Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
PPVD master logo
Yaşlı labradorun eline bir kase veriliyor

Obezi̇te

3 dakika okuma
PPVD master logo
Sponsorlar PPVD

Köpeklerde ideal kilo kontrolü

Köpekler, sağlıklı kiloda olduklarında daha uzun ve daha sağlıklı yaşamın tadını çıkarabilirler. Ama tıpkı bizim gibi, köpekler de bazen gerekli kiloya ulaşmak ve ideal kiloyu korumakta zorlanabilirler.

Köpeğinizin uzun vadede formda ve sağlıklı kalmasına yardımcı olmak için atabileceğiniz dört adım.

1. Fitness için besleme

Sağlıklı kilo için doğru kalori seviyesine sahip beslenme ve dengeli bir diyet gereklidir. Veteriner hekim tarafından tavsiye edilen porsiyon miktarına uyun ve bunu sürdürebilmek için bir ölçüm kabı kullanın.

Köpeğinize bir kilo yönetim programı uygulanıyorsa günde bir büyük öğünden ziyade iki veya üç defa küçük öğünlerle beslemeyi hedefleyin. Bu durum açlık hislerini önlemeye yardımcı olacaktır.

Ödül mamasının ipuçları:

Ödül mamaları, köpeğinizle olan ilişkinizin bir parçasıdır, ancak yanlış türden çok sayıda ödül maması, sağlıksız kilo alımına hızlı bir şekilde etki eder. Aşırı beslenme riskini aşağıdaki ödül mamalarıyla azaltabilirsiniz:

  • Yemek artıkları ve yağlı ödül mamalarından kaçınmak (eğlenceli bir atıştırmalık gibi görünebilir, ancak artık yemekler istenmeyen kalori alımına sebep verir ve yanlış beslenme biçimidir.)
  • Köpeğinize verdiğiniz her bir ödül mamasının kaydını tutun. Günün sonunda köpeğinize ne kadar fazladan mama verdiğinizi göreceksiniz.
  • Köpeğiniz yemek istediğinde ona ödül maması yerine dikkatinizi verin.

2. Enerji için egzersiz

Ormanda gezinirken ya da parkta top yakalama oyununda, egzersiz ve oyunun bir arada olması hayati bir önem taşır. Ayrıca köpeğinizin kilo vermesine ve formda kalmasına yardımcı olmanın eğlenceli bir yoludur.

Çeşitlilik yaşamın baharatıdır, bu yüzden egzersiz rutininizi aşağıdaki yollarla değiştirmeyi deneyin:

  • Köpeğinizle daha keyifli bir yürüyüş yapmak için oyuncak kullanın - eğer köpeğiniz top yakalama oyununu seviyorsa, topu daha uzağa atmak için neden tenis raketi kullanmayasınız.
  • Diğer köpek sahipleri ile yürümeyi deneyin - köpekler birlikte oynadığında, daha fazla kalori yakma eğilimi gösterirler.
  • Yürüyüş rutininizi değiştirmeyi düşünün - rotayı ve tempoyu değiştirmek egzersiz yapmayı daha heyecanlı hale getirir.

Ama unutmayın, yaşlı ya da artritli köpekler aynı şekilde egzersiz yapamayabilir. En iyi davranış şekli için veterinerinize danışın.

3. Kilo yönetimi

Köpeğinizin kilo vermesine yardım ediyorsanız, ulaşılabilir bazı hedefler belirleyin. Bu, köpeğinizin ilerlemesini ölçmek için kolay ve eğlenceli bir yoldur. İyi bir hedef haftada %2 kilo kaybıdır.

Köpeğinizin ağırlığının bir ilerleme grafiğini oluşturun ve Vücut Kondisyon Skor Sistemiyle vücut şeklini tespit edin. Daha resmi ve doğru bir değerlendirme için veteriner kliniğinizden randevu alın.

4. Vazgeçmeyin

Köpekler kademeli kilo vermelidir: bu zaman alan bir süreçtir. Bunun sizi veya köpeğinizi caydırmasına izin vermeyin. Kademeli olması iyidir ve verilen kilonun daha kalıcı olduğu anlamına geliyor. PURINA PRO PLAN All Sizes Light Sterilized ®®®, iştahı ve açlık duygularını yönetmeye yardımcı olmak için ustalıkla seçilmiş malzemelerle yapılan az yağlı, düşük kalorili bir mamadır. Uzun süreli başarılı bir kilo kaybı için bilimsel olarak formüle edilmiştir.

Doğru beslenme, veterinerinizin desteği ve yeni bir egzersiz rutini ile, köpeğiniz sağlıklı bir kiloya sahip olabilecek ve her ikiniz de paylaştığınız muhteşem dünyadan en iyi şekilde yararlanabileceksiniz.