Your Pet, Our Passion.
PPVD master logo
Kediler Neden Mırlar?
birlikte yatan iki bengal kedi yavrusu

Yeni̇ kedi̇ye hoş geldi̇n: prati̇k kilavuz

3 dakika okuma
PPVD master logo
Sponsorlar PPVD

Yeni bir kediyi evinize kabul etmeye karar verdiniz ve heyecan verici bir zaman! Bununla birlikte, ilk önce düşünülmesi gereken birkaç önemli şey var.

Bu kılavuz, hem siz hem de yeni arkadaşınız için en iyi olana karar vermenize yardımcı olacaktır.

Kedi yetiştiricisi mi yoksa hayvan barınağı mı?

Kedinizi nereden alacağınızı seçerken, hayvan yetiştiricileri, hayvan barınağından alınması zor olan bilgileri size sağlayabilir. Genel olarak, iyi bir çevreden geldiklerinden ve genç bir yavru olarak iyi sosyalleştiklerinden emin olabilirsiniz. Hayvan yetiştiricileri aynı zamanda, size genetik veya kalıtsal sağlık sorunlarının bir tarihinin yanı sıra, ırka özgü bilgiler de sağlayabilecektir.

Öte yandan, bir hayvan barınağından kedinizi almak, muhtemelen zor bir zaman geçiren, sevgi ve ilgiye iyi cevap verecek bir kediye sonsuza dek bir ev sağlamak anlamına gelir. Önceki geçmişlerini biliyor ya da bilmiyor olabilirsiniz ve yeni sosyal çevrelerine iyi bir uyum sağlama garantisi yoktur. Ancak, tüm iyi hayvan barınakları kedilerinin davranışsal bir değerlendirmesini gerçekleştirecek ve kedinin ihtiyaçlarını potansiyel yeni ortamlarına uydurmaya çalışacaktır.

Ek olarak, hayvan barınaklarından yeniden evcilleştirilen yavruların ve kedilerin çoğu, tamamen veteriner kontrolüne tabi tutulacak ve zaten aşılanmış ve Kısırlaştırılmış olabilir.

Cins kedi ya da cins olmayan kedi?

Mizaç ve kişilik, ne tür bir kedi ile yaşamak istediğinize karar verirken çok önemli faktörlerdir. Çoğu cinse özgü kedilerin, mizaçlarına dair kalıtsal yönleri vardır. Bu, kararınızı verirken iyi bir belirleyici ve yardımcı olabilir - ancak maalesef, bu bir garanti değildir! Doğaya karşı yetiştirmenin eski tartışması, kediler hakkında konuşurken bu asla uygun değildir. Genç yavruların sosyalleşme süreci ve ayrıca yaşamlarının ilk yıllarında aldıkları eğitim, yetişkin mizaçlarını etkilemek için anahtardır. Yerli kısa veya uzun saçlı kedilerin mizaç üzerinde güçlü bir üreme etkisi olmayabilir, fakat kişilikleri başka bir kedi kadar bireyseldir ve aynı zamanda eğitim ve çevre ile aynı etkilere maruz kalır.

Yavru kedi mi yetişkin kedi mi?

Yavru kediler yumuşak tüyleri ve yaramazlıklarıyla harika bir bütündürler fakat çok fazla zaman ve sabır gerektirir! Bir kediyi evinize kabul etmek istediğinize karar verirseniz, her gün sağlıklı, mutlu kedilere dönüşmelerine yardımcı olmak için yeterli zaman ayırmaya hazır olun. Yetiştiricilerden ve hayvan barınaklarından elde edilen yavruların çoğu en azından tuvalet eğitimine başlayacaklardır. Fakat bunun devam etmesi gerekecek ve ev dışında tuvalete gitmeye başlatmak isterseniz, bunu onlara büyüdükçe öğretmeniz gerekecektir.

Ek olarak, yavruların dişleri ve pençelerini kullanarak insanlarla oyun oynamanın en uygun yol olmadığını öğrenmeleri gerekecektir. Bu eğitim zaman ve sabır alır. İyi haber, kedilerin genellikle oldukça hızlı öğrenenler ve genç yaşta edinilen yavruların, özellikle de tek katlı hanelerde olduklarında insan arkadaşlarıyla daha yakın ilişki kurabilmeleridir.

Diğer yandan yetişkin ve daha olgun kediler iyi tanımlanmış kişiliklere ve mizaçlara sahip olurlar. Bu da, aradığınız kediye uygun olup olmadığına karar verirken yardımcı olabilir.

Yetişkin kediler ayrıca tuvalet eğitimlidir ve önceden insanlarla etkileşimde bulundukları için sosyalleşmişlerdir. Ayrıca yetişkin kediler yeni evlerine oldukça kolay uyum sağlarlar, özellikle yeni evleri bir önceki evlerine benziyorsa.

Yaşam tarzı

Bu muhtemelen yaşamak için doğru kediyi seçmek için en önemli faktördür. Ev dışında uzun saatler çalışıyor olsanız da veya küçük bir çocuk sahibi iseniz de, yaşam tarzınızın edindiğiniz kediye uygun olması hayati önem taşır. Tıpkı insanlar gibi, bazı kediler küçük çocukların ve onların arkadaşlıklarının keyfini çıkarırken diğerleri de sessiz yaşamı tercih ediyor.

Genel olarak, kediler yalnız hayvanlardır ve tek kedili hanelerde yaşadıklarında daha iyi olurlar. Bu, evinize yeni bir kedi getirmeyi düşündüğünüzde ve halihazırda bir kediniz varsa, özellikle önemlidir. Evin içinde beraber yaşamaya alışmak durumunda olan kediler ve onları alıştırması gereken sizler için bu Durum gereksiz stres yaratabilir.

Düşünmeniz gereken bir diğer husus ise, evden çıkmayan bir kedi mi yoksa dışarda serbestçe dolaşan bir kedi mi istiyorsunuz. Ev kedileri, oyun oynamaya, egzersiz yapmaya ve dışarı çıkamamaları (örneğin avlanma ve yırtıcı davranışlar) nedeniyle engellenebilecek diğer doğal davranışları yerine getirmelerine yardımcı olmaları için hayatları boyunca sizin zamanınızdan ve dikkatinizden daha fazlasını gerektirir.

Sonuç olarak, tüylü bir kedi arkadaşınızı ailenize getirme kararı büyük bir adım ve heyecan verici bir zamandır. Ancak şimdi, evinizin ve yaşam tarzınızın tüm farklı unsurlarını düşünerek, sizin için uygun olan kediyi seçtiğinizden emin olmanın tam zamanı.