Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
PPVD master logo
Papatya tarlasında zıplayan köpek

Köpeklerde alerji̇

3 dakika okuma
PPVD master logo
Sponsorlar PPVD

Köpeklerde alerji türleri ve belirtileri

Birçok köpek farklı şeylere alerjik reaksiyon gösterir. Alerjik reaksiyonlar ciddi olabilmesine rağmen, veteriner hekiminiz köpeğinizin alerjisini kontrol etmenin yollarını bulmanızda yardımcı olabilir. Bu makalede, köpeklerde alerjinin ana semptom ve nedenleri ve ayrıca size açık olan farklı tedavi seçeneklerinin bazıları ele alınmaktadır.

Pire alerjileri

Herhangi bir köpek pire ile enfekte olabilir, ancak bütün köpekler pire ısırıklarına karşı alerjik bir reaksiyon yaşamazlar. Pire alerjisi olan köpekler, pire salyasının cildiyle temas ettiğinde şiddetli kaşıntı reaksiyonu yaşarlar.

Bu saç dökülmesine ve ciltte açık yaralara ya da kabuklara yol açabilir, genellikle kuyruk tabanında. Ayrıca vücudun diğer bölgelerindeki cilt lezyonlarını da görebilirsiniz. Bu yaralar bakteriyel bir enfeksiyona yol açabilir.

Bir pire alerjisi pire olan bir köpeğe göre daha ciddidir ve köpeğinizin kürkünü kırparak veya onları içeride tutarak çözülemez. Bir pire alerjisinden şüpheleniyorsanız, en iyi tedavi konusunda tavsiye almak için veteriner hekiminize danışın.

Veteriner hekiminiz, PURINA® PRO PLAN® VETERINARY DIETS® Canine DRM Dermatoz gibi alerjik cilt reaksiyonlarını yönetmeye yardımcı olacak şekilde formüle edilmiş uzman bir diyet önerebilir.

Temas alerjisi

Pire yakaları, yol tuzu, yün veya bitkiler dahil olmak üzere, köpeklerde temas alerjisine neden olabilecek birçok şey vardır. Aslında, kaynağın tanımlanması genellikle çok az bir dedektif çalışmasını gerektirebilir!

Temas alerjisi bulguları ciltte yoğun kaşıntı, kızarıklık veya şişliktir. Bunlar, vücudun hangi kısmının alerjenle temas ettiğine görünecektir. En çok etkilenen vücut parçaları çene, göğüs, mide ve kuyruktur.

Bir temas alerjisi ile başa çıkmak için, bir seçenek bilinen tahriş edici ile temastan kaçınmaktır. Veteriner hekiminiz ayrıca, PURINA® PRO PLAN® VETERINARY DIETS® Canine DRM Dermatoz gibi özel olarak formüle edilmiş bir diyete geçmek de dahil olmak üzere diğer tedavi olasılıkları hakkında tavsiyede bulunacaktır.

İnhalan alerjileri

İnsanlar gibi, köpekler de ağaçlara, otlara ve ot polenlerine, küf ve ev tozu akarlarına karşı alerjik olabilir. Aslında, inhalan alerjisi olan köpekler çeşitli maddelere karşı alerjik olma eğilimindedir. İnhalan alerjileri her yaşta başlayabilir, ancak çoğu bir ile dört yaşından itibaren başlar.

Bir inhalan alerjisiyle ilişkili ana semptom, özellikle yüz ve kulaklarda şiddetli kaşıntıdır. Bununla birlikte, köpeğinizin her zamankinden daha fazla kaşınması için başka birçok neden vardır, bu nedenle veteriner hekiminizin görüşünü almak iyi bir fikirdir.

Veteriner hekiminiz, alerjiyi yönetmenin en iyi yolunu önerecektir. Bu, özel olarak formüle edilmiş bir diyete geçmeyi içerebilir. Ayrıca, bazı alerjenler ciltten emildiklerinden, Hipoalerjenik şampuanla sık yıkanmak bazı alerjilerin etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Gıda alerjileri

Köpekler, önceden sorunsuzca sık sık karşılaştıkları yiyeceklere, sonradan alerjiler geliştirebilirler. En yaygın neden, et veya domuz eti gibi yiyeceklerdeki belirli bir proteine verilen yanıttır.

Gıda alerjisi belirtileri kaşıntı, sindirim bozuklukları ve solunum güçlüklerini içerir. Bu belirtileri görürseniz, veteriner hekiminize danışın.

Veteriner hekiminiz, sorunlu içeriği doğru bir şekilde tanımlamak için süreç boyunca size yol gösterecektir. İlk adım, genellikle 8-10 hafta boyunca PURINA® PRO PLAN® VETERINARY DIETS® Canine HA Hipoalerjenik gibi özel Hipoalerjenik diyete geçmektir.

Hipoalerjenik diyet, alerjik reaksiyon riskini en aza indirmek için bilimsel olarak formüle edilmiştir. Köpeğiniz yeni diyete alıştıktan sonra, alerjik reaksiyonun nedenini buluncaya kadar farklı maddeler yavaş yavaş yeniden yerleştirilebilir.

Bu tespit edildikten sonra, veteriner hekim alerjiyi yönetmek için en iyi diyeti önerebilir ve köpeğinizin uzun vadede sağlıklı ve mutlu kalmasına yardımcı olur.

Pro Plan Vet Diets tarafından yazılan diğer makaleler:

PPVD