Your Pet, Our Passion.
PPVD master logo
Kedilerde Diyabet
Pofuduk kedi bir veteriner tarafından kontrol ediliyor

Ameli̇yattan sonra kedi̇ni̇zi̇n İyi̇leşmesi̇ne yardim etmek

5 dakika okuma
PPVD master logo
Sponsorlar PPVD

Bir cerrahi işlemden sonra, kediniz hem yorgun hem de anesteziden biraz yıpranmış olabilir. Sizin tarafınıza düşen, mümkün olduğu kadar sorunsuz toparlanmasına yardımcı olmaktır ve bunu evde yapmanın çeşitli yolları vardır.

Veteriner hekiminiz, kedinizin özel durumu, check-up tarihleri ve ameliyat sonrası ilaçlarla ilgili size özel tavsiyelerde bulunacaktır, bu yüzden talimatları dikkatli bir şekilde uyguladığınızdan emin olun.

Genel olarak, kediler anestezi sonrası biraz uykulu olacaktır. Ancak, hiçbir acı belirtisi olmadan yemek yemeli ve rahat olmalıdırlar. Tam iyileşmesi biraz zaman alabilir, ancak bir şeylerin yanlış olduğunu düşünüyorsanız hemen veteriner hekiminize başvurun.

Yaralar ve dikişler

Kedinizin dikişleri varsa, onlara bir göz atın. Bazıları içeriden olabilir, ancak herhangi bir kızarıklık, şişme, akıntı veya kanama olup olmadığını veteriner hekiminize bildirmelisiniz.

Doğal olarak çözünecek şekilde tasarlanmadıkça, dikişler genellikle yaklaşık on gün sonra çıkarılır; ancak bu, ameliyat türüne ve dikişlerin yerleştirildiği alana göre değişecektir. İç dikişler cildin altında gizlenir ve doğal olarak kendiliğinden çözülür - ancak veteriner hekiminiz hala iyileşmenizi kontrol etmek için kedinizi takip randevusu için getirmenizi isteyebilir.

Bandajlar

Bandajlar kedinizi rahatsız edebilir. Bandajları kuru tutmanız çok öenmlidir, yoksa cilde zarar verebilirler.Bandajlı kedilerin dışarıya çıkmasına izin verilmemelidir, çünkü bandajı çizerek, ıslak veya kirli hale getirerek bandajı bozabilirler. Renksizliğe, hoş olmayan kokulara, bandajın üstünde veya altında şişlik, ağrı veya acıya dikkat edin. Endişeniz varsa her zaman veteriner hekiminize başvurun.

Yakalık

Yakalıklar genellikle "Elizabethan" veya "Buster" olarak bilinen bir huni şeklinde plastikten yapılır. Bununla birlikte, daha yumuşak kumaş yakaları da mevcuttur ve kediniz için daha rahat olabilir. Yakalığı temiz tutun ve kediniz yemek yediğinde içine dökülen yiyecek artıklarını temizleyin.

Yakalıklar, kedilerin yaralarını yalamamasına, ısırmamasına ya da çizmemelerine ve bandajı çiğnememesine yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır. Mümkünse, yakalığı her koşulda kedinizin üzerinde tutmak çok önemlidir, özellikle de geceleri yalnız kaldıkları zamanlarda. Evcil hayvanınız kısa süre içinde onu giymeye alışacak, ancak yeme ve içmeyi engelleyebilecek, bu durumda yemek zamanlarında onu çıkartabilirsiniz.

Kediniz yakalığından çok rahatsız olursa, veteriner hekiminizden başka alternatifler için tavsiye alabilirsiniz.

Beslenme

İnsanlarda olduğu gibi, kediler de anestezi sonrası yorgun ve mutsuz hissedebilirler, bu nedenle kediniz operasyondan uyandıktan sonra ona dikkatli bir şekilde baktığınızdan emin olun. Evdeyken, kedinizi hafif bir yemekle besleyin.

 Veteriner hekiminiz tarafından önerilen yüksek derecede sindirilebilir bir diyet kullanın veya kedinizin normalde yediği yiyeceklerin bir çeyreğini besleyin. Bol miktarda temiz su sağlandığından ve yiyecek ve su kaselerinin yakınınızda olduğundan emin olun, böylece kedinizin uzağa gitmesi gerekmez.

 

Egzersiz

En aktif kediler için bile, dinlenme ve iyileşme dönemi son derece önemlidir. Kedinizin herhangi bir dikiş alınıncaya veya veteriner hekiminiz tarafından belirtilen süreye kadar kapalı kalmasını sağlayın. Fiziksel efor için zaman yoktur, çünkü herhangi bir aşırı fiziksel aktivite komplikasyon riskini taşır. Kedinizi sakin tutmaya çalışın.

Veteriner hekiminize, kedinizin merdivenlerden yukarı çıkmasını veya mobilyalara atlamasını engellemenin yollarını sorun. Onları tek bir odayla sınırlı tutmak faydalı olabilir.