Your Pet, Our Passion.
Pro Plan logo
Köpekler İçin Probiyotik: Nedir ve Ne Zaman Kullanılmalılar

Köpekler İçin Probiyotik: Nedir ve Ne Zaman Kullanılmalılar

4 dakika okuma
Pro Plan logo
Sponsorlar Pro Plan

Köpeğinizin sindirim sistemindeki sağlıklı mikropların, besinleri emmek, besin sentezlemekve bağışıklık sistemini destekleyerek hastalıkları önlemek gibi birçok önemli görevi vardır.

Stres, diyet değişiklikleri veya antibiyotik kullanımı bu önemli mikrobiyal dengeyi bozabilir ve sindirim rahatsızlıkları da dahil olmak üzere sağlık sorunlarına yol açabilir. Probiyotikler bu gibi durumlarda yardım ederler. Probiyotikler hakkında daha fazla bilgi edinmek, genellikle ne zaman kullanıldıklarını keşfetmek ve köpekler için en iyi probiyotiklerden bazılarının neler olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Köpekler için probiyotikler nelerdir?

Köpeğinizin bağırsağında milyarlarca 'sağlıklı' mikrop vardır ve bunların gıda sindiriminde, vitamin üretiminde ve bağışıklık sistemini güçlü tutmada önemli işlevleri vardır. Ancak bazen bağırsaklardaki mikropların dengesi bozulur ve bu durumda iyi mikroorganizmaların aksine zararlı bakteriler çoğalır. Köpekler için probiyotikler, bağırsak mikroflorasının sağlıklı dengesini yeniden sağlayabilen canlı mikroorganizmalardır.

Köpeğinize probiyotikleri ne zaman vermelisiniz?

Köpeklerde mikrobiyal dengesizliğin belirtileri arasında gevşek dışkılama (ishal) veya şişkinlik gibi sindirim sorunları yer alır. Mikrobiyal dengesizliğe birçok farklı faktör neden olabilir:

 • Diyette ani değişiklikler.
 • Ayrılık kaygısı.
 • Uzun süreli antibiyotik kullanımı.
 • Yeni bir eve taşınmak gibi stresli deneyimler.

Bunlar, evcil hayvan sahiplerinin köpekler için probiyotik desteğinin başlamasının düşünülmesindeki en yaygın nedenlerinden bazılarıdır. Ancak köpeğinizin diyetine probiyotik takviyesi eklemeden önce veteriner hekiminize danışmanız önemlidir. Piyasada pek çok probiyotik preparatı mevcuttur ve bunların hepsi yüksek kalitede değildir ve kanıtlarla desteklenmemektedir, ancak veteriner hekiminiz köpeğiniz için iyi bir seçenek konusunda tavsiyede bulunabilir.

Köpekler için en iyi probiyotikler nelerdir?

Veteriner hekiminiz probiyotiklerin köpeğinizin sağlığına faydalı olacağına inanıyorsa, probiyotiklerin farklı seçenekleri mevcuttur. Köpekler için probiyotikler çeşitli formülasyonlarda mevcuttur:

 • Tabletler
 • Çiğneme 
 • Gıda spreyi
 • Toz (Purina PRO PLAN FORTIFLORA gibi)

Evcil hayvanınıza probiyotiklerin miktarları ve ne sıklıkta sunulacağı konusunda veteriner hekiminizin önerilerinin yanı sıra ürün talimatlarını da takip etmek önemlidir.

Purina PRO PLAN KöpekFORTIFLORA Probiyotiği

Köpeğinize probiyotik sunmanın uygun bir yolunu arıyorsanız, Purina PRO PLAN Köpek FORTIFLORA, günde bir kez köpeğinizin mamasına kolayca serpilebilen toz saşeler halinde gelir. Bu gıda takviyesi hem yetişkin köpekler hem de yavru köpekler için tasarlanmış olup bağırsak sağlığını ve mikroflora dengesini desteklemeye yardımcı olan laktik asit bakterisi Enterococcus faecium'u içerir. Köpeklere yönelik probiyotiklerimiz hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Tüm probiyotiklerde olduğu gibi, köpeğinizin diyetine eklemeden önce mutlaka veteriner hekiminize danışın.

Yavru köpekler probiyotik alabilir mi?

Evet, veteriner hekimler bazen yavru köpeklere, köpekler için özel olarak formüle edilmiş probiyotikler almalarını önermektedir. Bunlar genç yavrular için inanılmaz derecede faydalı olabilir. Bir yavru köpeğin hayatı yeni deneyimlerle ve diyetteki değişikliklerle doludur ve yavru köpek kaygısı gevşek dışkılara veya diğer sindirim sorunlarına neden olabilir.

Diyet değişikliklerini kademeli olarak yapmak önemlidir, ancak bazensindirim sorunları ortaya çıkabilir. Probiyotiklerin bu noktada işe yarayacaktır. Yine, probiyotikleri vermeden önce veteriner hekiiminize danıştığınızdan emin olun, çünkü yavru köpeklerde karın rahatsızlığının birçok olası nedeni vardır ve yavru köpeğiniz iyi değilse ciddi sorunları göz ardı etmemek önemlidir.

Köpekler için probiyotiklerin faydaları

Köpeğinizin bağışıklık sistemine ve özel ihtiyaçlarına bağlı olarak probiyotikler gerçek bir etkiye sahip olabilir ve köpeğinizin genel sağlığını iyileştirebilir. Probiyotiklerin köpekler için potansiyel faydalarından bazıları şunlardır:

 • Sindirimin iyileştirilmesi: Probiyotikler bağırsakta sağlıklı bakterilerin çoğalmasını teşvik eder ve köpeklerde ishal, şişkinlik ve kabızlık gibi sorunlarda yardımcı olabilir.
 • Artan bağışıklık: Probiyotikler bağırsak mikrobiyomunu güçlendirebilir, bağırsak bağışıklık hücrelerini uyarabilir ve bağışıklık fonksiyonlarını modüle edebilir.
 • Daha iyi deri ve tüy sağlığı: Dengeli bir mikrobiyom iltihabı azaltabilir ve sağlıklı deriyi destekleyebilir.
 • Kaygı ve stresin azalması: Zayıf bir mikrobiyom, davranış problemleri ve stresle ilişkilendirilmiştir. Probiyotikler bu sorunların çözümünde rol oynayabilir.

Yoğurt köpekler için iyi bir probiyotik midir?

Yoğurt, insanlar için, ihtiyacımız olan iyi bağırsak bakterilerini sağlamasıyla ünlüdür. Köpekler söz konusu olduğunda, yoğurdun probiyotik faydaları açısından bir seçenek olarak kullanılması biraz daha tartışmalıdır çünkü köpeklerin sindirim sistemleri insanlardan farklıdır. Yoğurt köpekler için toksik değildir ve ölçülü olarak sunduğunuz, şekerli versiyonlardan kaçındığınız sürece, çoğu köpek arada bir bunun tadını çıkarabilmelidir. Ancak yoğurt, bazı köpeklerde sindirim sorunlarına neden olabilecek laktoz içerir, bu nedenle başlangıçta küçük bir miktar verilmesi ve herhangi bir sorun olması durumunda durdurulması önemlidir.

Son olarak, ürünlerin etiketini okumak ve ksilitol gibi köpekler için toksik olabilecek içeriklere dikkat etmek ve evcil hayvanınız için bu ürünlerden tamamen kaçınmak her zaman iyi bir fikirdir.

Bir sonraki kılavuzumuzla köpeklerde en sık görülen sindirim sorunları hakkında daha fazla bilgi edinin.