Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
PPVD master logo
Tüy yumağı olan kedi

Kedi̇ni̇zi̇n tüy yumaklarini nasil azaltirsiniz

2 dakika okuma
PPVD master logo
Sponsorlar PPVD

Kediler güzel yaratıklar ve kürkleri genellikle parlak ve çok temiz. Çünkü kediler son derece titiz yaratıklardır. Çalışmalar ortalama olarak, kedilerin uyanık saatlerinin yaklaşık %8'ini yalanarak geçirdiğini öne sürdü!

Tüy yumaklarına ne sebep olur?

Kediler, kendi bedenlerini sistematik olarak temizlemek için kaba dilleri ve ön çatalları ile kendi kendine bakım yaparlar. Yalama, kürkü su geçirmez ve parlak tutan cilt salgılarını harekete geçirirken, kürkün üzerinde biriken tükürük, sıcak havalarda kedilerin serin kalmasına yardımcı olur. Birden fazla kediyle yaşıyorsanız, en sevdikleri uyku yerlerinde dinlenirken, birbirlerini yalama zamanlarının arttığını görebilirsiniz.

Kedilerin titiz yalama alışkanlıklarının dezavantajı sindirim sisteminde tüy yumaklarının oluşmasıdır.

Bir kedinin dilindeki geriye dönük “çubuklar” tarak gibi davranır, yani tüyler yakalanır ve yutulur. Tüylerin çoğu dışkıya geçerken, yutulan tüyler midede birikebilir. Bu daha sonra normal sindirim hareketleriyle bir top ya da sosis şekline dönüşür. Bir kez büyürse, ya regurjitasyon (kusma) ya da bağırsak yolundan geçer ve bağırsak tıkanıklığına neden olabilir.

Bu doğal bir süreç olmasına rağmen, birçok kedi sahibi için endişeye neden olur. Bir öğünün tüketilmesi bir veya iki saat içinde öksürme, öğürme ya da regurjitasyon, kedinizin bir kıl yumağını dışarıya çıkarmakta güçlük çekebileceğinin işaretleridir.

Aşırı derecede yalanan kediler (ya da dökülme) Tüy Yumağı oluşumuna ve regurjitasyonuna daha duyarlı olabilir. Uzun tüylü ırkların da Tüy Yumağı bulundurma olasılıkları daha fazladır ve hala yavru olduklarında bile Tüy Yumağı tıkanıklığı çekebilirler.

Nasıl yardımcı olabilirim?

Kediniz sık sık tüylerini kusuyorsa, veterinerinize danışabilirsiniz. Bununla birlikte, kedinizin Tüy Yumağı oluşumunu birkaç şekilde azaltmasına yardımcı olabilirsiniz:

  • Tüy dökülmesini önlemek ve aşırı tüy alımını önlemek için kedinizi düzenli olarak fırçalayın.
  • Kedilerin pire almadığından emin olun, bu da tüylerin teneffüs edilmesi ve yutulmasını artırır.
  • Kedinizi tüy yumağı geçişine yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmış yiyeceklerle besleyin

Liflerde daha yüksek olan diyetler,Tüy Yumağı sayısını azaltmaya yardımcı olabilir. Lif, tüyü bağırsaklardan çeker, böylece tüy topağı olarak regurjitasyondan ziyade dışkıda biriktirilir.

PURINA® PRO PLAN® kedi serisinde, Housecat ve Derma Plus (kuru gıda) ve Nutrisavour Housecat ve Derma Plus (kediler) kedilerde Tüy Yumağı oluşumunu en aza indirmeye yardımcı olmak ve bağırsaktan tüy geçişini kolaylaştırmak için formüle edilmiştir.