini unutmayın; bu nedenle bu teşhis yöntemi her zaman bu kadar kolay değildir.  Veteriner hekiminiz size pireler hala mevcutsa çok hızlı bir şekilde öldürecek bir tedavi önerebilir. Bundan sonra, pirelerin %95'i çevrede olduğundan, evinize olduğu kadar evcil hayvanınıza da titiz davrandığınızdan emin olmanız gerekecektir, aksi halde hızla geri dönüp tekrar soruna yol açabilirler!

Köpek alerjisi tedavisi

Tedavi genellikle köpeğinizin alerjisine bağlı olacaktır ancak mümkün olduğunca alerjinin nedenini ortadan kaldırmaya ve semptomların giderilmesine odaklanacaktır. Bir gıda alerjisi, sebep olan bileşenin köpeğinizin diyetinden çıkarılmasıyla yönetilebilir.

Köpeğinizin alerji semptomları şiddetliyse, veteriner hekiminiz bunlarla baş etmeye yardımcı olacak ilaçlı bir şampuan veya şiddetli kaşıntı için krem veya herhangi bir şişlik veya kaşıntıya yardımcı olacak bir anti-inflamatuar gibi bir ilaç da reçete edebilir.

Köpeğinizde ciddi bir alerjik reaksiyon varsa, onu hemen veteriner kliniğine götürmelisiniz, çünkü tedavi edilmediği takdirde anafilaktik şok ölümcül olabilir.

Kılavuzumuz sayesinde köpeğinizin bir arı veya yaban arısı tarafından sokulması durumunda ne yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.