Your Pet, Our Passion.
Kedilerde Sirsine Mantar
Kedi Pireleri Nedenleri, Önlenmesi ve Tedavisi

Kedi Pireleri Nedenleri, Önlenmesi ve Tedavisi

6 dakika okuma

Kedi pireleri çok normaldir ve bir kedide görülebilecek deri problemlerinin en yaygın nedenidir.

Kedi piresi nedir?

Kedilerde en sık görülen pire türü kedi piresidir (Ctenocephalides felis), ancak tavşan ve kirpi pireleri de kedinize ilgi gösterebilir! Pire ısırıkları tüm kediler için kaşıntılı seyreder ve bazı alerjilerin gelişmesine (pire alerjik dermatiti olarak bilinir) yol açabilir. Sanki pireler yeterince sinir bozucu değilmiş gibi, belirli türdeki şerit solucanlarının gelişimi için de ortam sağlayabilirler ve ağır pire istilaları yavru kedilerde anemiye neden olabilir.

Ancak endişelenmenize gerek yok çünkü göz atabileceğiniz çok sayıda farklı pire önleme yöntemi var.

Kediler mükemmel bakıcılardır, bu nedenle kedi dostunuzda parazite rastladığınızı hayal etmek zor olabilir! Kedinizde pire olduğunun en belirgin işareti, sürekli kaşınması veya bazen aşırı yalanmasıdır, bu da tüylerinde seyrelmeler oluşmasına neden olabilir. Kedinizde pire alerjisi gelişirse cildinde kabuklar ve kırmızı, ağrılı alanlar da olabilir. Kedinizi düzenli olarak taramak parazitleri tamamen önlemeyecektir, ancak en azından istenmeyen ziyaretçilerin olup olmadığına dair tüylerini kontrol etme ve erken tedavi şansı sağlar.

Kedi pireleri neye benziyor?

Kedi pireleri koyu kahverengi ve 1-2 mm uzunluğundadır. Bunları halınızda görebilir veya tarama sırasında kedinizin tüylerinde küçük siyah pire yumurtaları fark edebilirsiniz. Pire testi yapmanın en iyi yolu, bu siyah lekeleri nemli bir kağıt mendil üzerine koymaktır; eğer bir pireyse, emdikleri kan nedeniyle lekeler kırmızıya dönecektir.

Pireler sıcak ve nemli ortamlarda gelişir; bu da yaz sonlarının kedi pireleri için en yoğun sezon olduğu anlamına gelir.

Kedinizde pire var mı?

Dikkat etmeniz gereken en yaygın kedi pire belirtileri şunlardır:

  • Durmaksızın kaşınma
  • Tüylerde seyrelme
  • Derinin tahrişi
  • Aşırı yalanma
  • Pire kaynaklı aneminin neden olduğu uyuşukluk ve soluk diş etleri
  • Kedinizin tüylerinde veya yatağında siyah lekeler

Kediler nasıl pirelenir?

Bütün gün dışarıda dolaşmak, bir pire ailesini eve getirmenin kesin yolu gibi görünüyor. Ancak kediniz evcil bir hayvan olsa bile, pire gibi parazitlerin evdeki dostunuza bulaşması söz konusu olabilir. Pirelerin kedilere bulaşı şu şekillerde mümkün olabilir.

Evden çıkmak

Veteriner kliniğine kısa bir ziyaret bile sinir bozucu bir pirenin evcil hayvanınızı yakalaması için yeterlidir. Veteriner muayenehanesi veya kedi çiftliği gibi yerler diğer birçok kedi tarafından ziyaret edilmektedir. Bunlardan birinde zaten pire varsa, ortama gelen diğer evcil hayvanlarda görülme ihtimali vardır.

Evdeki diğer evcil hayvanlar

Kediniz kendi alanını diğer hayvanlarla paylaşıyorsa, bu küçük böcekleri başka evcil hayvanların da getirmiş olabileceğini ve kedinizin bir sonraki mükemmel hedef olabileceğini unutmayın!

