Your Pet, Our Passion.
PPVD master logo
Kaseye bakan kedi

Kedi̇mi̇n gidaya alerji̇si̇ mi̇ var?

2 dakika okuma
PPVD master logo
Sponsorlar PPVD

Kedilerde besin alerjileri nadirdir. Genellikle bir alerjik inflamatuar yanıtı tetikleyen belirli bir gıdadaki bir Protein bileşenine bir reaksiyon içerirler.

Bu, daha az şiddetli olan ve tamamen farklı bir fizyolojik sürece neden olan daha yaygın “gıda intoleransı” ile karıştırılmamalıdır.

Gıda alerjilerinin tipik belirtileri şunlardır:

  • Cilt sorunları - kaşıntı ve kızarıklık, kel bölgeler veya ciltte iritasyon
  • Tekrarlayan kulak enfeksiyonları
  • Artan tüy topları
  • Kusma ve ishal dahil olmak üzere gastrointestinal problemler
  • Nadir durumlarda, solunum problemleri

Kedinizin besin alerjisi olabileceğinden şüpheleniyorsanız, daima veteriner hekiminize başvurun. Beslenme sorunları ya da eksiklikler ortaya çıkabilir ya da kedinizin farklı tedavi gerektiren başka bir sorunu olabilir.

Gıda alerjisi tanısı

Kedi maması alerjisi için en etkili yöntem, bir dışlama diyet denemesidir. Proteinlerin çok küçük olduğu özel bir Hidrolize diyete (PURINA® PRO PLAN® VETERINARY DIETS Feline HA St / Ox Hipoalerjenik gibi) konulması, alerjik reaksiyona neden olmaz. Alternatif olarak, kedinizin daha önce hiç yemediği proteinleri ve Karbonhidratları içeren bir diyetle gıda intoleransını göstermesi önerilir.

Semptomlar yeni diyetle kaybolur ya da önemli ölçüde iyileşirse, bu durumda besin alerjisi güvenli bir şekilde teşhis edilebilir.

Dışlama diyetinin süresi, sorunun türüne bağlıdır. Örneğin cilt problemleri söz konusu olduğunda, özel diyet genellikle 4-12 hafta korunmalıdır. 

Bu diyet, kedinin deneme süresi boyunca yediği tek şey olmalı, bu yüzden hiçbir tedaviye izin verilmez. Özellikle birden fazla kediniz varsa, böyle bir diyete sadık kalmak çok zor olabilir. Bu yüzden eğer diyete uyamazsanız dürüst olun ve eğer kediniz yeni diyeti yemiyorsa veteriner hekiminize danışın.

 

Deneme süresinden sonra

Deneme sonunda, veteriner hekiminiz kedinizi yeniden değerlendirmek isteyecektir. Herhangi bir gelişme görülmezse, başka hastalıklar da düşünülebilir. Eğer bir iyileşme olsaydı, veteriner hekiminiz proteinleri yavaş yavaş diyete tekrar sokmayı ve bir tepki için izlemeyi tavsiye edebilir.

Eğer bir gıda tekrar verildiğinde semptomlar geri dönerse, sebebini bulmuş olabilirsiniz - bununla birlikte birden fazla gıda türünün sorumlu olması her zaman mümkündür.

Kediniz için doğru beslenmeyi bulun

Soruna neden olan malzemeleri belirledikten sonra, veteriner hekiminizle, kedinizin yaşam boyu sağlığı için hangi diyetin en iyi seçim olduğunu tartışabilirsiniz. Kedinizin klinik belirtileri şiddetliyse ve diyet düzelmeye neden olduysa, siz ve veteriner hekiminiz uzun vadede özel Hidrolize diyetle beslenmeye devam etmesine karar verebilirsiniz.