Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
PPVD master logo
Sahibiyle birlikte yaşlı köpek

Yaşlı Köpek Bakımı

3 dakika okuma
PPVD master logo
Sponsorlar PPVD

Yaşlı köpek bakımı ve beslenmesi.

Tıpkı insanlar gibi, köpekler de yaşlandıkça bedensel ve zihinsel olarak değişir. Fakat doğru bakımla, köpeğinizin yaşlılık yıllarında iyi bir yaşam kalitesinin tadını çıkarmasına yardımcı olabilirsiniz.

Çoğu köpek için, yaşlanmanın ilk belirtileri 7 yaş civarında ortaya çıkar (büyük köpekler için daha erken ve küçük köpekler için daha sonra ). Fiziksel ve davranışsal değişiklikler başlangıçta oldukça küçük olacaktır, ancak yıllar geçtikçe giderek daha fazla farkedilecektir.

Yaşlanma süreci boyunca köpeğinizin bakımını desteklemek ve hayatından en iyi şekilde faydalanabilmesi için bu basit ipuçlarını takip etmeyi deneyin.

Köpeğinizi fit ve aktif tutun

Egzersiz, genç köpekler için ne kadar önemliyse yaşlı köpekler için de o kadar önemlidir. Günlük aktivite ve oyun alışkanlığını koruyarak, köpeğinizin iyi durumda kalmasına yardımcı olabilirsiniz - zihinsel ve fiziksel olarak. Köpeğinizin hareket sorunları veya tıbbi sorunları varsa, veterinerinize egzersiz yapmanın en iyi yolunu sorun.

Zihni uyarmak

Düzenli egzersiz gerektiren köpeğinizin sadece vücudu değildir. Aklı da gerektirir. Yaşlı köpeğinize zihinsel ve görsel uyarılarını vermenin birçok yolu vardır.

Oyun sırasında özel olarak tasarlanmış beyin jimnastiği oyuncaklarını kullanabilir veya pencereden dışarı baktığınızdan emin olabilirsiniz, böylece köpeğiniz her zaman dış dünyayı izleyebilir.

Yürüyüşlerinize çeşitlilik ve sürpriz eklemek, beynin çalışmasını sağlamak için başka bir harika yoldur - bu, favori parkınızın farklı bir girişinden başlamak olsa bile.

Veterineri düzenli olarak ziyaret edin

Düzenli check-up'lar, veterinerin yaşlı köpeğinizin sağlığındaki olası değişiklikleri izlemesine izin verir ve gerekirse hemen harekete geçer. Köpeğiniz yaşlılık yıllarına girdiğinde, yılda en az iki kez kontrol sıklığını sağlamaya çalışmalısınız.

Kişiselleştirilmiş beslenme

Köpekler yaşlandıkça, beslenme ihtiyaçları değişir. Köpeğinizin yaşamının yaşlılık yıllarından en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olmak için OPTIAGE ™ içeren PURINA® PRO PLAN® gibi özel formüle edilmiş bir diyete geçin.

Sağlıklı yaşlanmayı desteklemek için doğru miktarlarda doğru besinleri sağlamanın yanı sıra, diyet, orta zincirli Trigliseritler (MCT'ler) adı verilen bitkisel yağlardan elde edilen özel besinler içerir. Bunların 7 yaş ve üstü köpeklerde beyin fonksiyonlarını arttırdığı kanıtlanmıştır - daha uzun süre uyanık ve oyuncu kalmalarına yardımcı olurlar.

Bir köpeğin hayatının sonraki yılları, ikiniz için harika bir zaman olabilir. Bu ipuçlarını izleyerek o yılları zenginleştirmeye yardımcı olabilir ve köpeğinizi olabildiğince uzun süre iyi durumda tutabilirsiniz.