Bahçedeki kemirgenler

Kediler fare avlamaya bayılırlar. Ancak kurbanlarından biri birkaç çift pirenin ev sahibiyse, kolaylıkla atlayıp kedinize bulaşabilirler.

Yeni bir eve taşınmak

Çoğu zaman yeni bir eve taşınmak, o evin tamamen boş olduğu ve pirelerin de taşındığı anlamına gelmez. Kedinizle birlikte yakın zamanda taşındıysanız, ortamı bir kez daha iyice temizlemeniz gerektiğini unutmayın, hatta gerekli olduğunu düşünüyorsanız profesyonel bir hizmet ile iletişime geçin.

Kedimdeki pirelerden nasıl kurtulurum?

Kedinizde pire olduğunu düşünüyorsanız, uygun kedi pire tedavileri hakkında bilgi almak için veteriner hekiminizle konuşun ve herhangi bir reçetesiz ürünü kullanmadan önce veteriner hekiminize danışın.

Permetrin maddesi kediniz için aşırı derecede toksik olabileceğinden asla köpek piresi ürününü kedinizde kullanmayın. Aynı zamanda bir köpek sahibiyseniz, kedileriniz temas yoluyla bu kimyasala maruz kalabileceği için köpeklerinize bu kimyasalı içeren herhangi bir pire tedavisi ürünü uygulamayın.

Kedinizdeki pirelerden kurtulmayı hedeflerken, kedinizin yanı sıra evinizde de sıkı bir temizlik yapmanız gerektiğini unutmayın. Yetişkin pireleri öldürmek için topikal ürünlerin bir kombinasyonunu ve ayrıca yumurtaların yetişkinlere dönüşmesini önleyecek bir ilaçlama yöntemi kullanmalısınız. Tüm döşemeleri ve halıları da düzenli olarak yüksek ısıda temizlediğinizden emin olun. 

Kedinizi tedavi etmeden önce, özellikle hamileyse veya emziriyorsa, bu durumu veteriner hekiminize söylemeniz gerektiğini unutmayın. Bazı hazır ürünler reçeteli ürünlerden daha az etkilidir ve hatta kediler bu tedavilere karşı bağışıklık bile geliştirebilir. Veteriner hekiminiz, kediniz için en iyi kedi pire tedavisi konusunda tavsiyelerde bulunacaktır.

En iyi 6 topikal kedi pire tedavisi

Evcil hayvanınızın üzerinde yaşayan pireleri hedef almak için doğrudan kedilerin deri ve tüylerine uygulanabilecek çok çeşitli kedi piresi tedavisi mevcuttur.

Kedi pire spreyleri

Spreyler eskisine göre daha az kullanılıyor. Sprey sesi ve püskürtme de gergin kedileri rahatsız edebilir. Bununla birlikte, fipronil adı verilen bir maddeyi içeren pompalı bir spreyler bazı tedavilerin güvenli olmadığı çok küçük yavru kedilerde kullanılabilir.

Pire tasmaları

Pire tasmaları sınırlı bir etki alanına sahip olduklarından (yani yalnızca boyun çevresinde) genellikle çok etkili değildir ve ayrıca tüy dökülmeleri veya tahrişe neden olabilir. Bununla birlikte, kedinizin derisine ve tüylerine çok daha nazik davranan ve kedinizin boynuna oturmak yerine aktif maddeyi vücuda dağıtmaya yarayan yeni nesil kedi pire tasmalarını veteriner hekiminizden temin edilebilirsiniz. Tüm kedi pire tasmalarının hızlı çıkarma mekanizmasına sahip olması gerektiğini unutmayın, aksi takdirde kedinize zarar verebilir.

