A B D E G H İ K L M N O P T Y

A

Atletik Köpek
​Büyük ırk atletik köpekler diğer ırklara göre, egzersiz yapmadıkları zamanlarda bile günlük aktivitelerinde daha fazla enerji kullanırlar ve bu nedenle daha yüksek kalori alımına ihtiyaç duyarlar. Atletik cinsler uzun ve güçlü uzuvları ve yağsız, kaslı vücudu olan “koni şekilli” bir vücuda sahiptir. İnce bir karın ve derin bir göğüse sahip olmaları tipik bir durumdur. Atletik köpek ırkları örnekleri, Greyhounds, Labrador Retriever ve Dalmaçyalılardır.
Antioksidan
Hayvanlarda iltihaba yol açabilecek zararlı oksidasyonu önleyen bir molekül. Bunlar güçlü bağışıklık savunmasını destekleyen birçok PURINA® PRO PLAN® diyetindeki temel içeriklerdir. E vitamini güçlü bir antioksidandır.
Aşırı Kilo
Özel ihtiyaçları doğrultusunda evcil hayvanınız için sağlıklı bir kilonun ne olduğunu bilmek önemlidir. Kilolu hayvanlar diyabet veya kalp problemleri gibi sağlık sorunlarına karşı savunmasızdır. Köpeğiniz veya kediniz için ideal kilo aralığı için veterinerinize danışın. Sağlıklı bir ağırlığın kaba bir göstergesi için, hem kedilerde hem de köpeklerde yukarıdan bakıldığında belinin şeklini görebilmelisiniz.
Amino Asitler
Proteinlerin yapı taşları. 22 amino asit vardır. Hayvanlar, esansiyel olmayan amino asitleri kendileri yapabilirler. Esansiyel amino asitler ise diyet ile sağlanmalıdır. Kedilerin 12 esansiyel amino asidi bulunurken, köpeklerde sadece 11 amino asit bulunur.

B

Biyoyararlılık
Evcil hayvan gıdalarında, biyoyararlılık, vücut tarafından kullanıma uygun olan emilen besinlerin oranı anlamına gelir.
Bağışıklık Sistemi
Bir evcil hayvanın vücudunda yabancı maddeleri tanıyan ve onlara zarar vermeyi engelleyen hücreli bir organ ağı. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi patojenlere, virüslere, bakterilere, mantarlara ve parazitlere karşı koruma sağlar.
Bağırsak Florası
Bakteri, mantar ve mayadan oluşan hayvan bağırsağındaki sağlıklı organizmalar. Bağırsak florası sağlıklı sindirimi ve bağışıklığı, vitamin ve minerallerin sentezini destekler.
Büyük/Çok Büyük Köpek
Yetişkin yaşta 25 kg'den fazla ağırlığı olan
Büyük Irk Köpek
Büyük ırklar, büyük bir vücut şekli, güçlü bir çerçeve ve karın yağları ile “silindir şeklinde” bir vücuda sahiptir. Büyük ırk köpekler, daha fazla vücut yağına sahip olma eğilimindedirler, kilo alımını önlemek için azaltılmış kalori alımından faydalanmalıdırlar.

K

Kalori
Enerji birimi. Yiyecek ve içecek yoluyla hayvanlarda yutulur. Aktivitelerde ve vücut fonksiyonlarında kullanılır. Organlar fazlalığı vücut yağı olarak saklar.
Karbonhidratlar
​Şekerler, nişasta ve selüloz içeren büyük bir gıda grubu. Karbonhidratlar, su ile aynı oranda (2: 1) hidrojen ve oksijen içerir ve vücuttaki enerjiyi serbest bırakmak için parçalanabilir.
Kısırlaştırılmış
Kısırlaştırma, erkek ve dişi kedilerde üreme organlarının çıkarılmasıdır. Kısırlaştırılmış kediler bazen kilo alımı gibi belirli durumlara yatkın hale gelir. Uygun diyetler için veterinerinize danışın.
Küçük Irk Köpek
Yetişkin yaşında 10 kg'den daha az ağırlığı olan
Kısırlaştırılmış
Üremeyi kontrol etmek için kediler üzerinde yapılan bir uygulama. Kısırlaştırılmış kedilerin özel diyet gereksinimleri olacaktır.
Kolostrum
Annenin ilk sütünden özel bir besin. Güçlü bir bağışıklık sistemini destekleyen antikorlar yönünden yüksek bir besindir.

