KEDİNİZİN DİŞ SAĞLIĞI İÇİN NASIL BAKIM YAPILMALI?

KEDİNİZİN DİŞ SAĞLIĞI İÇİN NASIL BAKIM YAPILMALI?

KEDİNİZİN DİŞ SAĞLIĞI İÇİN NASIL BAKIM YAPILMALI?

KEDİNİZİN DİŞ SAĞLIĞI İÇİN NASIL BAKIM YAPILMALI?

KEDİNİZİN DİŞ SAĞLIĞI İÇİN NASIL BAKIM YAPILMALI?

KEDİNİZİN DİŞ SAĞLIĞI İÇİN NASIL BAKIM YAPILMALI?

KEDİNİZİN DİŞ SAĞLIĞI İÇİN NASIL BAKIM YAPILMALI?

Diş hastalıkları bugün veteriner hekimler tarafından görülen en yaygın durumlardan biridir. Kediler için, özellikle de tedavi edilmediği takdirde çok ağrılı olabilir. Ancak, iyi haber şu ki - birçok sağlık sorununun aksine - bu genellikle önlenebilir.

Diş hastalığı nedir?

Diş hastalığı nedir?


Periodontal hastalık olarak da bilinen, ileri vakalarda, diş hastalığı dişlerin etrafında diş etlerinin iltihaplanmasıdır. Tedavi edilmeden bırakılırsa, hem dişin sağlığını hem de altta yatan yapılarını ve destek sistemlerini etkileyebilir.

Buna ne sebep olur?

 

Kedi ağız çevresi, genellikle patojenik olmayan bakterileri içerir. Bununla birlikte, zamanla çoğalırlar ve dişleri kaplarlar ve yumuşak, yapışkan bir film oluştururlar. Bu film, yerinde bırakılırsa ve çıkarılmazsa tartar olarak daha sert hale gelebilir. Bu plak, bakterilerin besinleri beslediği ve diş minesine saldıran ve diş etlerini tahriş eden asitler ve toksinler ürettiği diş ve diş etlerine yapışır. Tükürük asit erozyonunu nötralize etmeye yardım ettiği için, bu aşamada vücudun tek doğal savunmasıdır. Bununla birlikte, düzenli diş fırçalama plağı fiilen çıkarmak için tek yoldur.

Plak kaldırılmadığında, tükürükte bulunan mineraller, plak filmiyle kimyasal olarak birleşir ve sertleşmesine neden olur. Bu sertleşmiş ve kalsifiye edilmiş plak, tartar veya kalkülüs olarak adlandırılır. Oluştuktan sonra, diş yüzeyinde tutulan bakteriler kapana kısılır ve ürettikleri asit ve toksinler diş minesine yapışır ve boşluklar oluşturmaya başlar.

Buna ne sebep olur?

Aşamalar ve semptomlar

 

Aşama 1- Diş Eti İltihabı: Diş hastalığının ilk aşaması, diş eti iltihabı genellikle şişmiş, kızarık ve muhtemelen diş eti kanaması olarak görülür. Zamanında yakalanırsa geri dönüşlüdür.

Aşamalar 2-4 - Periodontitis: Bu, zamanla kötüleşen diş hastalığının uzun vadeli ileri evresidir. Başlangıçta iltihaplı diş etleri diş ve diş eti arasında cepler oluşturmaya ilerler. Diş kökleri, diş etlerine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Enflamasyon kötüleştikçe, diş kök apselerine bu ceplerdeki enfeksiyon neden olabilir. Daha derin yapılar daha sonra etkilenebilir, sonuçta diş kaybına yol açabilir.

Kedilerde ilerlemiş diş hastalığının klinik belirtileri arasında ağız kokusu (ağız kokusu), yeme isteksizliği, aşırı salgılama, ağzın bir tarafıyla yemek yeme, yutma güçlüğü veya yüz çevresinde anormal şişlik ve ağızda apse olabileceği belirtilmiştir.

 

Tedavi


Tartar oluştuğunda, manuel fırçalama ile giderilemez. Ultrasonik ölçeklendirme ve genel anestezi gibi uzman profesyonel diş hekimliği ekipmanı gerektirir. Veteriner hekiminiz, diş hastalığının ulaştığı aşamaya bağlı olarak doğru tedaviyi önerecektir.


Beslenme nasıl yardım eder


PURINA® PRO PLAN® Cat Dental Plus ve PURINA® PRO PLAN® VETERINARY DIETS Feline DH St / Ox Dental Health, gibi özel olarak formüle edilmiş diyetler, plak ve tartarın önlenmesi ve bunlarla mücadele edilmesine yardımcı olabilir. Çiğneme işlemi sırasında plakayı sıyırmaya yardımcı olan özel şekiller, yoğunluklar ve kuru mama dokuları ile tasarlanmıştır.


Diş fırçalamanın önemi


Diyet, kedinizin diş sağlığına bir fark yaratabilirken, diş fırçası ve diş macunu ile düzenli diş fırçalamanın yerini tutamaz. Gerekirse erken ve uygun müdahaleyi sağlamak için, veteriner hekiminizle düzenli diş muayeneleri planlamak da önemlidir.


PAYLAŞ

ShareEmailtwitterFB