Your Pet, Our Passion.
Kedilerde Hipertiroidizm

Kedilerde Hipertiroidizm

6 dakika okuma

Kedilerde hipertiroidizm, çoğunlukla orta yaşlı ve yaşlı kedileri etkileyen yaygın bir hastalıktır. Bu durum hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için kılavuzumuzu okuyun.

Kedilerde hipertiroidizm orta yaşlı ve yaşlı kedileri etkileyen yaygın bir hastalıktır. Hipertiroidizm, boyunda bulunan tiroid bezleri tarafından aşırı düzeyde tiroid hormonu üretilmesi anlamına gelir. Bunun sağlık açısından önemli etkileri olabilir çünkü tiroid hormonu vücuttaki metabolik süreçlerde rol oynar. Bu nedenle bu durum birden fazla vücut sistemini etkileyebilir.

Kedinizde hipertiroidizm olabileceğinden endişeleniyorsanız, dikkat etmeniz gereken semptomlardan kedilerde hipertiroidizmin yaşam beklentisine kadar bilmeniz gereken her şeyi size anlatmak için bu kılavuzu oluşturduk.

Kedilerde hipertiroidizme ne sebep olur?

Çoğu hipertiroidizm vakası, tiroid bezinin aşırı tiroid hormonu üretimine yol açan iyi huylu bir tümöründen kaynaklanır. Ancak vakaların küçük bir kısmında tümör kötü huylu olabilir ve vücuda yayılabilir. T3 ve T4 terimlerini duymuş olabilirsiniz; T3, hormonun aktif formu olan triiyodotironine, T4 ise bunun öncüsü olan tiroksine atıfta bulunur. Tiroid hormonunun bu her iki formunun kan seviyeleri, teşhis sürecinin bir parçası olarak test edilebilir.

Kedilerde hipertiroidizm belirtileri

Tiroid hormonları, kedinizin metabolizma, kan basıncı, kalp atış hızı, vücut ısısı ve hatta gastrointestinal fonksiyon dahil olmak üzere birçok vücut sürecinin düzenlenmesinde önemli bir role sahiptir.

İşte fark edebileceğiniz olası belirtilerin bir listesi:

 • Kilo kaybı (iştahı iyi olmasına rağmen) – bunu değerlendirmek için kedi vücut kondüsyon skorumuzu kullanın
 • İştah ve yiyecek alımında artış
 • Artan su tüketimi
 • Artan idrara çıkma
 • Hiperaktivite
 • Nefes hızında artış
 • Kusma ve/veya ishal
 • Tüydeki değişiklikler – tüyleri dağınık, keçeleşmiş veya yağlı görünebilir

Kedi hipertiroidizm tanısı

Kedilerde hipertiroidi tanısı koymak için öncelikle veteriner hekiminiz fiziksel muayene yapacaktır. Büyümüş tiroid bezi genellikle görünmez, bu nedenle guatr belirtileri (tiroid bezinin şişmesi) açısından bezi dikkatlice hissetmeleri gerekir. Ancak bazı hipertiroidizm vakalarında guatr elle hissedilemeyebilir.

Veteriner hekiminizin kandaki tiroid hormon düzeylerini ölçmek için kan testleri yapması muhtemeldir. Çoğu kedinin kanında T3 ve/veya T4 seviyelerinde artış olacaktır. Bazı durumlarda yüksek seviyeler görülmeyebilir ve doğrulamak için daha fazla test ve inceleme yapılması gerekebilir. Bu kedinizin kandaki ölçülebilir T4 düzeylerini düşüren eşzamanlı bir hastalığı varsa ortaya çıkabilir.

Kedi hipertiroidizm tedavisi

Kedilerde hipertiroidizm için çeşitli tedaviler mevcuttur ve veteriner hekiminiz sizin ve kediniz için hangisinin doğru olduğuna karar verebilir.

Günlük ilaç

En yaygın tedavi seçeneği, aşırı aktif tiroid bezinden üretilen aşırı miktarda tiroid hormonunu etkisiz hale getirmek için günlük ilaç tedavisidir. Bu ömür boyu sürecek bir tedavidir ve veterinerin önerdiği şekilde günde en az bir kez tablet veya sıvı formda veya kulağa uygulanan jel şeklinde uygulanması gerekecektir. Bu tedaviyle kedinizin düzenli veteriner hekim kontrollerine ve kan testlerine ihtiyacı olacaktır. Kedinizin durumu bu ilaçla tedavi edilmek yerine kontrol altına alınacaktır ve ilaç herhangi bir noktada kesildiğinde semptomlar geri gelecektir.

Ameliyat

Bazı durumlarda tiroid bezlerinden birinin veya her ikisinin çıkarılması için ameliyat önerilebilir. Kedinizi stabilize etmeye ve anestezi risklerini azaltmaya yardımcı olmak için genellikle ameliyattan 3 ila 4 hafta önce günlük hipertiroid ilacı vermeniz gerekecektir.

Her ameliyatta olduğu gibi, bazı riskler de vardır. Paratiroid bezi (kalsiyum seviyelerini kontrol etmekten sorumludur) tiroid bezinin yanında yer alır ve bunların ameliyat sırasında hasar görme olasılığı vardır. Bu nedenle ameliyattan sonra sıklıkla kalsiyum seviyeleri kontrol edilir. Ek olarak, yalnızca bir bez çıkarılırsa, kalan bezin hâlâ aşırı tiroid hormonu üretme ihtimali vardır.

Siz ve veterineriniz bu rotayı izlemeye karar verirseniz, kedinizin ameliyattan sonra iyileşmesine yardımcı olacak rehberimizi okuyun .

