Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
PPVD master logo
Plastik külah takan Golden Retriever

Ameli̇yettan sonra köpeğİni̇zi̇n bakimi

2 dakika okuma
PPVD master logo
Sponsorlar PPVD

Eğer köpeğiniz ameliyat sonrası iyileşme dönemindeyse, ikiniz için de stresli bir zaman olabilir. Ancak sevgi dolu bakımınız ve veterinerinizin uzman tavsiyesiyle, köpeğiniz kısa süre sonra normal haline geri dönmelidir.

Bu makalede, evcil hayvanınızı iyileşme dönemi boyunca destekleyebileceğiniz bazı yollar ele alınmıştır.

Yaralar ve dikişler

Köpeğinizin dikişleri varsa, onlara göz kulak olun. Bazıları dahili olabilir, ancak herhangi bir kızarıklık, şişme, akıntı veya kanama olup olmadığını veterinerinize bildirmelisiniz. Dikişler genellikle yaklaşık on gün sonra çıkarılır, ancak bu işlem dikişlerin tipine göre değişecektir.

İç dikişler cildin altında gizlenir ve doğal olarak kendiliğinden çözülür - ancak veterineriniz iyileşmenin iyi gittiğini kontrol etmek için bir randevu isteyebilir.

Bandajlar

Bandajlar köpeğinizi rahatsız edebilir. Bandajları kuru tutmanız veya cildini zarar vermemeniz çok önemlidir. Bandajın üstündeki veya altındaki renk solmasına, hoş olmayan kokulara veya şişmeye dikkat edin. Endişeniz varsa her zaman veterinerinize başvurun.

Yaka tasması

Yaka tasmaları, köpeklerin yalamamasını, yaralarını ısırmamasını ya da kaşıyıp çıkarmamasını ve bandajı çiğnemesini önlemeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Mümkünse, özellikle köpeklerin yalnız kaldığı bir gecede bir yaka tasmasını kullanmak önemlidir. Evcil hayvanınız kısa süre içinde onu giymeye alışacaktır, ancak yeme ve içmeyi engellerse, bu durumda yemek zamanlarında onu çıkartabilirsiniz.

BESLENME

Köpeğinizin toparlanmasında beslenmenin önemli bir rolü vardır, bu nedenle veterineriniz özel olarak formüle edilmiş bir iyileşme diyetine geçmenizi tavsiye edebilir. İyileşme dönemindeki birçok köpek iştahını kaybedebileceğinden, yüksek kalorili bir diyet, az miktarda gıdada azami Kalori almasını sağlamaya yardımcı olabilir. Proteinin yüksek olduğu bir diyet, bağışıklık sistemini desteklerken iyileşmeyi ve onarımı da destekleyebilir.

Pro Plan Vet Diets tarafından yazılan diğer makaleler:

PPVD