Purina bilim adamları, kedilerin tükürüğünde bulunan kedi alerjeninin aktifliğini güvenli bir şekilde azaltmanın yolunu buldular. Bu, kedi sahipleri için kedi alerjenlerinin yönetiminde önemli bir yeniliktir. Artık bireyler, kedilerden uzak durmak yerine, alerjene olan maruziyetlerini sınırlayabilirler.

 


 

Dr. Satyaraj

Dr. Ebenezer Satyaraj

Purina İmmünoloji Uzmanı

Dr. Satyaraj, kedi alerjenleri araştırmasında lider Purina araştırmacısıdır.

quoting Bu alerjenler, kedi sahiplenmenin önünde büyük bir engel oluşturken, kedi severler ile kediler arasındaki sevgi dolu etkileşimleri sınırlayabilir.

Dr. Ebenezer Satyaraj

KEDİ ALERJENLERİNİN ETKİSİ

Çoğu insan, günlük temizlik ve sık yıkama gibi yöntemleri kullanarak ortamdaki alerjenleri azaltmak için büyük çaba gösterir. Kedi alerjenleri, insanların kedilerle olan etkileşimlerini sınırlayabilir ve bu alerjenler ne yazık ki kedi sahiplenmeme veya kedi sahibi olmaktan vazgeçilmesinin yaygın bir nedenleridir. Bu nedenle alerjenler, kedi sahiplenilmesinde ek bir engel oluşturabilir.

purina

Dünya genelinde 5 yetişkinden 1'i kedi alerjenlerine duyarlıdır.

purina

Kediden uzak durma veya ona yeni bir yuva arayışına girme, kedi alerjenlerini yönetmek için önerilen yaygın yöntemlerdendir.

Kedi Alerjenleri ile Mücadelede Çığır Açan Yenilik

Kedi Alerjenleri Nelerdir?

Pek çok insan kedi alerjenlerinin, kedinin tüylerinden veya kepeklerinden kaynaklandığına inansa da, başlıca kedi alerjeni Fel d 1'dir. Bu protein esas olarak kedinin tükürüğünde bulunur. Fel d 1, daha sonra kedinin kendini temizlemesi sırasında kedinin tüylerine ve derisine taşınır. Kedi tüy dökerken, tüylere taşınan alerjen, evin her tarafına dağılır.

DAHA FAZLA BİLGİ EDİNİN
purina-what-are-cat-allergens-hypoallergenic

Peki Ya Hipoalerjenik Kediler?

Popüler inanışın aksine, gerçekten hipoalerjenik kedi yoktur. Tüm kediler - tüysüz olanlar bile - cins, yaş, cinsiyet veya kısırlık durumu farketmeksizin Fel d 1 üretir. Ayrıca, kedilerde bulunan Fel d 1 seviyesinin tüy rengi veya uzunluğuyla bir bağlantısı yoktur.Fel d 1: Başlıca Kedi Alerjeni

[Fel • Dee • One] isim

Bu protein, kedinin tükürük ve yağ (deri) bezlerinde üretilir. Kedi kendini temizlediği sırada kedinin tüylerine ve derisine taşınır, daha sonra tüy ve kurumuş deri pulları yoluyla ortama yayılır.purina

KEDİ ALERJENLERİ İLE MÜCADELEDE KEDİ DOSTU YÖNTEM


Purina bilim adamları, on yıldan fazla süren araştırma sonucunda, kedilerin antikorlu yumurta ürünü içeren bir mama ile beslendiğinde birincil kedi alerjeninin azaltılabileceğini keşfettiler. Bu antikorlar, kedilerin tükürüğündeki Fel d 1'i güvenli bir şekilde bağlayarak bloke eder. Artık etkin olmayan Fel d 1, kedinin kendini temizlemesi sırasında tüylerine aktarılır. Bu güvenli, kedi dostu yöntem, Fel d 1 üretimini engellemez veya kedilerin genel fizyolojisini değiştirmez.
Kedi Alerjenleri ile Mücadelede Çığır Açan Yenilik

Landmark Purina Araştırmasına Göre

Bu yumurta içeriğiyle beslenen kedilerin % 97'sinde, tüylerde bulunan aktif Fel d 1 miktarında azalma görüldü. Kediler düzenli olarak bu mama ile beslenmeye başladıktan üç hafta sonra, tüylerinde bulunan aktif Fel d 1 seviyesi ortalama olarak %47 azaldı.

Purina kedi alerjenleri seviyeleri düşürüyor
Purina kedi alerjenleri seviyeleri düşürüyor

Kedilerin tüy ve kepeklerindeki aktif Fel d 1'deki azalma, çevreye yayılan kedi alerjenlerini azaltmaya yardımcı olabilir.quoting Keşfimiz, insanların kedi alerjenlerini yönetme şeklini değiştirme potansiyeline sahip.

- Dr. Ebenezer Satyaraj.