Radyoaktif iyot tedavisi

Bu kedilerde hipertiroidizm için daha az yaygın bir tedavi şeklidir. Terapi cilt altına enjeksiyon yoluyla uygulanır ve radyoaktif iyot ile anormal tiroid dokusunu hedef alır.

Bu sağlıklı bezlere veya dokuya minimum zarar vererek etkilenen dokuların tahrip olmasına yol açar. Bu tedavi seçeneği çok etkili olabilir; ancak kedinizin altı haftaya kadar özel bir radyoaktivite ünitesinde hastaneye yatırılması gerekeceğini belirtmekte fayda var.

Hipertiroidizmli bir kedi nasıl beslenmeli?

Hipertiroidizmi yönetmenin en iyi yolu, özel bir tedavi planı için bir veteriner hekime danışmaktır. Kedi dostunuz için en uygun beslenme de dahil olmak üzere tüm seçenekleri değerlendireceklerdir. Ancak kedinizi sağlıklı bir diyetle beslemek istediğinizde göz önünde bulundurabileceğiniz bazı genel öneriler vardır:

 1. Yüksek kaliteli protein : Kediler zorunlu etobur olduğundan, yüksek kaliteli hayvansal protein açısından zengin bir diyete ihtiyaç duyarlar; bu özellikle hipertiroidizmden muzdarip, yaşlı olma olasılığı daha yüksek olan ve böbrek sorunları olan kediler için önemlidir. Kediniz daha yaşlıysa, yaşlı beslenmesi genellikle en iyisidir, ancak böbrek hastalığı gibi durumlar kediniz için en iyi beslenmeyi büyük ölçüde etkileyebileceğinden veteriner hekiminize danışmalısınız.
 2. Sınırlı karbonhidratlar : Kedilerin sindirim sistemleri, enerjilerini protein ve yağdan aldıklarından ve yüksek miktarda karbonhidratı metabolize edecek şekilde tasarlanmamıştır. Karbonhidratlar ayrıca uzun vadede kedinizin sağlığını etkileyebilecek kilo alımına da yol açabilir.
 3. Düşük iyotlu diyet: Bazen kedilerde hipertiroidizm, diyetlerindeki iyot seviyelerinin kontrol edilmesiyle yönetilebilir. Bu özel bir diyetle beslenmeyi içerir; bu nedenle, patilerini diğer yiyeceklere veya küçük memelilere sürebilen açık hava kedileri için uygun olmayabilir. Düşük iyotlu diyetle beslenmenin nedeni, tiroid hormonu üretmek için iyotun gerekli olmasıdır, bu nedenle onu kısıtlamak, bazı hipertiroidi kedilerde hastalığı yönetmenin etkili bir yolu olabilir.
 4. Nem içeriği – Kediler genellikle düşük susama dürtüsüne sahiptirler ve her zaman gerektiği kadar su içmezler; hipertiroidizmden muzdarip olduklarında daha susayabilirler ve normalden daha fazla su içmeleri gerekebilir. Kedinizi ıslak veya konserve mamayla besleyebilirsiniz çünkü bu mamalar daha yüksek su içeriğine sahiptir ve beslenirken yeterli suyu almasını sağlayacaktır. İyi bir böbrek fonksiyonu ve genel sağlık için yeterli hidrasyon gereklidir.

Kedilerde hipertiroidizm ağrılı mıdır?

Kedilerde hipertiroidizm tipik olarak ağrı ile ilişkili olmasa da, artan açlık, artan susuzluk ve idrara çıkma, huzursuzluk, hatta kusma ve ishal gibi bazı rahatsız edici semptomlara neden olabilir. Bununla birlikte bir veteriner hekim, kedinizin hipertiroidi için uygun bir tedavi önerebilir, bu da onu yönetmeye yardımcı olacak ve mutlu bir yaşam sürmesini sağlayacaktır.

Hangi kedi ırkları hipertiroidizme daha yatkındır?

Görünüşe göre kediler yaşlandıkça hipertiroidizm geliştirmeye daha yatkın hale geliyorlar. Bununla birlikte, herhangi bir ırkta bu rahatsızlığa rastlanabilir, bu nedenle tüm evcil hayvan ebeveynleri bu hastalığın semptomlarına karşı dikkatli olmalıdır. vcahospitals.com'a göre , birkaç kedi ırkına hipertiroidizm teşhisinin daha az sıklıkla konulduğu bilinmektedir: Siyam, Birmanya, Fars, Habeş ve Himalaya ırkları.

Kedilerde geç dönem hipertiroidizm

Veteriner hekimin önerdiği tedaviye rağmen hastalık ilerlemeye devam ederse veya durum geç fark edilirse, hipertiroidinin ileri evrelerinde kedi kilo kaybı, böbrek sorunları ve hatta görme kaybıyla mücadele edebilir. Kalp sorunları da oldukça yaygındır ve ölümcül olabilir. Bu nedenle, olağandışı belirtiler ortaya çıkar çıkmaz veteriner hekiminizle konuşmanız ve durumu tedavi edilmeden bırakmamanız önemlidir.

Hipertiroidizmli kedilerin yaşam seyri

Hipertiroidi tanısı alan kediler, uygun yönetim ve ömür boyu takip ile uzun yıllar mutlu yaşayabilirler. Erkenden veteriner hekim tavsiyesi almak çok faydalı olabilir, böylece kediniz çok fazla kilo vermeden veya hayati organları üzerindeki etkilerden zarar görmeden önce tedavi görebilir. Bazı veteriner klinikleri yaşlı kediler için yıllık kan testleri sunmaktadır; bunlar genellikle bu yaş grubunda yaygın olan rahatsızlıkların taranmasını da içerir ve hipertiroidizmin erken tespitine yardımcı olabilir.

Kedi sağlığı ve beslenmesi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bir sonraki kedilerde fıtık rehberimizi okuyun.