YETİŞKİN KEDİNİZ İÇİN DERİ BAKIMI

YETİŞKİN KEDİNİZ İÇİN DERİ BAKIMI

YETİŞKİN KEDİNİZ İÇİN DERİ BAKIMI

YETİŞKİN KEDİNİZ İÇİN DERİ BAKIMI

YETİŞKİN KEDİNİZ İÇİN DERİ BAKIMI

YETİŞKİN KEDİNİZ İÇİN DERİ BAKIMI

YETİŞKİN KEDİNİZ İÇİN DERİ BAKIMI

Kediler son derece temiz hayvanlardır ve doğal olarak kendi bakım ihtiyaçlarını kendilerini yalayarak giderirler. Ancak, her kedi dikkat gerektirir ve hemen hemen hepsi sahibi tarafından bakılıyor. Kedinizin temizlenmesine dahil olmak, ikinizin arasındaki bağı güçlendirmeye yardımcı olmanın yanı sıra, hastalık belirtileri olup olmadığını kontrol etmenize yardımcı olabilir.

Temizlenmenin faydaları

Temizlenmenin faydaları

Yakın bir ilişki kurmanıza yardımcı olmanın yanı sıra, temizlenmenin kediniz için bir dizi sağlık yararı vardır. Temizlenme aşağıdakiler yardımcı olur:

  • Dolaşımı teşvik eder ve kas tonlanmasını geliştirir
  • Gevşek kılları kaldırarak mide içindeki kılların miktarını en aza indirir
  • Kürkü düzleştirir, yalıtım özelliklerini iyileştirir ve kedinizin sıcak kalmasına yardımcı olur
  • Kürkün su geçirmezliğini sağlayan her tüyün tabanındaki bezleri uyarır

Kedi temizleme ipuçları

 

Kedinizi temizlemek, ideal olarak, kedinizin yavruluğundan gelen düzenli rutininizin bir parçası olmalıdır. Kedinizin ömrü boyunca sürecek kaliteli evcil hayvan bakım aletleri satın almak en iyisidir. Kısa veya uzun tüylü kediler için özel olarak tasarlanmış olanları gerektiği gibi satın alın. Kesinlikle bir fırçaya ve muhtemelen veterinerler tarafından satılan özel aletlere ihtiyacınız olacaktır.

Kısa tüylü kediler için, haftada bir ince dişli metal tarak kullanın. Ayrıca, doğal kıl veya lastik fırça, ölü tüylerin çıkarılmasına yardımcı olabilir. Kedinizin tüylerini nazikçe fırçalayın, tüylerin uzama yönüne doğru fırçalayın.

Uzun tüylü kedileri taramak için, bir fırça veya özel olarak tasarlanmış bir eldivenle günlük olarak fırçalayın. Herhangi bir düğümü parmaklarınızla hafifçe dışarı atılabilir veya küt uçlu makas kullanarak dikkatlice kesebilirsiniz. Kediniz bakımlı olmanın keyfini çıkarmıyorsa, başlangıçta hafif bir teşvikle birlikte yiyecek ikramları veya ödüller sunmayı deneyin. Kedinizin yakında sakinleşmesi gerekir.

Kedi temizleme ipuçları

Sağlıklı deri nasıl görünür?


Düzenli bakım, kedinizin cildinin sağlığına dikkat etmenize yardımcı olur. Kedinizin bireysel genetik geçmişine bağlı olarak cilt pembe veya siyah olmalıdır. Kabuk, kaşıntı, kabuklanma, siyah veya beyaz lekeler, kütleler veya topaklar içermemelidir. Enfekte veya iltihaplı alanlar olmamalıdır. Kürkü kırık tüylü, kel yamalı olmamalı, kepeksiz düz ve parlak olmalıdır. Tüyler tüm yıl boyunca dökülebilir, ancak yaz ve sonbahar aylarında üreme sırasında daha fazlasını görmeyi bekleyebilirsiniz.

PAYLAŞ

ShareEmailtwitterFB