H

Hindiba
​Bağırsakta yararlı bakterilerin büyümesini uyaran doğal prebiyotik. Sağlıklı sindirimi destekler ve kıl yumağı oluşumunu kontrol etmeye yardımcı olur.
Ham Lifler
Evcil hayvan diyetlerinde sindirilmeyen lif ölçümü. Bir laboratuvarda kurulan sindirim sağlığını destekleyen ancak besin değeri az olan lif miktarını gösterir.
Hepatik
Karaciğer ile ilgili
Hidrolize
Moleküllerin parçalandığı yerlerde, çok küçük olduklarından, alerjik reaksiyona neden olmazlar (veya çok nadiren olurlar).
Hipoalerjenik
Hipoalerjenik evcil hayvan maması yaygın alerjenleri içermez ve bu nedenle kediler ve köpeklerde alerjik reaksiyon riskini en aza indirir.
Ham Kül
​Paket bilgi panelinde listelenen evcil hayvan mamasında mineral beslenmenin ölçümü. Bir yemek örneği yakıldığında geriye ham kül kalır. Bu diyetin mineral içeriğini oluşturur.

D

Durum
Evcil hayvan sağlığının durumu veya bir tanıdan oluşan bir dizi semptom. Örneğin, yaşlanan evcil hayvanlarda sert eklemler, artrit oluşum durumunu gösterebilir.
Dehidrasyon
Evcil hayvanlarda sıvı yoksunluğu durumu. Dehidrasyon, özellikle cilt ile ilgili çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Y

Yağ
Karbonhidrat ve proteinden daha fazla enerji veren bir besin grubu. Hayvan sağlığı için vazgeçilmez bir içeriktir. Diyette bulunan yağlar, sadece ödül mamalarında aşırı miktarda tüketildiğinde bir sorun oluşturur.
Yağ Asitleri
Hayvanlar için sağlıklı diyetlerde esansiyel yağ asitlerine, veya EFA, ihtiyaç vardır. Birçok PURINA® PRO PLAN® diyeti, sağlıklı kürkten bilişsel aktivitelere kadar destek veren yağ asitleri içerir.

L

Lif
Sağlıklı sindirim ve bağırsak için gerekli olan madde. Lif kedilerde kıl yumağı oluşumunu azaltır. Köpekler ve kediler için birçok PURINA® PRO PLAN® diyetinde önemli bir bileşendir.
Longevis
Bir yıllık kullanımda 7 yaşından büyük kedilerin ömrünü sağlıklı bir şekilde uzattığı kanıtlanmış bir PURINA® PRO PLAN® beslenme karışımıdır. Sağlıklı bir üriner sistem için dengeli mineraller ile bağışıklık, böbrek ve sindirim sistemlerini desteklemek için yüksek düzeyde vitamin içerir.

G

Gastrointestinal
Hayvanın mide ve bağırsak bölümüdür. Sağlıklı diyetler, sağlıklı sindirim için vazgeçilmezdir.
Gestasyon
Hayvan gebeliğinin durumu. Kedilerde gestasyon süresi yaklaşık 64-67 gün sürer, köpekler de ise 58-68 gün arasındadır.
Glukoz
Hayvanların kanında dolaşan basit şeker. Enerji için gereklidir.
Gluten
Birçok tahılda bulunan bir depolama proteini. Bazen evcil hayvanlarda alerjik reaksiyonlara neden olur.
Gliserit
Gliseritler, bir veya daha fazla yağ asidi ve gliserol arasında oluşan bileşiklerdir. Gliseritler bitkisel yağlarda ve hayvansal yağlarda bulunur.

