KEDİNİZİN İDRAR SAĞLIĞINI ANLAMA

KEDİNİZİN İDRAR SAĞLIĞINI ANLAMA

KEDİNİZİN İDRAR SAĞLIĞINI ANLAMA

KEDİNİZİN İDRAR SAĞLIĞINI ANLAMA

KEDİNİZİN İDRAR SAĞLIĞINI ANLAMA

KEDİNİZİN İDRAR SAĞLIĞINI ANLAMA

KEDİNİZİN İDRAR SAĞLIĞINI ANLAMA

Feline Alt İdrar Yolu Hastalığı (FLUTD), kedilerin mesane ve idrar yolunu etkileyen bazı durumları tanımlayan bir terimdir. FLUTD yaygın, karmaşık ve ciddi - idrar tıkanıklığı ağrılı ve hatta kediler için hayatı tehdit edici olabilir, bu nedenle bu belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız hemen veterinerinize başvurun:

  • İdrar yapmak için süzme
  • Ağrılı idrara çıkma (tuvalet kumunda ağlama)
  • Sık sık genital bölge yalamak
  • İdrarda kan
  • Gerilmeden sonra az ya da hiç idrar üretme
  • Tuvalet eğitimine uyamaması
FLUTD'un nedenleri

FLUTD'un nedenleri

 

Kedinizin idrara çıkma konusunda bazı farklı sebepleri vardır. Bunlar şunları içerir:

İdiopatik sistit: Mesanenin ağrılı iltihaplanmasına neden olan yaygın bir durumdur. Bu, erkek kedilerde üretrayı bloke edebilen, idrarın içine protein ve kan sızmasına yol açar. Bu yaşamı tehdit eden bir komplikasyondur.

Mesane taşları: daha az yaygın bir problemdir. Kediler, tüm erkek kedilerde üretral tıkanıklığa yol açabilen çeşitli tipte mesane taşlarından (en yaygın olarak struvit ve kalsiyum oksalat) etkilenebilir.

Anatomik anormallikler: Kediler anormal alt üriner sistem anatomisi ile doğarlar veya travmadan sonra gelişebilir. Semptomlar anormalliğin yeri ve tipine bağlıdır.

Bakteriyel idrar yolu enfeksiyonu: diyabet veya böbrek hastalığı gibi diğer sağlık problemleri olmayan kedilerde çok nadir görülür.

Yaş, kilo ve stres: Aşırı kilolu veya daha yaşlı kediler stresli bir yaşam tarzına sahip kediler gibi idrar komplikasyonlarından muzdarip olabilirler. İdiopatik sistitin, eve taşınmak, evde yeni evcil hayvanların olması ve hatta kötü hava koşulları gibi stresli olaylarla daha da kötüleştiği bilinmektedir!

Tanılar

 

Veterineriniz, spesifik teşhisi doğrulamak için birkaç test yapacaktır. Altta yatan bazı problemleri dışlamak için kan testleri yapılabilir ve bir idrar örneği enflamatuar hücreler, kan ve kristallerin varlığı açısından test edilir ve idrar konsantrasyonunu değerlendirilir.

 

Tedavi

 

Eğer kediniz üretrada bir tıkanıklık geçiriyorsa, veterineriniz çabuk hareket etmelidir. Normal idrar akışının devam etmesini sağlamak için tıkanıklığı yerinden alarak sedasyon ve anestezi altında bir idrar sondası yerleştirilecektir.

Mesane taşlarının cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir, bazı diyet tipleri olan taşların değiştirilmesi gerekir. Bakteri enfeksiyonu durumunda, antibiyotikler reçete edilebilir.

İdiopatik sistit tedavi etmek için zordur ve sıklıkla ağrı kesici, stres azaltma ve uzman ilaçların bir kombinasyonunu içerir. Diyet değişikliği de idrar konsantrasyonunu azaltmaya yardımcı olabilir.

Nasıl yardımcı olabilirsiniz

 

FLUTD tedavi etmek zorlayıcı ve çok sabır gerektirir. Kedinizin günlük yaşamındaki stres ve bunun nasıl azaltılacağını düşünmeniz ve kedinizin davranışında büyük bir değişiklik fark ettiğinizde kedi doktoru uzmanı veya davranışçı ile görüşmeniz gerekebilir.

Bir veteriner uzmanı, PURINA® PRO PLAN® VETERINARY DIETS Feline UR St / Ox gibi özel bir diyete geçmenizi tavsiye edebilir.

PAYLAŞ

ShareEmailtwitterFB