NEDEN KEDİNİZİ KISIRLAŞTIRMALISINIZ?

NEDEN KEDİNİZİ KISIRLAŞTIRMALISINIZ?

NEDEN KEDİNİZİ KISIRLAŞTIRMALISINIZ?

NEDEN KEDİNİZİ KISIRLAŞTIRMALISINIZ?

NEDEN KEDİNİZİ KISIRLAŞTIRMALISINIZ?

NEDEN KEDİNİZİ KISIRLAŞTIRMALISINIZ?

NEDEN KEDİNİZİ KISIRLAŞTIRMALISINIZ?

Sorumlu bir kedi sahibi olarak, kedinizi kısırlaştırmak, yapacağınız en önemli kararlardan biridir. Kediler hala yavru iken cinsel olarak olgunlaştığı için, veterinerinizle mümkün olan en kısa zamanda tartışılması gereken bir karardır.

Kısırlaştırmanın faydaları

Kısırlaştırmanın faydaları

 

İstenmeyen gebeliklerin önlenmesinin yanı sıra, kısırlaştırma aynı zamanda belirli hastalıkların ve sosyal olmayan davranışların riskini azaltmaya da yardımcı olur..

 

  • Kısırlaştırma, kedilerde üreme hormonun üretimini azaltır, erkek kedilerde işaretleme ve bölgesel mücadele gibi davranışları ve dişi kedilerde aşırı sevme ve saldırganlık gibi davranışları önemli ölçüde azaltır, bu da kedilerde yaşam süresi beklentilerini önemli ölçüde artırarak kavga ve yaralanmalar sırasında bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkma riskini azaltır.
  • Dişi bir kedinin kısırlaştırılması, kanser, pirometra, polikistik yumurtalıklar ve metritis dahil olmak üzere yumurtalık ve uterus hastalıkları riskini ortadan kaldırır ve ayrıca meme kanseri ve yanlış gebelik gibi hormon kaynaklı hastalıkların riskini azaltır.
  • Erkek kedilerde, kısırlaştırma kanser de dahil olmak üzere testiküler hastalık riskini ortadan kaldırır ve testosteronun neden olduğu hastalıkların (örneğin prostatit, perianal adenomlar, perineal herniler ve benign prostat hiperplazisi) riskini azaltır.

Ne zaman kısırlaştırılmalı

 

Veterineriniz kedinizi kısırlaştırmanız için size en uygun zamanı önerecektir, ancak genellikle cinsel olgunluğa ulaşılmadan önce yaklaşık altı aylıkken yapılır. Bununla birlikte, bulunduğunuz ülkeye ve veterinerinizin tavsiyesine bağlı olarak, sekiz haftalık bir sürede yapılabilir.

 

Ne zaman kısırlaştırılmalı

Operasyon

 

Bir erkek kedinin kısırlaştırılması kastrasyon olarak adlandırılır ve her iki testisin çıkarılmasını içerir. Dişi bir kedinin kısırlaştırılması, hem tek başına uterusun hem de iki yumurtalığın çıkarılmasını içerir.

Her ne kadar kısırlaştırma önemli bir ameliyat olsa da, rutin olarak kabul edilir ve komplikasyon riski düşüktür. Kediniz normal olarak operasyon günü eve gönderilir ve görünür dikişlere sahip olabilir veya olmayabilir.

 

Operasyondan sonra

 

FLUTD tedavi etmesi zorlayıcı ve çok sabır gerektirir. Kedinizin günlük yaşamındaki stres ve bunun nasıl azaltılacağını düşünmeniz ve kedinizin davranışında büyük bir değişiklik fark ettiğinizde kedi doktoru uzmanı veya davranışçısı ile görüşmeniz gerekebilir.

 

Enfeksiyon riskini en aza indirmeye yardım etmek için kedinizi ameliyattan en az üç gün sonra kapalı tutmaya çalışın. Herhangi bir kızarıklık veya şişlik veya yara etrafında herhangi sıra dışı akıntı fark ederseniz, hemen veterinerinize başvurmanız önemlidir.

Erkek kedilerin ameliyattan sonra genellikle hiç dikişi olmaz. İlk 24 saat boyunca biraz uykulu olsalar da, normal yaralayıcı yollarına oldukça hızlı bir şekilde geri dönme eğilimi gösterirler.

Dişi kedilerin ameliyatı daha karmaşık olduğundan dişi kedilerin iyileşmesi biraz daha uzun sürebilir. İlk birkaç gün boyunca onları nispeten sessiz tutmak ve yüzeylere sıçramasını önlemek, vücut dokusunun iyileşmesi için zaman tanıyacaktır.

Besin desteği

 

Vücudun etkili bir şekilde iyileşmesine yardımcı olması için besinlere ihtiyaç duyması nedeniyle, yüksek kaliteli, besleyici bir diyet ameliyat sonrası önemlidir.

Kediniz tamamen iyileştikten sonra, yüksek kalorili yavru beslenmeden PURINA® PRO PLAN® STERILIZED gibi daha düşük kalorili bir diyete geçmeyi düşünmeniz önemlidir, çünkü kısırlaştırılmış kediler kilo alma riskinde artışa neden olurlar. Bu daha sedanter bir yaşam tarzıyla bağlantılıdır ve düşük enerji gereksinimlerinin ve artan iştahın birleşiminden kaynaklanır. Bu değişikliklerin her ikisi de üreme hormonlarının üretim ve salgılanmasının azalmasından kaynaklanır.

PAYLAŞ

ShareEmailtwitterFB