T

Tüy Yumağı
Kürklerini yalarken kedilerin midelerinde toplanan tüy yumağı. Kontrol edilmezse sindirim sistemi tıkanmasına yol açabilir.
Tartar 
Özellikle yemeklerden sonra hayvan dişlerini örten görünmez veya soluk yumuşak tabaka. Dişlerin fırçalanmasıyla temizlenebilir ve özel olarak formüle edilmiş PURINA® PRO PLAN® diyetleriyle önlenebilir.
Trigliseritler
Bir trigliserit, gliserol ve üç yağlı asitten oluşan bir bileşiktir. Kediler ve köpeklerde vücut yağının ana bileşenleridir.
Türevler
Hayvan esaslı hammaddeler (tavuk, dana eti, kuzu eti gibi) genellikle iyi protein kaynakları, esansiyel yağ asitleri, demir ve bazı B grubu vitaminleridir. ‘Et ve hayvan türevleri’, evcil hayvan gıda etiketlemesinde kullanılan yasal bir terim olup, tüm hayvansal bazlı bileşenlere atıfta bulunur. Yasaya göre, bu içerikler, veterinerlik denetimi altında incelenen ve insan tüketimine uygun olarak kabul edilmiş olan hayvanlardan gelmelidir, ancak bunlar genellikle insan gıda endüstrisinin gereksinimlerine fazla gelir.
Tam Gıda
Tam gıda, evcil hayvanınızın sağlığını korumak için gereken tüm malzemeleri ve besinleri içerir ve onlara doğru miktarda enerji verir. Tam gıdalar, takviyeye ihtiyaç duymadan evcil hayvanınız için tek bir beslenme kaynağı olarak tasarlanmıştır.

İ

İnsülin
Vücuttaki karbonhidrat, yağ ve protein emilimini düzenleyen hormon. Evcil hayvana enerji veren glikoz kaynağı için gereklidir.

E

Emzirme
Annelik bezlerinden süt salgılanması ve yavruları beslemek için geçen süre.

O

Orta Boy Köpek
Yetişkin yaşında 10 kg-25 kg ağırlığı olan
Obezite
Hayvan sağlığına, refahına ve yaşam kalitesine zarar verebilecek aşırı vücut yağı. Obezite diyabetten kalp problemlerine kadar çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Obezite yönlendirmeleri için veterinerinize danışın.
Optinutrition
Her cins ve her yaştan, her köpek ve kedi için OPTINUTRITION® ile özel olarak formüle edilmiş PURINA® PRO PLAN® diyetidir: hedeflenen sağlık faydaları için ekstra beslenme. Ürün grubundaki her diyet, her yaşam aşamasında hedeflenmiş sağlık faydaları sağlayan özel seçilmiş besinler ile desteklenmektedir.
Oksalat
Kalsiyum Oksalat'ta kedi idrarını ağrılı hale getiren idrar taşlarının ve kristallerin bir bileşeni. PURINA® PRO PLAN® diyetleri, Kalsiyum Oksalat ve Struvite taşları veya kristallerin oluşmasını zorlaştıran özel formülasyonlara sahiptir.

M

Metabolizma
Vücutta, besinlerin enerji ve büyüme için kullanılmasını sağlayan kimyasal süreçler.
Mikroflora
Dengeli sağlıklı sindirimi destekleyen bir bağırsak bakteri sistemi. PURINA® PRO PLAN® diyetlerinin mikrofloraya yardımcı olan çeşitli formülasyonları vardır.

N

Nutrisavour
Kedinizin seveceği olağanüstü besleyici ve lezzetli içeriklerin bir PURINA® PRO PLAN® kombinasyonu.

P

Parazitler
Evcil hayvanlar üzerinde içte ve dışta yaşayan mikroorganizmalar. Parazitler ishalden deride iritasyona kadar çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir.
Prebiyotik
Özellikle bağırsaklarda sağlıklı mikroorganizmaların büyümesini uyaran gıda bileşenleri. Bazıları doğal olarak ortaya çıkar. Diğer gerekli maddeler PURINA® PRO PLAN® diyetleriyle sindirilir.
Probiyotikler
Probiyotikler, sağlıklı bir hayvanın sindirim sisteminde doğal olarak meydana gelen canlı bakteriler ve mayalardır. Eklenen probiyotiklerle takviye edici diyetler, hayvan bağırsağındaki sağlıklı mikroorganizmaların dengesini sağlamaya yardımcı olur.
Protein
Gıdada bulunan bir besin maddesi. Protein, bir araya getirilen birçok amino asitten oluşur. Kas, kemik, kürk ve hayvanlardaki diğer vücut dokularının sağlıklı gelişimi için gereklidir.