KEDİ DİYABETİNİ ANLAMAK

KEDİ DİYABETİNİ ANLAMAK

KEDİ DİYABETİNİ ANLAMAK

KEDİ DİYABETİNİ ANLAMAK

KEDİ DİYABETİNİ ANLAMAK

KEDİ DİYABETİNİ ANLAMAK

KEDİ DİYABETİNİ ANLAMAK

Kediler hem tip 1 hem de tip 2 diyabetlerden muzdarip olabilir, ancak en yaygın kedi diyabet formu tip 2'dir.

Diyabet nedir?

Diyabet nedir?

 

Basit olarak, diyabet (aynı zamanda diabetes mellitus olarak da bilinir) kedinizin bir enerji kaynağı olarak kan şekerini kullanmasında zorluk yaşadığı bir durumdur.

Yemekten sonra sindirim sistemi yiyecekleri parçalarına ayırır. Bu parçalardan biri şekerdir (glukoz). Kedinin vücudu sindirim sisteminden kan dolaşımına glikozu emer ve daha sonra vücuttaki çeşitli organlar tarafından aktivitelerini beslemek için enerji olarak kullanır.

Bununla birlikte, vücudun glikozu kullanması için, pankreas tarafından üretilen bir hormon olan insüline ihtiyaç vardır. İnsülin üretimi veya kullanımı ile ilgili bir anormallik varsa, glikoz vücuttaki organlara kandan aktarılamaz. Aslında, kanda kalır ve normal kan şekeri seviyelerinden daha yüksek sonuç verir.

Vücuttaki organlar glikozdan açıldığında, yağ ve protein yerine enerji kaynağı olarak kullanılmaya başlanır, bu da kilo kaybına ve kas israfına yol açar.

Kedilerde diyabet belirtileri


Genellikle kediniz daha fazla içme, idrar yapma ve yeme belirtileri gösterirken aynı zamanda kilo verir. Kediniz aynı zamanda tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarına da sahip olabilir. Kedinizin kürkü de durum ve görünüm olarak bozulabilir.

Kedilerde diyabet belirtileri

Diyabetli kedi bakımı

 

Kilolu kediler tip 2 diyabetlere çok eğilimlidir. İyi haber şu ki, tip 2 diyabetik kedilerin yeterli kilo vermesi, pek çoğunun tedaviye ihtiyacı olmaması - sağlıklı bir vücut ağırlığını koruduğu sürece.

Veterineriniz diyabetten şüphelenirse, ilk adımın kedinizden kan ve idrar numuneleri alması daha olasıdır. Sonuçlara bağlı olarak, veterineriniz kedinizin kan şekeri seviyelerini, genellikle diyet kontrolü veya insülin veya her ikisini de uygulayarak dengelemeye çalışacaktır. Bu, ilk başta korkutucu görünebilir, ancak kolayca yönetilebilir ve kedinizin refahını büyük ölçüde geliştirir.

Evde günlük olarak enjekte etmek için insülin verilebilir ve ayrıca yiyecek ve beslenme süreleri hakkında bazı tavsiyelerde bulunabilirsiniz. PURINA® PRO PLAN® VETERINARY DIETS gibi bilimsel olarak formüle edilmiş diyetler Feline DM St / Ox Diyabet Yönetimi'nin diyabetik kedilerde insülin gereksinimlerini azaltmaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Kedinizin başarılı bir şekilde tedavi edilmesini sağlamak için veterinerin beslenme ve insülin hakkındaki tavsiyelerini izleyin.

Gelişmeleri izlemek için veterinere yapılan ziyaretleri tekrarlamak ve sonuçlara bağlı olarak diyet veya insülin seviyelerini değiştirmek gerekebilir. Kediniz fazla kiloluysa, sağlıklı kilo almaları için yardım etmek, insülin iğnelerinin iyice durdurulmasına neden olabilir.

Bir sahip olarak zaman ve kararlılık gerektirse de , kedi diyabetinin başarılı tedavisi genellikle mümkündür - yani kediniz mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilir.

PAYLAŞ

ShareEmailtwitterFB