YAVRU KÖPEĞİNİZ İÇİN BAKIM

YAVRU KÖPEĞİNİZ İÇİN BAKIM

YAVRU KÖPEĞİNİZ İÇİN BAKIM

YAVRU KÖPEĞİNİZ İÇİN BAKIM

YAVRU KÖPEĞİNİZ İÇİN BAKIM

YAVRU KÖPEĞİNİZ İÇİN BAKIM

YAVRU KÖPEĞİNİZ İÇİN BAKIM

Yavru köpeğim nasıl sosyalleşir?

 

Yavru köpeğinizi eve getirmek, ikiniz için de heyecan verici bir an. Yeni çevreden, ailenin ve diğer evcil hayvanlarıyla buluşturmaya kadar, yavru köpeğinizin keşfedecek yepyeni bir dünyası var.

Eve geldiklerinde yapacakları ilk şey onları yataklarına, oyuncaklarına, yiyecek ve su kasesine tanıtmaktır. Ev içinde kendi alanlarında rahat olduklarında, yavru köpeğinizi sosyalleştirme sürecine başlayabilirsiniz.

Yavru köpek sosyalleşmesi nedir?

Yavru köpek sosyalleşmesi nedir?

 

Yavru köpeğinizin sosyalleşmesi, onların sosyal becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak anlamına gelir, böylece yeni insanlara, evcil hayvanlara ve çevresine karşı dost canlısı, sakin ve korkusuz olurlar. Onları çok kalabalık veya tanıdık olmayan yerlere götürmeden önce kendilerini rahat hissedecekleri güvenli ve stressiz bir ortamda sosyalleşmelerine yardımcı olmak iyi bir fikirdir.

Yavrularınızı aile üyelerine veya ev ziyaretçilerine tanıtmak sosyalleşme için hayati önem taşımaktadır. Erken yaşlarda yabancıların korkusunu azaltmaya yetişkin bir köpek yardımcı olabilir. Yavru köpeğinizi yeni insanlara tanıttığınız zaman, tasmayı tutun ve zıplamayı önlemek için öne geçin. “Otur” komutunu verin ve yavru köpeğinizin oturmasına yardımcı olun. Bu köpeğin sakin kalmasına yardımcı olacaktır.

Bir süre yavru köpeğinizi evde sosyalleştirerek zaman geçirdiniz, alışveriş merkezleri, bundan sonra parklar ve köpek dostu kafeler gibi birçok farklı yerde gezintiye çıkın. Bu, yavru köpeğinizin farklı yüzeylerde yürümeye ve yeni, ilginç yerlere alışmasına yardımcı olacaktır. En önemlisi, yavru köpeğinize bilinmeyenin korkulacak bir şey olmadığını gösterir.

Yavru köpeğinizi diğer evcil hayvanlarla tanıştırma

 

Yavru köpek sosyalizasyonu, onları diğer hayvanlara alıştırmayı da içerir, ancak yeni yavrularınızı diğer evcil hayvanlara tanıtırken dikkatli olun. Yavru köpeğinize daha yaşlı bir köpeği tanıtırken, her ikisinin de tasmasının takılı olması önerilir. Bu, onların yukarı sıçramasını önlemeye yardımcı olabilir ve herhangi biri beklenmeyen davranış gösterdiğinde daha fazla kontrol sahibi olmanız anlamına gelir. Başlangıçta onları birlikte yalnız bırakmayın.

Eğer yavru köpeğinizi bir kediye tanıtıyorsanız, kapıya tel veya örgü geçidi koymayı düşünün, böylece kedi istediğinde kaçabilir. Bu tanışma biraz zaman alabilir, ancak biraz zaman ve sabırla, birbirlerinin yanında mutlu olabilirler. Eğer yavru köpeğiniz hayatlarında kedilere alışırsa, tanımadığı kediler hakkında fazla heyecanlanmaz.

Yavru köpeğinizin sosyalleşmesi biraz zaman ve sabır gerektirecektir, ancak uygun özen göstererek diğer insanlarla ve evcil hayvanlarla kendinden emin, iyi huylu ve mutlu olacaklardır.

Yavru köpeğinizi diğer evcil hayvanlarla tanıştırma

PAYLAŞ

ShareEmailtwitterFB