KEDİMİ KAPALI ALANDA MI TUTMALIYIM?

KEDİMİ KAPALI ALANDA MI TUTMALIYIM?

KEDİMİ KAPALI ALANDA MI TUTMALIYIM?

KEDİMİ KAPALI ALANDA MI TUTMALIYIM?

KEDİMİ KAPALI ALANDA MI TUTMALIYIM?

KEDİMİ KAPALI ALANDA MI TUTMALIYIM?

KEDİMİ KAPALI ALANDA MI TUTMALIYIM?

Avrupa'da sahiplerin çoğunluğu kedilerine dışarı çıkma özgürlüğüne izin verirken, diğerleri tamamen kapalı bir yaşam tarzı sunmayı tercih ediyor. Bu makalede, her yaklaşımın artıları ve eksileri ele alınmaktadır.

Kapalı alanda kalmanın faydaları

Kapalı alanda kalmanın faydaları

 

1950'lerde sadece kedi kumu sayesinde kedilerin kapalı alanlarda kalması mümkü oluyordu. O zamandan beri kapalı alandaki kedilerin ortalama olarak dışarıda izin verilenlerden daha uzun yaşama eğiliminde oldukları bulunmuştur. Çünkü kapalı alandaki kediler daha az risk altındadır:

 

  • Hırsızlık - daha değerli soylu kediler evcil hayvan olarak tutuluyor, daha fazla evcil hayvan çalınıyor
  • Kaybolma - açık alandaki kediler bazen garajlarda, hangarlarda ve hatta botlarda sıkışıp kalabilirler
  • Yol kazaları - bu, kediler için, özellikle de trafiğin tehlikelerini henüz öğrenmemiş genç kediler için büyük bir ölüm sebebidir.
  • Yırtıcılar - kapalı alandaki kediler doğal olarak tilkilerden ve diğer yırtıcılardan korunuyor
  • Kavgalar - diğer ev arkadaşlarıyla birlikte dışarı çıkmadıkları sürece, kapalı alandaki kediler diğer kediler ve köpeklerle savaşmayı engelleyebilir.
  • Zehirlenme - sık olmamasına rağmen, açık alandaki kediler bazen yanlışlıkla antifriz, sümüklü böcek ya da fare zehiri gibi zararlı maddeler tüketirler.
  • Bulaşıcı hastalıklar - kapalı alandaki kediler, kediden kediye yakın temasla bulaşan hastalıklardan korunur. Bununla birlikte, bazı organizmalar ve parazitler insan ayakkabıları ya da giysileri üzerinde kapalı mekanlarda taşınabilir. Kapalı alandaki kedilerin hala sağlıklı kalmak için aşı ve endişe verici tedavilere ihtiyaç duydukları unutulmamalıdır.
  • Koruma - kapalı alandaki kediler, özellikle üreme mevsimi boyunca aşırı avlanma riskini ve daha fazla sayıda kuş ölümünü azaltır.
  • Kediniz yaşlandıkça, doğal olarak daha kapalı alandaki gibi bir yaşam tarzı seçebilirler. Bazı yaşlı kediler, her zaman içeride kalmanın rahatlığını ve güvenliğini tercih edebilir.

 

Dışarda yaşamanın faydaları

 

Kapalı bir yaşam tarzının faydalarına rağmen, kedinizi dışarıda bırakmanın avantajları da vardır.

Ana fayda, kedinizin zihinsel sağlığı ve mutluluğudur. Kediler, avlarını avlamak ve işaretlemek için aldıkları koku, duyma ve dokunma, özel görme duyularını kullanmak için tasarlanmıştır.

Kedinizin dışarıda kalmasına izin vermek onların normal kedigillerinin davranışlarını daha iyi ifade etmelerini sağlar, bu da muhtemelen dış mekan kedilerinin tamamen kapalı alanlarda tutulanlardan daha az zihinsel sağlık veya davranış sorunları yaşamasına neden olur. Açık alandaki kediler daha fazla egzersiz yapabilirler, bu nedenle obeziteye ve ilişkili sağlık sorunlarına daha az eğilimlidirler.

Dışarda yaşamanın faydaları

Karar sizin


Her iki taraftaki artıları ve eksileriyle, kediniz için kapalı veya açık yaşam tarzı seçerken haklı veya yanlış bir şey yoktur. Kararınız ne olursa olsun, en önemli şey, kedinize yüksek kaliteli bakım, iyi beslenme ve zihinsel mutluluğu desteklemek için bolca uyarım sağlamaktır.

PAYLAŞ

ShareEmailtwitterFB