Ense damlaları

Bu ürünler kedi piresinden korunmanın en basit şeklidir. Genellikle kedinizin boynunun arkasına uygulanması gereken, pireleri öldüren ve bazen de yumurtaların gelişimini engelleyen küçük bir damladan oluşurlar. Pek çok seçenek olduğundan kediniz için en iyisini bulmak için veteriner hekiminize danışın.

Dahili tedaviler

Topikal tedavilerin yanı sıra, kedinizin sistematik ilaçlar da kullanması gerekebilir. Bu tür bir tedavi, kesinlikle veteriner hekiminize danışmanız gereken bir konudur.

Kedi pire ilacı

Kedi pireleri tabletler ve sıvılar yoluyla ağızdan tedavi edilebilir. Bu tedavi yöntemiyle ilgili veteriner hekiminize danışmalısınız.

Enjeksiyonlar

Pire yumurtalarının gelişimini önlemek için kedilere enjeksiyon yapılabilir, ancak mevcut kedi pirelerinden tamamen kurtulmak için genellikle aynı zamanda topikal bir tedavi de gerekecektir. Daha fazlasını öğrenmek için veteriner hekiminize danışın.

Evinizdeki pirelerden nasıl kurtulursunuz?

Yukarıda bahsedilen kedi piresini önleme yöntemlerinden bazıları, pirelerin yumurtlamasını veya yumurtaların gelişmesini önledikleri için evinizin temizliğinde de faydalıdır. Ancak halı ve mobilyalarda kullanılabilecek pek çok ev tipi sprey mevcuttur.

Halılarınız süpürdükten sonra kedi pirelerini ve yumurtalarını halıyı iyice çırparak yüzeye çıkarmanızı söyleyen üreticinin talimatlarını daima izleyin ve ardından tekrar süpürün. Elektrikli süpürgeye her zaman pire spreyi sıkın ve elektrikli süpürge torbalarını atın, böylece pireler içeride büyümeye devam edemez.

Akvaryumların yakınında sprey kullanmayın ve evcil hayvanlarınızın iyi havalandırılana kadar tedavi edilen alanlardan uzak tutulduğundan daima emin olun. Ne yazık ki, şiddetli istilalar durumunda haşere ilaçlama yöntemleri gerekebilir.

Ayrıca kedinizin temas ettiği yatak takımlarını ve kumaşları iyice yıkamak da iyi bir fikirdir. Hem ısı hem de sabun pireleri öldürmeye ve yumurtalarını yok etmeye yardımcı olabileceğinden sıcak su ve deterjan kullanmalısınız.

Diğer kedilerle temas bulaşmanın ana nedeni olduğundan açık havada pire popülasyonunu kontrol etmek daha zordur. Bahçeniz varsa ve kediniz dışarıda vakit geçirmeyi seviyorsa, diğer kedilerin vakit geçirdiğini bildiğiniz tüm alanlara odaklanarak, dış mekan kullanımına özel olarak tasarlanmış pire kontrol ürünlerini kullanabilirsiniz.

Kedi pireleri için diğer tedaviler

Kedilerdeki pirelerden doğal yollarla nasıl kurtulacağınızı mı merak ediyorsunuz? Citronella veya okaliptüs yağına dayalı bazı kedi piresi tedavileri mevcuttur, ancak bunlar kediler için önerilmez. Kediler, sitronella ve okaliptüs yağları da dahil olmak üzere çok çeşitli esansiyel yağlardan kaynaklanan toksisiteye karşı özellikle hassastır; sitronella yağının güçlü kokusu, bazen kedi kovucu olarak bile kullanıldığı anlamına gelir. Bu ürünler genellikle herhangi bir katı güvenlik veya etkinlik testinden geçmemiştir; dolayısıyla etkili olmayabilirler ve kedinizin sağlığını etkileyebilirler. Bu ürünlerden herhangi birini kullanmadan önce veteriner hekiminize danışmalısınız.

Evcil dostunuzda kene olabileceğini düşünüyorsanız , kediden kenenin nasıl çıkarılacağına dair kılavuzumuza göz atın.