Your Pet, Our Passion.
Kediler Peynir Yiyebilir mi?

Kediler Peynir Yiyebilir mi?

5 dakika okuma

Peynir söz konusu olduğunda kedilerin ekstra bir ilgisi var gibi gözükmektedir. Sahibinin elinde, yemek masasında veya mutfak tezgahında olsun, lezzetli süt küpünü pençelerine almak için hiç vakit kaybetmeyeceklerdir. Peki kediler peynir yemeli mi?

Peynir buzdolabından çıktığında kedinizin size her zamankinden daha fazla ilgi gösterdiğini fark ettiniz mi? Kusursuz bakış, kedinizin masada bir oturma ve elinizdeki o lezzetli süt bloğundan bir dilim için yalvarma şeklidir. Peki kediler normal beslenmelerinin bir parçası olarak peynir yiyebilir mi? Yoksa peynir aslında kediler için kötü mü? Tüylü arkadaşınız sizden leziz yiyeceklerden payına düşeni istemeye devam ederse ne yapacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Kediler peynir yiyebilir mi?

Pop kültürümüzün süt içen kedi resimlerine olan tutkusu göz önüne alındığında, en kalıcı kedi mitlerinden birinin kedilerin süt ürünlerine olan sevgisi olduğuna şaşmamak gerek. Ancak görünen o ki sütün kediler için iyi bir fikir olmadığı ortaya çıktı, çünkü çoğu kedinin aslında laktoz intoleransı var.

Peki kediler peynir yiyebilir mi? Kedinizin laktoz intoleransı veya süt alerjisi varsakediniz peynir yiyemez. Evcil hayvanınız böyle bir durumu olmasa bile, genellikle peynirden kaçınılmalı ve onlara yalnızca ölçülü olarak yedirilmelidir.

Peynir kediler için neden zararlıdır?

Çoğu kedi süt ürünlerini sindiremez; bu da süt, krema veya peynir yemenin hızla ishal, kabızlık veya kusma gibi sindirim sorunlarına yol açabileceği anlamına gelir.

Bunun sebebi kedi sindirim sisteminin nasıl geliştiğiyle ilgilidir. Kediler zorunlu etoburlar olarak bilinir; bu da onların gelişip sağlıklı kalabilmeleri için çoğunlukla ete dayalı bir beslenmeye ihtiyaç duydukları anlamına gelir.

Bu nedenle menüde süt ürünleri göründüğünde, mide-bağırsak sistemlerinin harekete geçme ihtimali yüksektir. Bir kedinin vücudu, sütü düzgün bir şekilde sindirmek için yeterli enzim üretemez, bu da peyniri kedigiller için sorunlu bir akşam yemeği tercihi haline getirir.

Yavru kediler peynir yiyebilir mi?

Bir yavru kedinin öğünleri sütten oluştuğu için peynirin yavru kediler için de kötü olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Bir kedinin laktaz enzimi üretme yeteneğinin yavru kedi döneminde çok daha iyi olduğu ve sütlü yemeklerin tadını çıkarmasına olanak sağladığı doğru olsa da, peynir gibi katı yiyecekleri yiyebildikleri dönemde bu yetenekleri çoktan kaybolmuştur. Bir yavru kediyi neyle besleyeceğinizden emin değilseniz kılavuzumuzla öğrenin.

Kediler neden peyniri sever?

Eğer kediler peyniri sindirmede özellikle iyi değilse, neden bu özel yiyeceğe karşı bu kadar düşkünlük geliştirsinler ki?

Elbette tüylü dostumuzdan doğrudan bir cevap bekleyemeyiz, ancak uzmanlar peynirin menüye eklenmesine ilgi gösteren şeyin peynirdeki yağ ve protein içeriği olduğuna inanıyor. Bu nedenle, kedinizin asıl arzuladığı şey peynirin kendisi değil, protein ve yağdır.

Kediler süt içermeyen peynir yiyebilir mi?

