Your Pet, Our Passion.
PPVD master logo
Uzun çimlerde köpekle oturan küçük kedi yavrusu

Yavru kedi̇ni̇zi̇ evci̇l hayvanlariniz İle taniştirma

7 dakika okuma
PPVD master logo
Sponsorlar PPVD

Evinize yeni bir yavru kedi almadan önce, ailenin diğer evcil hayvanlarıyla nasıl en iyi şekilde tanıştırılacağını düşünmeniz önemlidir. Bu, hem yeni gelenin hem de daha köklü aile üyelerinizin stres seviyelerini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Evinizde yerleşik bir kediniz varsa, ona yeni bir kediyi tanıtmak genellikle iyi bir fikir değildir. Kediler yalnız hayvanlardır ve tek kedili hanelerde yaşamak onlar için çok daha uygundur.

Yeni bir kedinin tanıtılması, her iki kedide de strese neden olabilir ve bu da kedilerin birinde veya her ikisinde de davranışsal sorunlara neden olur. Biri diğerine egemen olmaya çalışabilir ve bunun sebep olduğu duygusal strese ek olarak, kedilerin kavga edip yaralanmasına da yol açabilir.

Ayrıca, korkan kedi, kumunun dışına ve diğer uygun olmayan alanlara idrarını ve tuvaletini yapmaya başlayabilir. Beslenme ile ilgili problemler de olabilir ve eğer bir kedi burada egemen olursa, birinin yetersiz beslenmesine diğerinin ise obeziteye yakalanmasına yol açabilir.

Sizinle yaşayan birden fazla kediye sahip olmak istiyorsanız, onların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurun ve onlara mümkün olan en iyi şekilde hitap edin. Genel olarak konuşursak, birbirine benzer yaşta olan kediler (kardeşler veya ebeveyn-yavru kombinasyonları) genellikle uzun vadede birlikte yaşamaya daha iyi uyarlar.

Yavru kedinizi kedilere tanıtma

Kedileri birbirleriyle tanıştırmak için kolay bir çok yol vardır.

  • Her kedi için yeterli kişisel alan sağladığınızdan emin olun. Bu, kedi başına bir kedi kumu ve ev başına fazladan bir kedi kumuna tekabül eder.
  • Her kedi için bireysel yiyecek ve su kaseleri.
  • Her biri için güvenli hissettikleri yere kaçmak ve saklanmak için ayrı güvenli yerler.
  • Ayrıca veterinerinizden sentetik feromon preparatları alabilir ve stres zamanlarında kediler için sakin ve rahatlatıcı bir ortam sağlamaya yardımcı olabilirsiniz.

İki kedi ya da kedi ve kedi yavrusu tanıştırıldığında, yavaş yavaş ve kademe kademe yapılmalıdır. Her iki evcil hayvanın birbirini güvenli bir şekilde araştırması için özgürlüğe ve alana izin verin.

Bu, yeni gelenin saldırıdan uzakta güvenli tutulduğu bir kedi taşıyıcısı veya yavru kedi kalemi ile yapılabilir. Aynı zamanda, yerleşik kedi kendi hızında araştırma yapabilir ve herhangi bir zamanda kendi güvenli yerlerine kaçma veya geri çekilme fırsatına sahip olabilir.

Bu tanıştırma kısımlarını zamanla aşamalı olarak oluşturun, ancak her iki kedinin birbiriyle yaşamayı öğrenmesi için birkaç gün ile birkaç ay arasında bir zaman alabileceğinin farkında olun. Ve her zaman davranışsal sorunların belirtileri için uyanık olun.

Yavru kedinizi köpeklerle tanıştırma

Yerleşik bir köpeğe bir kedi ya da kedi yavrusu tanıtmak, birbiriyle tanışmamış iki kediyi tanıtmaktan daha az stresli görünebilir, ancak bu risksiz değildir. Sürü hayvanları olarak köpekler genellikle yeni gelenleri kabul ederler, ancak yine de bilinmeyenden korkabilirler ve aynı zamanda saldırganlık sergileyebilirler. İki kediyle yaptığınız gibi, aynı düzeyde dikkati sergilemek ve deneyim boyunca güvenli bir şekilde yer alan bir hayvanla yavaş, kademeli bir tanışma olmasına izin vermek çok önemlidir.

Son olarak, birbirleriyle tanışmayan hayvanlar arasındaki her karşılaşmayı her zaman denetlemeyi unutmayın. Birbirleriyle tamamen anlaştıkları zamana kadar bunu yapmaya devam etmek önemlidir. Bu, birbirlerine vurma ya da hırlama, birbirlerinden kaçma ya da saklanma durumlarının bitmesi - ve daha da önemlisi, birbirleriyle uyumak, birlikte oynamak vb. durumların ortaya çıkmasıyla oluşur.

Bu süreçte herhangi bir endişeniz varsa, veterinerinize veya yerel bir hayvan davranışçısına danışmak akıllıca olacaktır.