Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
ONE logo
Kedim Neden Kusuyor?
Boş yemek kasesinin yanında oturan zencefil kedi.

Kedinizin Bağırsak Sağlığını İyileştirmek için 5 İpucu

3 dakika okuma
ONE logo
Sponsorlar Purina One®

Beslenmeden bağışıklığa kadar, kedinizin bağırsak sağlığı, genel sağlık ve esenliğinde önemli bir rol oynar.

Sindirime ve güçlü bir bağışıklık sisteminin desteklenmesine yardımcı olabilir, birlikte güzel anların tadını çıkarmaya odaklanabilmenizi sağlar. Aşağıda, kedinizin bağırsak sağlığına özen göstermenize yardımcı olacak 5 basit ve etkili ipucu bulunmaktadır.

1. Dengeli beslenme

Kedinizin bağırsak sağlığını desteklemek için dengeli bir beslenme düzeni seçmek çok önemlidir. Örneğin prebiyotikler açısından zengin bir öğün çok iyi bir seçenektir ve kediniz buna minnettar olacaktır. Gerekli besleyici maddeleri almak, bağırsaklarını sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Bu da sonuçta daha güçlü bir bağışıklık sistemine ve genel refahın artmasını sağlar.

Kedinizin tükettiği mamanın, bağırsaklarında bulunan hem iyi hem de kötü bakterilerin birleşimi olan bağırsak mikrobiyomu (mikrobiyota) üzerinde güçlü bir etkisi olabilir. Örneğin hindiba, bağırsaktaki iyi ve dost bakterileri beslemek için doğal bir prebiyotik kaynağıdır.

İyi bakterilerin gelişmesi de bu anlamda sindirime yardımcı olabilir. Kedinizin mamasından başka bir faydalı bileşen, kedinizin bağırsak sisteminde doğal antikor üretimini desteklemeye yardımcı olduğu kanıtlanmış, ısıl işlem görmüş Lactobacillus türü bakterilerdir.

2. Bakim

Kedilerimiz şımartılmayı sever! Bundan en iyi şekilde yararlanın ve onların düzenli olarak bakımını yapın. Yalnızca kedilerin cilt problemlerini uzak tutmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda onların bakımını yaparak büyük miktarlarda tüy yutmalarını önlemeye de yardımcı olursunuz. Çok fazla tüy yutulması, midelerinin boşalmasını engelleyebilecek tüy yumağı oluşumuna yol açabilir.

3. İşaretleriniz üzerinde… Hazir? Başla!

Stres, bağırsaktaki dengesizliğin yaygın bir nedenidir ve egzersiz, kabızlık durumunda kedinizin bağırsağını uyarmaya yardımcı olmak için iyi bir araç olabilir. Ayrıca, kedinizin ağırlığını ve stres seviyelerini kontrol altında tutarak yaşam kalitesinin artmasına yardımcı olabilir.

Kedinizle birkaç dakikalık günlük egzersiz, ilişkinizi güçlendirebilir ve aynı zamanda onların enerji seviyelerini yükseltebilir.

4. Sakin olun

Yavaş giden, sağlıklı gider: Kediler, sağlıklı kedi muameleleri söz konusu olduğunda bile, beslenme düzenindeki değişikliklere özellikle duyarlıdır. Evcil hayvanınızın mamasını değiştirmeniz durumunda adım adım ilerlemeniz önerilir.

Birkaç gün içinde kademeli bir geçiş, kedinizin bağırsaklarının yeni beslenme düzenine alışmasını sağlayacak ve kedinizin bağırsak sağlığı üzerindeki geçiş etkisini minimize edecektir.

5. Su

Kedilerimiz, özellikle de sadece kuru mamayla beslenenler, yeterince su içmeme eğilimindedirler. Kediler köken olarak çölden geldikleri için bu alışkanlığı sürdürmüşlerdir. Yeterli su alımının olmaması, kedinizin bağırsak sağlığını etkileyen sağlık risklerine yol açabilir.

Kedinizi daha düzenli su içmeye teşvik etmek için evinizin çeşitli yerlerine su kapları koyun, ancak suyu evcil hayvanınızın kum kutusundan uzak tutmayı unutmayın. Su taze olmalı ve günde en az iki kez değiştirilmelidir. Bazı kediler akan suyu tercih eder ve akan bir musluktan içmeyi sevecektir. Eğer evcil hayvanınızın akan suyu seviyorsa bir su çeşmesi kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Daha fazla nem sağlayacağından, beslenme düzenlerine ıslak yiyecekleri (konserve veya paket) dahil etmek de iyi bir fikirdir. En sevdikleri kuru yiyeceklerle birleştirebilirsiniz.

Evcil hayvanınızın dışkısına, kürküne ve davranışlarına dikkat etmeyi unutmayın. Kediler, biz insanlar gibi rahatsızlık ve acıyı ifade etmezler ve kendilerini iyi hissetmediklerinde saklanma eğilimindedirler. Rutinlerindeki küçük değişikliklere dikkat edin ve evcil hayvanınızın sağlığı konusunda şüpheniz olduğunda veterinerinizi ziyaret etmekten çekinmeyin.

Özetle bu basit adımları izleyerek kedinize bakmanız birçok fayda sağlayabilir. Rahat bir yaşam sürmelerini sağlamanın yanı sıra, sağlıklı bir bağırsağa sahip olmak için ihtiyaç duydukları araçları sağlayarak kedinizin zorlu durumlarla daha iyi mücadele etmesine yardımcı olursunuz.

Kedilerdeki olası sağlık sorunları hakkında daha fazlasını okumak ister misiniz? Sağlıkla ilgili mevcut tüm makalelere buradan göz atın.