Your Pet, Our Passion.
Kedilerde Sirsine Mantar

Kedilerde Sirsine Mantar

5 dakika okuma

Kedinizde mantar derirahatsızlığının olduğundan şüpheleniyorsanız, diğer hayvanlara ve hatta size yayılmasını önlemek için mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmesi önemlidir.

Kedilerdeki Sirsine mantar, derinin oldukça bulaşıcı bir mantar enfeksiyonudur. Yavru kedilerde ve uzun tüylü kedilerde daha sık görülür ancak her ırk ve yaş etkilenebilir. Aynı zamanda zoonotik bir hastalıktır, yani insanlara, özellikle de bağışıklık sistemi zayıf olan kişilere yayılabileceği anlamına gelir.

Dermatofitoz olarak anılabilir.

Durumun son derece bulaşıcı doğası nedeniyle, kedilerde Sirsine mantar tedavisinin mümkün olan en kısa sürede sağlanması önemlidir. Kedinizin Sirsine mantardan muzdarip olduğundan şüpheleniyorsanız ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Kedilerde Sirsine mantar nedir?

Bu yaygın cilt durumu, kedinin kürkü, derisi ve tırnaklarındaki keratinle beslenen bir mantar enfeksiyonudur. Buna 'Sirsine mantar' denir. Mantar, kedinizin cildinde genellikle saç dökülmesiyle de ilişkilendirilen dairesel, halka benzeri lezyonlar oluşturur. Bunlar genellikle kafada, kulaklarda, sırt boyunca ve ön bacaklarda bulunur, ancak vücudun herhangi bir yerinde de bulunabilirler.

Kedilerde Sirsine mantar nasıl olur?

Kedilerdeki Sirsine mantar oldukça bulaşıcıdır ve en sık enfekte kedilerle temas yoluyla yakalanılır. Çok sayıda evcil hayvanın bulunduğu evlerde mantar sporları yoluyla dökülen deri ve saçlarla yayıldığı için hızla yayılabilir. Bağışıklık sistemleri hala gelişmekte olduğundan, bir yaşın altındaki yavru kedilerde Sirsine mantar çok yaygındır. Ayrıca uzun tüylü kedileri daha fazla etkiler çünkü mantar daha uzun tüylerde sıkışıp kalır ve çıkarılması daha zordur.

Özellikle enfekte kediler, köpekler, insanlar veya diğer hayvanlarla etkileşime girdiklerinde ev kedileri de Sirsine mantara yakalanabilir. Sirsine mantar, enfekte kedilerin tüylerinde taşınan mantar sporları ile temas yoluyla yayılır. Sporlar çevrede örneğin battaniyeler, havlular veya onunla temas eden giysiler üzerinde aylarca hatta yıllarca kalabilir ve oradan kedinize geçebilir.

Kedilerdeki Sirsine mantar insanlara ne kadar bulaşıcıdır?

Eğer kediniz enfeksiyon kapmışsa, er ya da geç sizin de hastalığa yakalanma olasılığınız yüksektir. Genellikle bariyeri sağlam deriyi etkilemez; ancak yaranız, sıyrıklarınız, çizikleriniz varsa ya da bağışıklık sisteminiz zayıfsa risk altındasınız demektir.

Kedinize uygun tedavi sağlanırsa ve derinizin bütünlüğü bozulmamışsa enfeksiyona karşı güvende olursunuz. Yakalanacak kadar şanssızsanız genellikle tedaviye iyi yanıt verir, bu nedenle doktorunuzla iletişime geçip durumu açıklamalısınız.

Kedilerde Sirsine mantar belirtileri

Bazen kedilerde Sirsine mantar belirtileri çok hafif olabileceğinden tespit edilmesi zor olabilir. Kediniz belirtiler gösteriyorsa muhtemelen aşağıdakilerden birini içeriyor:

  • Kedinizin derisinde halka benzeri lezyonlar.
  • Kedinizin kürkünde pullu doku veya kepek.
  • Saç dökülmesiyle birlikte dairesel, kalınlaşmış deri lekeleri .
  • Ağrılı, kırmızı ve huysuz lekeler.

Kedi derisi rahatsızlıklarının belirtileri olabileceğini de belirtmekte fayda var. Doğru tanıyı garantilemek için onları veteriner hekiminize götürmeniz gerekir.

Kedilerde Sirsine mantar teşhisi

Kedilerde Sirsine mantarı teşhis etmek için veteriner hekiminiz, özel bir UV lambası altında floresan kontrolü yapmak, mikroskop altında analiz etmek için kedinizin kürkünden örnek almak veya kan testi gibi farklı testler yapabilir. Ancak en güvenilir seçenek, kedinizden laboratuvar testlerine gönderilmek üzere tüy fırçalama örnekleri almaktır. Bu seçenek genellikle en doğru seçenek olsa da en uzun sürenidir ve sonuçlar için iki haftaya kadar beklemeniz gerekebilir.

Kedilerde Sirsine mantar tedavisi

Kedilerde Sirsine mantar için en yaygın tedavi, mantar önleyici şampuanla eşleştirilmiş mantar önleyici ilaçtır. Veteriner hekiminiz sizden evcil hayvanınızı temizlemesi kolay odalarla sınırlandırmanızı ve evinizin tamamında serbestçe dolaşmasını engellemenizi isteyebilir.

Bunun nedeni sporların evin her yerine hızla yayılabilmesidir. Uzun tüylü kedilerde, veteriner hekiminizmantarla mücadele etmek ve mantar önleyici şampuanla yıkamayı kolaylaştırmak için kedinizin kürkünün kesilmesini de önerebilir.

Ek olarak, kedilerde Sirsine mantar tedavisine yardımcı olmak için evinizi dekontamine etmeniz gerekecektir. Kedi tüyünde veya derisinde bulunan mantar sporları evinize yayılacak ve çevreyi kirletecektir. Evcil hayvan tüylerinin her gün elektrikli süpürgeyle herhangi bir mobilya veya halıdan temizlenmesi ve sert zeminlerin silinmesi gerekecektir; kullanımı güvenli, evcil hayvan dostu kimyasal dezenfektanlar hakkında veteriner hekiminize danışabilirsiniz. Kedinizin yatak takımları, fırçalar ve oyuncaklar gibi etkili bir şekilde temizlenemeyen ve dezenfekte edilemeyen ekipmanlarının, yeniden enfeksiyonu önlemek için atılması gerekecektir.

VCA Hastanelerine göre bu sporlar evinizde 18 aya kadar yaşayabilir. Bu nedenle, kedilerde Sirsine mantar tedavisinin bu kısmı çok önemlidir, aksi takdirde kedinizin tekrar enfekte olma riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Evde başka evcil hayvanlarınız varsa, veteriner hekiminize onların da tedavi edilmesi gerekip gerekmediğini sorun. Bununla birlikte, bir hayvan için reçete edilen ilacı asla başka bir evcil hayvan üzerinde kullanmayın; bu, özellikle de farklı türlerse, çok tehlikeli olabilir.

Kedinizin sağlığı ve beslenmesi hakkında daha genel bilgi edinmek ister misiniz? Kediler, sinir bozucu parazitler de dahil olmak üzere bir dizi başka bulaşıcı ajana maruz kalabilir. Bir sonraki adımda kedilerde akciğer kurduyla ilgili rehberimizi okuyun.