Peynirdeki süt içeriği sorunsa, süt ürünü olmayan versiyonlar ne olacak? Bunun da pek iyi bir fikir olmayabileceği ortaya çıktı. Peynirin kediler için en iyi ödül olmamasının bir başka nedeni de malzemelerle ilgilidir. İster sütlü ister sütsüz olsun, peynir tuz, yağ ve hatta baharatlar veya soğan veya sarımsak gibi kedigiller için toksik olabilecek ek bileşenlerle dolu olarak gelir. Kedinize o çok arzuladığı küp peyniri sunmadan önce, yiyecek etiketini okuduğunuzdan emin olun. Ve eğer kediniz önünüzdeki herhangi bir peynir dilimine patilerini sokmaya kararlı görünüyorsa, daha güvenli alternatifler bulmak için veteriner hekiminizlegörüşün.

Kediler ödül olarak peynir yiyebilir mi?

Konu kedinize bir hap vermeye gelince , ilacın evcil hayvan için daha kolay geçmesine yardımcı olmak için bir parça peynir kullanışlı oluyor. Herhangi bir reaksiyon fark etmediyseniz ve veteriner hekiminiz size izin verdiyse, arada sırada peyniri ödül olarak kullanabilirsiniz. Herhangi bir rahatsızlık belirtisine dikkat ettiğinizden emin olun. Kedilerin de en az onlar kadar keyif alacağı çok sayıda etli ödül maması bulunduğunu unutmayın; bu nedenle peynir, bağırsak sorunlarına neden olmayacak kedi dostu alternatiflerle kolayca değiştirilebilir. Düzenli tedavi için dengeli beslenmenin bir parçası olarak tadını çıkarabileceğiniz atıştırmalık çeşitlerimiz arasından seçim yapabilirsiniz .

Kediler çedar peyniri yiyebilir mi?

Kediler teknik olarak çedar peynirini küçük miktarlarda yiyebilirler ancak potansiyel laktoz intoleransı nedeniyle diyetlerinin bir parçası olarak önerilmez. Kediler için özel olarak formüle edilmiş ödül mamalarını tercih etmek daha iyidir .

Kediler mozarella peyniri yiyebilir mi?

Evet, kediler mozzarella peynirini küçük miktarlarda yiyebilir, ancak bu, kedi arkadaşınız için en iyi ödül değildir. Kedinizi lezzetli bir ödülle ödüllendirmek istiyorsanız, biraz pişmiş tavuk veya balık ikram etmeniz daha iyi olur.

Kediler parmesan peyniri yiyebilir mi?

Kediler parmesan peynirini tüketebilir, ancak seyrek bir ödül olarak yalnızca küçük miktarlarda verilmelidir. Yağ ve tuz oranı yüksektir, bu da sindirim sorunlarına ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir. Kedinize ödül olarak parmesan peyniri yerine az miktarda tavuk veya balık vermeyi düşünebilirsiniz.

Kediler süzme peynir yiyebilir mi?

Evet, kediler laktoz oranı düşük ve protein açısından zengin olduğundan, ölçülü olarak süzme peynir yiyebilirler. Ancak sindirim sorunlarından kaçınmak için az yağlı süzme peynir çeşitlerini seçmek daha iyidir.

Kediler beyaz peynir yiyebilir mi?

Kediler beyaz peynir yiyebilir, ancak sindirim sorunlarına ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilecek yüksek yağ ve tuz seviyeleri nedeniyle yalnızca ara sıra bir ödül olarak sunulmalıdır. Kedi arkadaşınızı şımartmak için kedilere uygun daha fazla ödül maması tercih etmek daha iyidir; balık veya pişmiş tavuk her zaman iyi bir alternatiftir!

Kediler keçi peyniri yiyebilir mi?

Keçi peynirinin yağ oranı da yüksek olduğundan normal bir ödül olarak önerilmez. Ancak ara sıra ölçülü olarak sunulabilir. Daha büyük miktarlarda veya daha sık beslenme, sindirim sorunlarına neden olabilir.

Kedilerin peynir yiyip yiyemeyeceği sorusunun cevabı basit bir evet ya da hayır değildir. Peynir, kediler için zararlı besinler arasında riskli kategoride yer almasa da hayatınızdaki kediyi ne kadar mutlu etse de en sağlıklı seçenek değildir. Her zaman olduğu gibi, kedinize peyniri ödül olarak kullanmadan önce veteriner hekiminize danışın.

Kediler ve süt hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, beslenme rehberimizde en yaygın süt efsanelerini giderdik. Kedi ödül maması alternatifleri için ilhama ihtiyacınız varsa ipuçlarımıza göz atın.