Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
ONE logo
bağırsak sağlığı

Kedinizin Bağırsak Mikrobiyomu ve Sindirim Sağlığıyla Bağlantısı

4 dakika okuma
ONE logo
Sponsorlar Purina One®

Kediniz sağlıklı olduğunda dışarıdan belli olur! Birlikte olabildiğince çok güzel anlar yaşamak için kedi arkadaşınızın sağlığına dikkat etmeniz önemlidir ve odaklanmanız gereken şeylerden biri de bağırsak mikrobiyomudur.

Düzgün çalışıyorsa ve ihtiyaç duyduğu tüm besinleri alıyorsa, mikrobiyom kedinizin sindirimini destekleme ve genel sağlığına katkıda bulunma gücüne sahiptir.

Öyleyse, “neden kedim tekrar hastalanıyor?” diye merak ettiyseniz, sindirim sistemlerinde yaşayan ve potansiyel olarak kedinizi hasta edebilecek veya sağlığını olumlu yönde etkileyebilecek milyarlarca bakteri ve mikrop olduğunu bilin. İşin püf noktası doğru dengeyi bulmaktır. Ancak buna yardımcı olmak için öncelikle mikrobiyomun ne olduğunu ve onu nasıl destekleyebileceğinizi bilmeniz gerekir, böylece kedi arkadaşınız mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilir. İşte bu konuda bilmeniz gereken her şey;

Bağırsak mikrobiyomu tam olarak nedir?

Sindirim sisteminin bir parçası olarak, bağırsak mikrobiyomu, kedinizin vücudunda yaşayan mikroorganizmalar olarak adlandırılan tüm mikroskobik bakterilerin yanı sıra, onların genleri ve metabolitlerinin yanı sıra içinde bulundukları ortamı içeren dinamik bir ekosistemdir. Kedinizin sağlığı için birbirine bağlı ve gerekli olan virüsler, mantarlar veya protozoalar olabilirler.

Kediler ve diğer evcil hayvanlar bir mikrobiyomla doğmazlar, ancak doğduktan hemen sonra bir mikrobiyom geliştirmeye başlayacaklar, böylece her mikrobiyom kediniz kadar benzersiz olacaktır.

Hayatları boyunca, oynayarak ve bundan en iyi şekilde yararlanırken, yaşadıkları çevre, yiyecekleri ve hatta çevrelerindeki insanlar gibi temas ettikleri her şeye bağlı olarak mikrobiyomlarını da inşa edecek ve değiştireceklerdir.

Bir mikrobiyom dengesizliği olduğunda kedim neden hastalanıyor?

Kediniz bir denge ustasıdır ancak bağırsak mikrobiyomunu dengede tutmaya yardımcı olmak için biraz yardımınıza ihtiyaçları olabilir. Dengeli bir bağırsak mikrobiyotasına sahip olmak, kedinizin iyi bir sindirime, güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmasına ve olası hastalıklardan korunmasına yardımcı olur. Ayrıca, dengeli bir bağırsak mikrobiyomu serotonini artırarak tüylü arkadaşınızı harika hissettirebilir.

Sağlıklı bir kedide iyi ve kötü bakteriler bir arada bulunur ve birbirlerini dengeler. Bu denge bozulursa, kötü bakteriler sindirim sistemi yoluyla yayılabilir ve bu da onları hasta edebilir ve enfeksiyon, ishal veya kabızlık, ağız kokusu ve hatta cilt sorunları gibi kedi sağlığı sorunlarına neden olabilir.

Bunu önlemeye yardımcı olmak için, tetikleyicilerin farkında olmak önemlidir, bu nedenle kedinizin bağırsağında mikrobiyom dengesizliğine neden olabilecek şeylerden bazıları şunlardır:

  • Ani diyet değişikliği
  • Stres
  • Dengesiz beslenme
  • Antibiyotikler
  • Altta yatan bağırsak sorunları 

Bağışıklık sistemini destekleyerek kedi sağlığı sorunlarından korunmanın yolları

Kedinizin sindirim sistemini ve mikrobiyomunu destekleyerek, bağışıklığının artmasına da yardımcı oluyorsunuz. Bir kedinin bağışıklık hücrelerinin %70'inin sindirim sisteminin içinde yer aldığı bulunmuştur, bu nedenle düzgün işleyen bir bağırsak mikrobiyomu, kedinizin sağlığı için çok önemlidir.

Kedinizin beslenme düzeni, onları sağlıklı tutmanın anahtarıdır. Yiyeceklerinin mikrobiyomu desteklemek için gerekli tüm besleyici maddeleri içerdiğinden ve onlara olası tehlikelerle savaşmak için ihtiyaç duydukları araçları sağladığından emin olmak önemlidir.

Genel olarak, beslenme düzenleri protein açısından yüksek ve karbonhidrat açısından düşük olmalı ve lifler, prebiyotikler, probiyotikler, tam tahıllar ve ayrıca sindirime yardımcı olan kaliteli hayvansal proteinler içermelidir.

Antibiyotikleri sadece gerektiğinde denemek ve kullanmak en iyisidir. Bir enfeksiyonu tedavi etmeye çalışırken gerekli olmalarına rağmen, antibiyotikler kedinizin midesindeki hem zararlı hem de faydalı bakterileri öldürerek dengesizliğe ve muhtemelen kedi sağlığı sorunlarına neden olabilir. Bunları kullanmak kesinlikle gerekliyse, bağırsak mikrobiyomunu desteklemeye yardımcı olmak için yanında bir probiyotik de sağladığınızdan emin olun.

İyi bir ağız hijyeni sağlamak da sağlıklı bir bağışıklık sistemi için son derece önemlidir. “Kedim neden hasta?” Soru kötü hijyen ile ilgili olabilir. Bu ihmal edildiğinde, zararlı bakteriler kedinin ağzında çoğalabilir ve daha sonra bağırsağa geçebilir ve kronik iltihaplanma, Crohn hastalığı veya ülseratif kolit gibi bağırsak sorunlarını tetikleyebilir.

Kedinizi aktif tutmak için egzersiz ve zihinsel uyarı sağlayın. Kedinizi eğlendirmek, ruh halini iyileştirecek ve kedinizin bağırsak mikrobiyomunu etkileme potansiyeline sahip stresi en aza indirecektir. Onlara oynayacakları yeni oyuncaklar sunun, onlara numaralar öğretin ya da çevrelerini deneyimleyebilmeleri ve sıkılmamaları için birlikte yürüyüşe çıkın.

Herhangi bir endişeniz varsa veya kediniz endişelenebilecek herhangi bir semptom gösteriyorsa, güvenilir veterinerinizle iletişime geçip randevu almanız en iyisidir. Kedi arkadaşınızı normal, sağlıklı benliğine geri döndürmek için tavsiye ve tedavi sunacaklardır.

Artık kedinizin mikrobiyomunun nasıl çalıştığını bildiğinize göre, sindirim sağlığını desteklemek ve mümkün olan en iyi yaşam kalitesine sahip olduğundan emin olmak daha kolay. Geriye kalan tek şey, birlikte geçirdiğiniz zamanın tadını sonuna kadar çıkarmak.